Perussuomalaisuuteen kuuluu myös uskonto

Perinteinen

Ainakin meidän suvussa. Äänestäessä on merkitysystä onko puolueenjohtaja ateisti tai rummutetaanko vaalien edellä perussuomalaista (siis Suomalaista perususkontoa) vai näitä ääripäitä.

20

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teskenneltyä

      Heviuskonto ei lyö läpi.

    • Putinin_pussiin

      Sivari Halla-ahon johdolla persut mädättävät kansan puolustustahdon !

    • Jälkijäi

      Soini jätti puolueeseen perintönsä johon Halla-ahokaan ei pysty vaikuttamaan.

    • Perussuomalaisuuteen kuuluu valitettavasti myös sionismi

    • Hallaahon.äänestäjä45
    • Itsekseenuskova

      Minä olen saanut vanhoillislestdiolaisen kasvatuksen ja äänestän Jussi Halla-ahon johtamia perussuomalaisia. Tärkeää saada Suomi jälleen itsenäiseksi Brysselin orjuudesta. Muut eduskuntapuolueet paitsi perussuomalaiset yrittävät tehdä vielä nykyistäkin pidemmälle viedyn eu liittovaltion. Eli yhteisvastuut, yhteinen vvm jne. Siis joutuisimme tai joudumme elämään käsi sydämellä että milloin mikäkin maa tarvitsee tukipaketin, Suomi on tietysti takaamassa. Tulevat polvet maksaa. Esimerkiksi Ruotsin ei tarvitse osallistua kriisimaiden rahoittamiseen kun Ruotsilla on oma valuutta. Ja haittapakolaisten hyyssäysksessä on Sipilä Orpo erikoisesti hävittömiä. Ihan punavihreiden meininkiä. Maailmaa halataan. Itse en ole Lestadio uskovainen. Ihmettelen kyllä miten vielä monet lestadiolaiset voivat äänestää keskustaa (epäisänmaallisinen puolue). Raamatun mukaan isänmaata pitää varjella ja puolustaa. Niin teki isämmekin sodissa. Halla-aho ei ole ateisti vaan uskonnollinen agnostikko. Kukaan meistä ei tiedä onko Jumala olemassa. Jotkut uskoo jotkut ei.

      • Suuri_Sijoitusneuvoja

        " Ruotsin ei tarvitse osallistua kriisimaiden rahoittamiseen kun Ruotsilla on oma valuutta". Markan aikaan eräs persu kävi nostamassa pankkitilinsä tyhjäksi, kun puhuttiin, että devalvaatio on tulossa. Kun pankinjohtaja kysyi syytä, sanoi persu, että minun rahojanihan ette devalvoi.


    • TyhmääSakkia

      Tuo onkin itselleni uusi uskontokunta "suomalainen perususkonto" onko tämä joku persujen perususkonto vai mikä tämä on?
      Perususkonto,kaikkea sitä idiootti kirjoittelee.

    • lahkolaisiaovat

      Huhtasaari on helluntailainen ja Niikko on myös jonkin lahkon jäsen, joten näyttää se persujen usko olevan lahkolaisuutta, ei kelpaa persuille normi uskonto, vaan siinäkin pitää hörhöillä.

      • EiKirkkoPelastaVaanUsko

        Huhtasaari on kuulemma ollut lapsesta asti uskovainen kristitty. Ei ole helluntailainen, ei kuulu Ev. LUT kirkkoon.


      • vertailkaa

        Puoluaden puheenjohtajien vertailua Marco De Vitt sekä Halla-aho.

        Persujen takinkäännöt x 7

        vertailkaa puhetyyliä.


      • eikerrojulkisesti
        EiKirkkoPelastaVaanUsko kirjoitti:

        Huhtasaari on kuulemma ollut lapsesta asti uskovainen kristitty. Ei ole helluntailainen, ei kuulu Ev. LUT kirkkoon.

        Huhtasaari on helluntai lahkossa, muilla ei ole kaulassa Daavidin tähteä ja ristiä yhtä aikaa. Huhtasaari taas kerran oikein esitteli merkkejään tekkarissa.


      • mikäolisyy
        EiKirkkoPelastaVaanUsko kirjoitti:

        Huhtasaari on kuulemma ollut lapsesta asti uskovainen kristitty. Ei ole helluntailainen, ei kuulu Ev. LUT kirkkoon.

        Jos ei Laura ole helluntailainen, niin kerro miksi esitteli viime pressan vaalien aikaan, kuinka hänellä on kaulassaan Daavidin tähti ja risti. Sellaista yhdistelmää pitää vain helluntailaiset.


    • mutuskon

      uskonto ja usko on jokaisen puoluuesta riippumaton Oikeus.mikä se on niin outoo nykymaailmassa olla uskonsa puolustajako,mikä.jos uskoo antaa uskoo.minä ainakaan en menis sanomaan oot "hullu ku uskot.mä nimittäin uskon ja saan siitä jokapäivä "uskoo tähänkin maailmaan,ihmisten hyvyyteen.vaikeeta on tää niin "harvinainen,uskontie.

      • 387698988989

        Juu on oikeus, mutta miksi Persut näköjään edustavat jotain hihhuleita eduskuntaan itseä'än edustamaan. Vieläpä sellaisia, joita raamatun ja uskonnon tulkinta velvoittaa toimimaan maan ja kansan etujen vastaisesti.


      • mölöttää

        Marco de Wit moittii persuja.

        Persujen takinkäännöt x 7 youtube


    • Tainala
      • on-kaheli

        Entinen ruumis kuski, nykyään vaeltelee kameraporukassa härnäämässä ihmisiä ja sönkkäämässä poliiseille, ja moittimassa persuja, aivan kahelityyppi.


    • Jopasallittua

      Nykyaikaista on uskoa muuhunkin kuin perinteisiin uskontoihin.

    • Hertätetytesiin

      Harjoittiko muut persut kuolleista herättämistä Niikon lisäksi? Muut kuin ehkä se Valtosen porukka? Montako on herätetty? Tulkaa esiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1046
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      643
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe