Tullut lokakuun huippuhinnasta alas jo 25 prosenttia.
https://www.nasdaq.com/markets/heating-oil.aspx
Dieselin hinta rajussa laskussa!
22
798
Vastaukset
- RyssäTuleeJaTappaa
Bensan hinnan tulisi laskea.
Bensaa syntyy sivutuotteena, kun Dieseliä valmistetaan, elikkä Bensan ei pitäisi maksaa mitään
Kuljetuskustannusten hinnalla bensaa tulisi saada.
Suomessahan bensassa on tosi kova verotus mikä sen hintaa nostaa.
Rajan takana Ryssän maalla on myös bensassa veroa ja silti hinta €uron vähemmän kuin Suomaassa.- näis.se.olla.pitää
"Bensaa syntyy sivutuotteena, kun Dieseliä valmistetaan, elikkä Bensan ei pitäisi maksaa mitään"
Päinvastoin, kun kerran poltetaan "jäteöljyä" niin sille pitää asettaa sanktiot. Näin ollen diesel on puhtaampaa ja siten palaessaan saastuttaa huomattavasti vähempi, sitä kautta taas hintaa tule laskea. - jalostusaste
https://player.slideplayer.fi/68/11991858/slides/slide_10.jpg
http://prosessitekniikka.kpedu.fi/doc-html/oljynjal.html
Tuotteet jaetaan ryhmiin seuraavasti alkaen kevyimmästä:
– jalostamokaasut (polttokaasut)
– nestekaasut
– moottoribensiinit
– liuottimet
– petrolit
– dieselöljyt
– kevyet polttoöljyt
– raskaat polttoöljyt
– bitumituotteet
Raakaöljyn tislauksesta
– Kaasut johdetaan talteenottoyksikköön, jossa polttokaasu erotetaan nestekaasuista. Nestekaasut puolestaan jaetaan propaaniksi ja butaaniksi.
– Matalaoktaaninen bensiini (oktaaniluku eli puristuskestävyys, OL on 40-50) johdetaan vakiointikolonniin, jossa sen höyrynpaine säädetään. Bensiini käytetään osittain teollisuusbensiininä, esim. eteenilaitoksen syöttöaineeksi. Suurin osa siitä menee rikinpoiston jälkeen reformointiyksikköön, jossa sen oktaaniluku nostetaan moottoribensiinissä tarvittavalle tasolle (OL 95).
– Keskitisleet (petroli, kevyt kaasuöljy ja kaasuöljy) käytetään rikinpoiston jälkeen tuotekomponentteita.
– Raskas kaasuöljy käytetään katalyyttisten krakkausyksiköiden syöttönä.
– Pohjaöljy johdetaan tyhjötislaukseen.
Näkyy jo mittarihinnoissakin. Ero 95E:n tosin olematon.
20 Halvinta, 2 päivän sisällä päivitetyt PVM 95E10 98E Di
Parkano, St1, Keskuskatu 10 (Re ) 02.12. 1.364 1.454 1.354
Forssa, Teboil Express, Keskusta Yhtiönkatu 8 02.12. 1.384 1.444 1.384
Forssa, Neste Oil, CM Tammenkuja 2 02.12. 1.384 1.444 1.384- persputin
Ei huolta:
Minä persputin lupaan aloittaa uusia sotia. Saadaan öljyn hinta nuousuun. - HävisitteJO-Dieselistit
Dieselin hintaa on luvattu nostaa ensi vuoden alusta 18-20c litralta....ai laskussa hinta vai? Bensan hinta on laskussa ,ei dieselin. Lukekaapas vähän tarkemmin uutiset...Diesel autoilla ei vaan enää tee mitään. Ensi vuonna dieselin käyttö tullaan kieltämään suomessakin monen kaupungin alueella.Eikä tämä ole mikään hupi uutinen.Viisaat ovat jo päässeet eroon diesel romuista ja tyhmillä on vielä jopa velkaa niistä!
- dieslin.väärä.hinta
Bensan hinta on tällä hetkellä melkein neljänneksen dieseliä halvempaa. Suomessa dieselin hintaa subventoidaan verohelpotuksin, joten pumppuhinta on Suomessa vääristynyt.
https://www.nasdaq.com/markets/gas.aspx - Ei_kielletä
Dieselautojen käyttöä Suomessa ei voida kieltää. Miten sitten yhteiskunta toimisi? Miten tavarankuljetukset, miten joukkoliikenne? Miten pidetään maantiet kunnossa?
Dieselin käyttöä pitää lisätä ja kehitellä parempia katalysaattoreita. - tekopyhä_piipertäjä
Kaveri vastustaa dieseliä, mutta lentelee pari kertaa vuodessa lomille.
Tämä on sitä paremman luokan tekopyhyyttä.
- Peltte62
Meilläkin kaksi isokokoista dieseliä käytössä. Polttoainekulut kuukausi tasolla, n500 euroa. Siihen kun laittaa käyttövoimaveron, vakuutukset ym. kulut, niin tonnista kuussa ei kauaksi jäädä. Mutta ei se kai sitten vieläkään kallista ole kun rouva ajelee kerran kuussa kynsiään leikkuuttamassa, reissusta tulee 140 km. Ja minä maksan...,!
- Peltte62
Meilläkin kaksi isokokoista dieseliä käytössä ja polttoainekulut kuukaudessa n, 500 euroa. Siihen kun laittaa käyttövoimaveron ja vakuutukset niin ei tonnista kaukana olla. Mutta ei se kai sitten vieläkään kallista ole kun rouva ajelee kerran kuussa kynsiään leikkuuttamassa ja se reissu on 140 km. Ja minä maksan,
- JätäDieselKotiin
Ennen kuin kielletään dieselautot, kannattaisi kokeilla, mitä vaikuttaa, kun jätetään Dieselit kotiin?
"Jätä Diesel kotiin" -päivä tulee!- päivä.odotetaan
Dieseleitä on vain 1/4 autokannasta. "Vie diesel paaliin" -päivän jälkeen ilma on raikkaampaa hengittää ja kaduilla vähemmän saastuttavaa liikennettä.
- nojotainrotia
päivä.odotetaan kirjoitti:
Dieseleitä on vain 1/4 autokannasta. "Vie diesel paaliin" -päivän jälkeen ilma on raikkaampaa hengittää ja kaduilla vähemmän saastuttavaa liikennettä.
Diesel saastuttaa 20% vähemmän kuin bensiiniautot.
Ja kun kuormaa lisätään ero senkuin suurenee.
Asuntovaunua vedettäessä kulutus nousee bensiiniautolla 40% enemmän kuin dieselillä.
- SokeriaTankkiin
Älä usko poliitikkoja. Ranskalaiset tietää Dieselin oikean hinnan. Suominahjukset tottelee kiltisti veroja, miksi ?
- Verot.ylös
Tekaistaanko adressi dieselveron nostamisen puolesta?
- Nauroinmatkallapankkiin
Kannatan. Ehdottomasti. Diesel on liian halpaa, hintaa pitää nostaa.
(Kuukausi sitten myin 10 vuotta vanhan diesel auton pois, haluan osallistua ilmastotalkoisiin)
Juuri tulleen tiedon mukaan hinta on jämähtänyt paikoilleen.
20 Halvinta, 2 päivän sisällä päivitetyt PVM 95E10 98E Di
Nurmijärvi, Neste Oil Express, Klaukkala Klaukkalantie 59 03.12. 1.378 1.468 1.375
Nurmijärvi, St1, Klaukkala Viirintie 7-9 (Re85 1.119) 03.12. 1.378 - 1.375
Nurmijärvi, Teboil Express, Klaukkala Lahnuksentie 2 03.12. 1.378 1.468 1.375
Alavus, Kyläkaupan Bensa-asema, Tuuri Aspinmäentie 6 03.12. 1.387 1.429 1.362- Meitä_koijataan
Raakaäöljy on tänään 4.12.18 ennätyshalpaa 53€ / barrell. Hinta pudonnut kuukaudessa noin 75€ => 50€. Silti bensiinin ja dieselin hinta jatkaa nousuaan. Jollakin on nyt tilipäivä.
- Kallion.laskuoppia
Raakaölyn hinta on siis laskenut 75 eurosta 50 euroon 159 litralta eli n.36%:lla.
Paljonko se on siis laskenut litralta?
Äkiksestä taitaa tulla n.15 centtiä.
Mutta eihän litrasta raakaöljyä saadaa litraa dieseliä, mutta kuitenkin siitä saadaan lisäksi muita kalliimpiakin tuotteita. - bensa-liian-kallista
Dieseli nyt 1,8 USD ja bensa 1,37 USD gallonalta. Suomipumpulla näyttävät olevan aika lähelle saman hintaisia. Aika paljon pitäisi bensaveroa laskea, jotta hintaero vastaisi maailmanmarkkinahintoja.
- kuIIi
KuIIinnuppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2374104Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402459Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h542032Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4751938Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431790Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.931636Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251398Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A331135Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1201080Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?91064