Honda ei ole vieläkään saanut nelivetoa toimimaan

PettynytHondakuski

13

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DigiJaTaali

      Muijani tuli samanlaista mäkeä aikoinaan ylös asti Datsun 100A:lla. Sanotaanko ihan vaan silleen, että myöhemmin mökin hämärässä tapahtui vasta muijan "aktivoituminen"...

    • Kummahomma

      Teknarin ylämäkiristiriipunnasta se selvisi kuitenkin hyvin. Ja Digital Trendsin seitsemän SUV:n maastotestissä parhaat olivat Tiguan, CX-5 ja CR-V.

    • delli

      Jos ns. nelivedosta puuttuu keskitasauspyörästö, niin se antaa tasoitusta aina jossain ajo-olosuhteessa tai -tilanteessa kunnolliselle keskitasauspyörästölliselle nelivedolle. Se vaan ei ole
      mahdollista halvoilla tekniikoilla toteuttaa kunnollista. Monilevykytkimellisessä nelivedossa sen käyttö on vain tilapäiseen tarpeeseen. Akseleillakaan kun ei minkäänlaisia lukkoja ole, niin
      mitä sellaisella tiukassa paikassa tekee, alennusvaihteistosta puhumattakaan? Nämä on samaa kuraa joka valmistajalla, oli se sitten Haldex tai mikä muu hyvänsä. Joskus luin TM:n talvitestiä
      citymaastureista, niin siinä kaikista saatiin neliveto pois pelistä kuumentumisen vuoksi, myös CVT Subarusta.

      Jos henkilöautopuolella/citymaastureissa kunnollisen nelivedon haluaa, niin Subarulla on kuitenkin sellaisia malleja kohtuu hintaan ollut saatavilla. Manuaali Forestereita on ollut
      alennusvaihteistolla ja taka-akselin lukolla varustettuna. Torsenitkin noilla ominaisuuksilla harvassa.

      Hondalla SH-AWD keskitasauspyörästöllä oleva neliveto löytyy, mutta niitä ei ole ollut täällä myynnissä kuin Legendissä. Citymaasturit yms. tuolla tekniikalla sitten Ameriikoissa.

      Ostakaa siis leluneliveto, mutta tyytykää siihen ja koittakaa ymmärtää mihin käyttötarkoitukseen se on valmistettu. Näyttää, että monella autotoimittajallakin tämä ymmärrys puuttuu.

    • JärkiKorvaaNelivedon

      Liki 40 vuotta olen ajellut alkuaikoina takavetoisella ja nyttemmin etuvetoisella noita metsäteitä niin työn kuin vapaa-ajan puolesta ja koskaan en ole jäänyt kiinni . Mitähän nämä exdream-autoilijat hakevat nelivedoillaan, kun niitä niin kaivataan? Kesämökkikin on yleensä ihan normaalin ajotien päässä, ei siihen nelikoita tarvitse.

      • NapistaJärkeä

        Kato nykyjään kun on tyylikästä hakeutua johonkin kokkareeseen silleen vaikkapa ristiriipuntaan ja sit kun siitä pääsee liikkeelle, voip puhua niistä auton upeista ominaisuuksista. Ei nykyään enää ajella silleen, että mietittäis kiinni jäämistä. Nykyjään hakeudutaan ihan kiinni ja aletaan painella niitä kaiken maaliman mode-nappeja auton upeista hanikoista.
        Olin kerran erään 16-vetoisen (4x4) kyydissä ja kaveri soopasi ajaessaan että: näin ja tuosta... Auto keinahteli arvokkaasti ja eteni varmasti. Siellä tien päässä oli vanha pappa pienellä japanilaisella autollaan ja olipa ajanut vielä melkoisen sivuun, että muut 16-vetoisetkin pääsee siitä tietä pitkin ohi.


    • qefef

      tähänkin täytyy todeta että kyllä meitä nelivetoautoilijoita suunnattomasti vituttaa aina liukkaiden kelien tullessa kun nämä vajaavetoiset nytkyy ja repii eikä oikein etene..no etenee jossain vaiheessa hitaasti. Sitten osa ottaa jo luistonestoa pois ja varsinkin takavetoiset sitten aloittaa sen nastojen viskelyn. Olinpa sitten itse Haldex tai Torsen vetoisella autolla liikkeellä niin tuota liukkaan ongelmaa ei ole, sitä ei oikeastaan edes huomaa.

      • AinaPärjätty

        Kesä tulee ja eiköhän sinua taas vähän helpottane?


      • afafasfaf
        AinaPärjätty kirjoitti:

        Kesä tulee ja eiköhän sinua taas vähän helpottane?

        Hetken aikaa....kun taas on alkutalvi. Ai niin onpahan sitä nähty etuveto nykimässä asuntovaunua pehmeähköllä nurmellakin...ei oikein onnistunut. Eipä ollut ongelmaa nelivedolla.

        Ottakaa vaikka koeajoon joku "leikkineliveto" kun on liukkaat niin huomaatte eron.

        Viime talvena eräässä laskettelurinteessä oli tungosta, parkkipaikoille oli liikenteenohjaus ja parkkipaikkoja oli eri tasoilla. Siellä näitä vajaavetoisia sitten pysäyteltiin huonoihin kohtiin ja peruuttamalla tultiin kun eipä päästy ylös. Aika säälittävää kun minä olin liikenteessä tuolla 2te maksaneella yli 400tkm ajetulla quattrolla eikä ollut mitään ongelmia samoissa tilanteissa. Se on vaan tyhmää ajaa vajaavetoisella.


    • Pietu555

      CR-V on saanut maineen huonosta nelivedosta ja näyttää siltä, että se aina joutuu silmätikuksi lehtien testeissä. Olisihan se hyvä saada muita samalla tekniikalla varustettuja SUV:a samaan mäkeen testiin. TM:n omassa nelivetovertailussa muutama vuosi sitten oli CR-V:tä huonompia ja samanarvoiseksi vertailussa tulleita autoja. Huonompia mm. RAV4 ja Peugeot. Jostain syystä näistä ei nelivedon testijuttuja näy lehtien palstoilla. CR-V sai hyvän tuloksen mm. mäkivetokokeessa, EDS kokeessa ja mutkamäkikokeessa. Alustan ulosjousto oli joukon paras. Huonoa oli lämpenemisestä johtuva nelivedon pois päältä tipahtaminen. Tämä tosin tapahtui kaikissa testin autoissa, kun aikansa järjestelmää kuormitti.

      Monilevykytkimellinen neliveto toimii kuten se on suunniteltu, tilapäiseen avustamiseen liikkeellelähdöissä yms. ja se toimii siinä tarkoituksessa hyvin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Se vaan, kun Haldxia on skodassa, vw:ssa, audissa, seatissa, volvossa, opelissa ja ainakin fordissa niin yleiskuva siitä on juurikin hyvä.


      • Anonyymi

        Silloinhan Hyundain ja Hondan yleiskuvakin on hyvä. Tiquan hävisi mm. kiihdytys ja mutka-ajo kokeet. Sellaisia perusominaisuuksia mitä SUV:n omistaja nelivedoltaan odottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe