Kuinka kauan vuokrat pystyvät nousemaan?

Hmmhmm

Kuinka kauan vuokrat ja asumistuet pystyvät nousemaan? Jossainhan täytyy raja olla? Vai tuleeko tietyn väliajoin aina uusia valuuttoja "tekemään" korjausliikkeitä valuuttaan. Olisi se hassua kun tulevaisuudessa kuukauden vuokra olisi 175000/kk :)) ja maitolitra maksaisi 1257e :) Onneksi on kännykät millä laskea : ) No onneksi en ole tuolloin enää elossa mutta kiva ois tietää. Taitaahan nyt jo olla valtioita missä valuutassa ollaan aika korkeissa lukemissa?

12

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokran.kalleus

      Asumistuillahan on jo yläraja. Vyöhykkeellä I se on esimerkiksi yksiöissä jotain 600e /kk ja vyöhykkeellä III 300e/kk. Helsinki lukeutuu vyöhykkeeseen I ja esimerkiksi Oulu vyöhykkeeseen III.

      Voit vapaasti muuttaa Katajanokalla sijaitsevaan 1200 euron jugend-yksiöön sinkkuna, mutta et saa siihen vuokratukea 600 euroa enempää.

      Vuokrat nousevat, koska vuokra-asunnoille on kysyntää. Se nyt vain on niin, että niistä nousevista vuokrista eivät enää kilpaile työttömät tai asumistuen saajat vaan kohtuutuloiset duunarit, joilla ei ole varaa ostaa kämppää, mutta joilla on varaa maksaa vuokraa, eivätkä usein saa siihen edes vuokratukia.

      • qwertyuiopas

        Toimeentulotuki niitä vuokria nostaa eikä asumistuki. Toimeentulotuessa on korkeammat ylärajat kuin mainitsemasi, eikä mitään omavastuuta. Kaiken lisäksi myös ylärajan ylittävät vuokrat maksetaan täysimääräisenä, jollei paikkakunnalla ole edullisempia asuntoja tarjolla, mikä on asianlaita esim. pääkaupunkiseudulla. Pääkaupunkiseudun vuokria nostaa myös liian vähäisen kaavoittamisen aiheuttama asuntopula. Kunta joutuu itse maksamaan infran, joten kaavoittaminen tuo kuluja kunnan veronmaksajille. Ilmeisesti mieluummin maksetaan sitten niitä toimeentulotukia ylihintaiseen vuokra-asumiseen. Toki sijoitusasuntojen arvokin pysyy pilvissä, kun asunnoista on pula.


      • 167-176
        qwertyuiopas kirjoitti:

        Toimeentulotuki niitä vuokria nostaa eikä asumistuki. Toimeentulotuessa on korkeammat ylärajat kuin mainitsemasi, eikä mitään omavastuuta. Kaiken lisäksi myös ylärajan ylittävät vuokrat maksetaan täysimääräisenä, jollei paikkakunnalla ole edullisempia asuntoja tarjolla, mikä on asianlaita esim. pääkaupunkiseudulla. Pääkaupunkiseudun vuokria nostaa myös liian vähäisen kaavoittamisen aiheuttama asuntopula. Kunta joutuu itse maksamaan infran, joten kaavoittaminen tuo kuluja kunnan veronmaksajille. Ilmeisesti mieluummin maksetaan sitten niitä toimeentulotukia ylihintaiseen vuokra-asumiseen. Toki sijoitusasuntojen arvokin pysyy pilvissä, kun asunnoista on pula.

        Toimeentulotuki ei juuriakaan nosta vuokria sen suhteessa vähäisen saajien määrän vuoksi. Suurin tekijä tuossa on vuokra-asuntojen liian vähäinen tarjonta joka johtuu varsin monesta tekijästä joista kaavoituspolitiikka on yksi ja aika suurikin. Infra maksaa kyllä itsensä takaisin monin kertaisesti jos asunnoissa asuu muitakin kun tuen saajia.


      • qwertyuiopas

        Jos kaavoittaminen olisi kuvailemasi kultakaivos, niin eiköhän pääkaupunkiseudun asuntopula olisi hetkessä hoidettu. Tulijoita sinne kyllä olisi, jos vaan asuminen olisi kohtuuhintaista.

        30 000 euroa olen lukenut, että investointikustannukset on kunnalle per uusi asukas. Jos kaavoitetaan paljon, niin tulee painetta kunnallisveroprosentin nostoon, koska valtio ei näihin menoihin osallistu.


      • LisääVelkaa
        167-176 kirjoitti:

        Toimeentulotuki ei juuriakaan nosta vuokria sen suhteessa vähäisen saajien määrän vuoksi. Suurin tekijä tuossa on vuokra-asuntojen liian vähäinen tarjonta joka johtuu varsin monesta tekijästä joista kaavoituspolitiikka on yksi ja aika suurikin. Infra maksaa kyllä itsensä takaisin monin kertaisesti jos asunnoissa asuu muitakin kun tuen saajia.

