Parantaako valkosipuli hevosen vastustuskykyä ja voiko syöttää jatkuvasti?
Valkosipuli
2
435
Vastaukset
- joena
mie käytän valkosipulia ruokinnan monipuolisuuden vuoksi ns. lisänä, jotkut käyttää hengityselinten vuoksi. lisäksi annan myös pellavainen- liuosta ruuansulatuksen vuoksi sekä karvan "kiiltoon". siinä miun hepan lisät esikuivatun säilörehun ja prixin lisäksi. toki myös racing vimin-vitamiini
- Molly Weasley
Valkosipuli kuuluu niihin juttuihin, joihin toiset uskovat ja toisten mielestä se on ihan huu-haata. Joka tapauksessa sen toivottu vaikutus on sama kuin ihmisellä eli ennalta ehkäisevä.
Valkosipulin uskotaan parantavan vastustuskykyä ja ehkäisevän yskää yms hengitysongelmia. Talviyskää vastaan sitä tulisi siis syöttää jo hyvissä ajoin syksyllä.
Viimeisimpien ohjeiden mukaan valkosipulia ei pitäisi syöttää jatkuvasti vaan 1-2 kuukauden kuureina. Kuurin aikana ja ainakin sen jälkeen tulisi antaa jotain suoliston bakteerikantaa tasapainoittavaa. Esim meillä polle saa muutaman viikon välein piimää 5-6 päivän ajan. Kolibakteerien muutokset ovat tosin yksilöllisiä ja kaikilla valkosipuli ei vaikuta samoin.
Kannattaa myöskin tutustua eri valmisteisiin. Jos haju ei haittaa niin jotkut hepat syövät oikein mielellään ihan raakoja kynsiä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4648350Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195740Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2424679Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli414545Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624062Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1613680- 901647
- 831042
- 41799