Kato käynyt

arkitehti

Huomattava kato käynyt Lylyn kylän alueella. Kyläkirjan mukaan väkiluku olisi noin 400 henkeä, mutta äsken lehdessä oli väkimäärä noin 200 henkeä. Eli puolet on paennut johonkin. Tulee mieleen semmoinen juttu, että jos Lylyssä pysähtyisi paikallisjuna , niin olisi loputkin kaikonneet sivistyksen pariin "ambomaalta" (lääninrovastin LV, 1970 luvulla saarnassaan antama lempinimi). Kylälle hyvä asia että junat eivät turhaan hiljentele kylän kohdalla!

9

2738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies_Tampereelta

      Pikemminkin, jos Lylyssä pysähtyisi juna ja vuoroväli olisi järkevä, muuttaisin heti Juupajoelle. Yhteiskunnassa harjoitetun hyvävelipolitiikan ansiosta ihmiset pakotetaan muutamaan suureen kasvukeskukseen. Itse olen asunut koko ikäni kaupungissa ja olen harvinaisen kypsä jo esimerkiksi Tampereella harjoitettuun kaavoituspolitiikkaan, jonka seurauksena moni asuinalue tullaan vielä pilaamaan suuruudenhullulla täydennysrakentamisella. Junaliikenteen esteenä on koko ajan ollut valtionyhtiö VR, joka toimii nykyisin valtiona valtiossa.

    • tarhapölhö

      Joku ns. " taiteellinen" henkilö Lylyssä oli kuulopuheiden mukaan suututtanut VR:n viskaalin siinä määrin että jarrupetaalin polkeminen Lylyn kohdalla on kielletty ehtottomasti. Että syy on sylttytehtaassa, (ei ent. tervatehtaassa).

    • Nyplääjä

      Mekin muutettiin Lylyn kylälle tänä syksynä. Ja on erittäin mukava kylä asua vaikka ruuhkaa ei näy raitilla. Ihmiset ystävällisiä ja avuliaita . En kadu sitä et jätin Tampereen hulinat taakseni. Rauhaisaa tulevaa vuotta 2019 kaikille Lylyn kyläläisille.

      • Juupajoella-asunut

        Kiitos samoin teille! Juupajoki on hieno paikka ja kun ihmisiin vähän tutustuu niin paljon mukavaa väkeä löytyy.


      • oumaan
        Juupajoella-asunut kirjoitti:

        Kiitos samoin teille! Juupajoki on hieno paikka ja kun ihmisiin vähän tutustuu niin paljon mukavaa väkeä löytyy.

        Mitä hienoa koko käpyysestä kylästä löytyy, sale =D


    • mitta

      Löytyykö naisihmistä joka viettäis aikaa minun kanssa kun tulen Lylyyn mittahommiin
      ensi kuussa.

    • Anonyymi

      Lylyn lyhintä loppuu.

    • Anonyymi

      Lyhin on lyhentynyt liian lyhyeksi, eli tullut pää vetäjän käteen...

    • Anonyymi

      Toivottavasti Lyly elpyy, on hienoa paikkaa. Jos olisi vähän lähempänä Tamperetta niin muuttaisin samantien.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      175
      3331
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2410
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2289
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1618
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1551
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1350
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      73
      1200
    Aihe