"sodan tullen lähtisin saman tien Ruotsiin".
Uljasta porukkaa.....
Lieksan sivarien kertomaa
24
534
Vastaukset
- auringonottoon
Minä lähtisin sotaa pakoon Somaliaan, kun siellä tuntuu olevan nyt paljon rauhallisempaa kuin Euroopassa.
- ihanrauhallista
Youtuubilta näkee että hyvää hiekkarantaa löytyy Mogadishussa.
- OTAN
Varusmiehenä miksi tapattaisin itseni?! Venäjä koko kalustollaan ja voimallaan pysähtyy vasta norjan meren äärellä.Sitten huomaavatkin että oho ollaan Naton maaperällä.
- res.käpykaart
Minä olen valtimolta ja kyllä minäkin lähtisin ruåtsiin, vaikka en ole edes sivari.
Sitten kaiketi minä jäisin yksin iivanaa vastaanottamaan ; )
- realistiWolf.Wolf
Tuskin yksin jäisit. Minä ja moni muu liittyy kuoloaan uhaten rinnallesi.
- kjehkjeh.hehhheee
Empä usko? Varmaan uuninpankko matukavereineen jäisi myös taistelemaan, tai ehkä suuntaa näyttämään ja edellä juoksemaan Ruotsiinpäin!
- Just_joo
Onneksi Lieksan palstan vakiokirjoittajista ei olla kokoamassa joukkuetta, tulos olisi surkuhupaisa.
- KunTuliPuheeksi
Uuninpankko kirjoitti:
Parhaat eliittijoukot olisi siinä asialla.
On tässä sitten sekin puoli kun minä olin takavuosina erikoisryhmän kertausharjoituksissa, varsin partaista ja mahakasta porukkaa oltiin ja tauolla istuttiin tupakalla. Siihen tuli upseerikerholta joukko viimmesen päälle sliipattua väkeä, ne katselivat meitä ja joku sanoi: Jos sota tulee niin nuo pannaan etulinjaan, vihollinen kuolee nauruun.
- realistiWolf.Wolf
KunTuliPuheeksi kirjoitti:
On tässä sitten sekin puoli kun minä olin takavuosina erikoisryhmän kertausharjoituksissa, varsin partaista ja mahakasta porukkaa oltiin ja tauolla istuttiin tupakalla. Siihen tuli upseerikerholta joukko viimmesen päälle sliipattua väkeä, ne katselivat meitä ja joku sanoi: Jos sota tulee niin nuo pannaan etulinjaan, vihollinen kuolee nauruun.
Täyttyypä sanoa, jotta hyvä ja kaikin puolin hyvin sanottu, oivallettu, jne. Repesin vain hymähtäen hieman pitkästä aikaa.
Pankolle terveisiä ketjukoloihin. Pääset nautiskelemaan ajatuksista ja yhteisistä yhdyssanoista, tai erikseen kirotun kirjavista kirjoituksista... Ja varsinkin varmaan nautiskelet ymmärryksestä myötäillen pitkäpiimäistä kestämistä. Viili se vaan vähä sotkee. Mutta ei sillä viilinkään väliä, jos venyy tai katkitjattaa. Pidä tunne ja moraali korkealla. Uuninpankko kirjoitti:
Parhaat eliittijoukot olisi siinä asialla.
Olen samaa mieltä. Siinä sitten Uuninpankko ja realisti Canis Lubuskin taistelisivat rinta rinnan;)
PS. Nyt ei ollut liian pitkä.
- joukkueeseen
Pankko, kumpi sinun persoonistasi olisi mukana?
- piilorassi
Hei. Nyt Stop. Ettekö näe. Ei saa lyödä lyötyä. Olen ehdottomasti Rassen kiusaamista vastaan. Pankko on palstan suurin piilorasse. Ei saa kiusata, se on väärin!!
piilorassi kirjoitti:
Hei. Nyt Stop. Ettekö näe. Ei saa lyödä lyötyä. Olen ehdottomasti Rassen kiusaamista vastaan. Pankko on palstan suurin piilorasse. Ei saa kiusata, se on väärin!!
Oletpas lapsellinen. No jäämme odottamaan sitä, että kasvat aikuiseksi.
Vastaukseni Uuninpankon toteamaan tulee tässä.
Kotvan aikaa olen jo odottanut että joku yhdistää tuosta tyylistäni ja ennen kaikkea pitkistä kirjoituksistani nimimerkit yhteen ja samaan henkilöön. Jos olisin kuten useat poliitikot” epämiellyttävistä” asioista kiinnijäätyään, kiistäisin koko asian. Ajattelen kuitenkin niin, että helpompaa ja pienemmän riesaan tie, niin itseni kuin teidänkin kannaltanne, on myöntää asia heti oikopäätä sen kummempia selittelemättä. Epäilys kuitenkin jäisi ja jatkossa olisi entistä vaikeampaa kirjoitella omia rehellisiä mielipiteitään. Itsekin olin jo miettinyt missä yhteydessä paljastaisin tämän vedätykseni, koska ymmärsin kyllä usean teistä aavistelevan ja näkevän selvän yhteyden juuri tyylissä ja kirjoitusten pituudessa. Ei tällä palstalla montaa ole jotka viitsivät pitkiä tekstejä kirjoitella. Hamekangashan minulle pitäisi ostaa, jos en myöntäisi.
Eli kyllä olen alias realistiWolfWolf ja joskus hieman lapsellinenkin. Veikkailin jo, jos asia tulisi esille, mielessäni 80/20 Uuninpankko/ joku muu. Kiitos sinulle annettakoon siitä. Näin pääsemme normaalin päiväjärjestykseen. Ajatukset ja mielipiteet, joita Wolf kirjoitti ominaisuudessani, allekirjoitan edelleen täysin.
Lopuksi siteeraan mietelauseeksi meille kaikille Arvo Turtiaisen suomentamaa Elmer Diktoniusta.
”Minä nauran elämän hirvittävälle irvikuvalle: mitä se on - mitä sen pitäisi olla.
Itkeä minun pitäisi.
Mutta minä haluan elää - minä nauran.”
Ruotsiin meno olisi iso virhe, sehän on sotilaallinen tyhjiö sodan alkaessa, mutta parissa viikossa sodan alettua täynnä sotilaita (venäläisiä).
Minua ei armeija enää huolisi riveihinsä, mutta en ole pakoonkaan lähdössä- pröööööt
Kerran oli kertausharjoituksissa niin isomahaisia ukkoja että vihollinen olisi juossut rinkiä ympärillä ja potkaissut perseelle joka kierroksella. Ihmeen isoja maastopukuja sitä armeijalta löytyykin...
- tröööt
On se hyvä että on ollut vain kerran, ettei useammin!
- itse.neljästi
Päivärahallahan siellä ollaan, fiksuimmat työnantajat maksavat erotuksen, ettei ansio putoa.
- Gaabriel_E
Keväällä 1941 läksi Lieksasta neljä 16-17 -vuotiasta kaverusta sotaväkeen. Yksi kaatui ja kaksi haavottui. Ne olivat rohkeita poikia. Tunsin heistä kaksi.
- laumasielut
Kylläpä kannatti...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575855Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773193Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232380No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402075- 191988
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61609Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83121281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201206Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811075