Kato käynyt

arkitehti

Huomattava kato käynyt Lylyn kylän alueella. Kyläkirjan mukaan väkiluku olisi noin 400 henkeä, mutta äsken lehdessä oli väkimäärä noin 200 henkeä. Eli puolet on paennut johonkin. Tulee mieleen semmoinen juttu, että jos Lylyssä pysähtyisi paikallisjuna , niin olisi loputkin kaikonneet sivistyksen pariin "ambomaalta" (lääninrovastin LV, 1970 luvulla saarnassaan antama lempinimi). Kylälle hyvä asia että junat eivät turhaan hiljentele kylän kohdalla!

9

2748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies_Tampereelta

      Pikemminkin, jos Lylyssä pysähtyisi juna ja vuoroväli olisi järkevä, muuttaisin heti Juupajoelle. Yhteiskunnassa harjoitetun hyvävelipolitiikan ansiosta ihmiset pakotetaan muutamaan suureen kasvukeskukseen. Itse olen asunut koko ikäni kaupungissa ja olen harvinaisen kypsä jo esimerkiksi Tampereella harjoitettuun kaavoituspolitiikkaan, jonka seurauksena moni asuinalue tullaan vielä pilaamaan suuruudenhullulla täydennysrakentamisella. Junaliikenteen esteenä on koko ajan ollut valtionyhtiö VR, joka toimii nykyisin valtiona valtiossa.

    • tarhapölhö

      Joku ns. " taiteellinen" henkilö Lylyssä oli kuulopuheiden mukaan suututtanut VR:n viskaalin siinä määrin että jarrupetaalin polkeminen Lylyn kohdalla on kielletty ehtottomasti. Että syy on sylttytehtaassa, (ei ent. tervatehtaassa).

    • Nyplääjä

      Mekin muutettiin Lylyn kylälle tänä syksynä. Ja on erittäin mukava kylä asua vaikka ruuhkaa ei näy raitilla. Ihmiset ystävällisiä ja avuliaita . En kadu sitä et jätin Tampereen hulinat taakseni. Rauhaisaa tulevaa vuotta 2019 kaikille Lylyn kyläläisille.

      • Juupajoella-asunut

        Kiitos samoin teille! Juupajoki on hieno paikka ja kun ihmisiin vähän tutustuu niin paljon mukavaa väkeä löytyy.


      • oumaan
        Juupajoella-asunut kirjoitti:

        Kiitos samoin teille! Juupajoki on hieno paikka ja kun ihmisiin vähän tutustuu niin paljon mukavaa väkeä löytyy.

        Mitä hienoa koko käpyysestä kylästä löytyy, sale =D


    • mitta

      Löytyykö naisihmistä joka viettäis aikaa minun kanssa kun tulen Lylyyn mittahommiin
      ensi kuussa.

    • Anonyymi

      Lylyn lyhintä loppuu.

    • Anonyymi

      Lyhin on lyhentynyt liian lyhyeksi, eli tullut pää vetäjän käteen...

    • Anonyymi

      Toivottavasti Lyly elpyy, on hienoa paikkaa. Jos olisi vähän lähempänä Tamperetta niin muuttaisin samantien.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      274
      10116
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      219
      5823
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5336
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3256
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2632
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2509
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2352
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      374
      2129
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      27
      2075
    Aihe