Ministeri Saarikko ei kannata pakkorokotuksia: ”Hyödyllisyydestä ei aukotonta näyttöä"
No niin, pakkoruotsittajat.
Missä on teidän aukoton näyttönne pakottamisen hyödyllisyydestä?
Kuulemma edes rokotuksissa ei pakon hyödyllisyydestä ole aukotonta näyttöä.
Missä on teidän aukoton näyttönne ruotsin pakollisuuden hyödyllisyydestä kansakunnan kokonaisedun kannalta?
Toki se turvaa kielipoliittisen kastilaitoksen ja ruotsin kielen privilegioaseman jatkumisen, siitä toki on näyttöä, mutta se taas ei ole suomenkielisten eikä kansakunnan kokonaisedun mukaista!
Missä aukoton näyttö pakon hyödyllisyydestä?
8
101
Vastaukset
- Huomautan
Kaiken lisäksi pakkorokotukset ovat PALJON perustellumpia kuin joku järjetön pakkoruotsitus!
- komppaan
Rokotuksista on kiistatta hyötyä, mutta pakkoruotsista kiistatta vain haittaa.
- aukottomuudesta
Kaikki pakkoruotsituksen puolesta tehdyt argumentit on kumottu aukottomasti!
Tosin se ei ole estänyt svekotahoja aina vaan tuomasta esiin niitä??? - Aukoton
Aukoton näyttö pakottamisen hyödyllisyydestä:
Kun ruotsi oli vielä pakollinen yo:ssa, sitä myös osattiin paremmin. Kukaan ei valittanut virkaruotsin kurssin vaikeudesta yliopistolla, vaan se meni heittämällä läpi kaikilta.
Kun yo-ruotsi vapaaehtoistettiin, laski myös ruotsin taito ja sitä kautta tulivat vaikeudet selvitä virkaruotisn kurssista.- MuumiLogiikkaa
Sitten herääkin enää aukoton kysymys että mihin näitä kaikkia ruotsin osaajia oikeasti tarvittiin? Se on ehkä se olennaisin kysymys eikä suinkaan se että oliko ennen kaikki paremmin. Ennen ei ollut myöskään kouluja joista 70% oppilaista on maahanmuuttajataustaisia.
- ainahan.voi.kysyä
MuumiLogiikkaa kirjoitti:
Sitten herääkin enää aukoton kysymys että mihin näitä kaikkia ruotsin osaajia oikeasti tarvittiin? Se on ehkä se olennaisin kysymys eikä suinkaan se että oliko ennen kaikki paremmin. Ennen ei ollut myöskään kouluja joista 70% oppilaista on maahanmuuttajataustaisia.
Sittenhän voi aivan hyvin kysyä, mihin kaikkia ranskan lukijoita, saksan lukijoita ja espanjan lukijoita tarvitaan? Kun tarve näille kielille on Suomessa kuitenkin vähäisempi kuin ruotsille? Ja ranska on kuitenkin suosituin a1-kieli englannin jälkeen.
"Kun yo-ruotsi vapaaehtoistettiin, laski myös ruotsin taito ja sitä kautta tulivat vaikeudet selvitä virkaruotisn kurssista."
Missä on näyttö virkamiesruotsin pakon toimivuudesta?
RKP väittää, että vain Vaasassa saa hoitoa ruotsiksi, vaikka kaikki lääkärit ovat suorittaneet virkamiesruotsin..- Perustelu
Nk. "virkaruotsi" on ruotsin taidon testaamista yliopistolla. Se on jatketta ruotsin opinnoille koulussa. On hyvä asia, että kielten osaamista testataan säännöllisesti, kuten yliopistolla tehdään.
Miksi eri kielten taitoa EI saisi testata yliopistolla, perusteletko?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311756
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161482Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3291022- 611000
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen90894- 66851
- 1780
- 46761
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9691Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62668