        Kyllä iltasanomien mukaan määrä on suuri.

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005595092.html

        Tuohon vielä harkinnanvaraiset toimeentulotuet päälle kunnilta.
        Asuntosijoittajille nämä valtion ja kuntien tukimiljardit tietysti menevat joten tuskin tähän on mitään muutosta tulossa.


    • Hevonperse1B

      Ihanko vapaasti voi muuttaa jos ei pysty maksamaan. Huomaan kyllä keiden pipon sisällä ei oo kaikki hyvin. Ne jotka ei pysty maksaa joutuu jäädä usein jonnekin peräsuolle.

    • PKS-tyttö

      Nyt on selvästi vuokrat tulemassa alaspäin ainakin täällä PKS. Esim. vuokraovi.com sivustoilla on jo näkynyt ilmoituksia, joissa LUMO ent. VVO ja Sato ovat laittaneet useisiin ilmoituksiin "hinta muutunut", koska eivät saa enää niillä kiskurihinnoilla vuoktattua. Kela ei korvaa enää ylihintaisia ja ylisuuria asuntoja toimeentulotuessa yhtä helposti kuin sossu ennenvanhaan, pitää olla perusteluja ja tositteet hakemisisesta edullisempaan asuntoon. Asumistukiin ei ole tullot isoja muutoksia vuosiin.

      • rdhd

        No varmaan turha ihmetellä miks toimeentulotuen saaja ei oikein paikkakuntaa vaihda sit. Niitä on jotka haluais muuttaa vaan eivät pysty siihen, mikä paikka täässä maassa olis sitten niin hyvä kun joka paikassa joku valittaa että haluais asua jossain muualla ?? Ei ymmärrä.


      • järkeä.asumiseen

        Vuokrat ovat laskeneet, koska pääkaupunkiseudulle on rakennettu paljon uusia vuokrakohteita. Näinhän sen kuuluukin mennä markkinataloudessa, eli kun tarjonta lisääntyy, hinnat laskevat.

        Asumistuen rajoittamisen taustalla on idea siitä, että vuokramarkkinoiden "näkymätön käsi" ei toimi. Siis vuokranantajat voivat periä ihan mitä tahansa vuokria. Se on merkki siitä, että mitään toimivia asuntomarkkinoita Suomessa ei ole.

        Nyt näyttää kuitenkin siltä, että tuohon on tullut muutos. Toivottavasti pääkaupunkiseudun kunnat jakavat lisää rakennusoikeuksia ja tontteja rakennusyhtiöille sekä suosivat useita eri rakennusyhtiöitä, mikä kirittää kilpailua, kunnes päästään tilanteeseen, missä asuminen ei vie 50% kotitalouden tuloista.

        Tämä on kerrassaan järkyttävä määrä, jos sitä vertaa muihin eu-maihin. Suomessa ei ole oikein koskaan haltsattu näitä asumisjuttuja.


      • järkeä.asumiseen

        Kaikki vuokralla asuvat eivät saa asumistukia. Helsingissä on paljon asuntoja, joissa asuminen vaatii niin paljon rahaa, että: a) asumistuella ei ole vuokran suhteen mitään merkitystä b) jotta vuokran pystyy maksamaan kokonaisuudessa ja asumaan asunnossa, ansaitsee niin paljon rahaa, ettei ole oikeutettu mihinkään (asumis)tukiin.

        Kirjoituksesi sisältää automaattisesti sisäänleivotun oletuksen siitä, että vuokralla asuvat ainoastaan ne, joilla ei ole varaa omistusasumiseen tai jotka ovat "sossun asiakkaita". Vuokra-asuminen on siis "alaluokan" asumismuoto, vieläpä tuettu sellainen.

        Kannattaa huomata, että monessa eu-maassa vuokralla asuminen on se normiaali asumistapa ja omistusasumista ihmetellään. Suomessakin vuokra-asuminen tulee lisääntymään lähitulevaisuudessa ja vastaavasti omistusasuminen vähenemään.


    • anonyymi_9jq

      No voi hyvänen aika. Kaikki kulut nousevat jatkuvasti ja kiinteistöjen korjaustarve sen kun kasvaa. Mikään ei voi pysäyttää hintojen nousua.

    • Vaadk

      Minullakin ylittyy tuo vuokran hinta hitusen yli kohtuullisen noin 100e, mutta vuosaaren alueelta ei ole mahdollista saada edullisempaa asuntoa. Saan kuitenkin täyden asumistuen siitä huolimatta, kun perustelin kelalle, onhan se mieletöntä, että sieltä mistä pitäisi halvalla saada asunto niin on jopa kalliimpia kuin yksityisen tarjoamat vuokra-asunnot. En todellakaan aio jäädä tuohon kalliiseen asuntoon vaan jatkuvasti etsin edullisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe