Missä aukoton näyttö pakon hyödyllisyydestä?

Ministeri Saarikko ei kannata pakkorokotuksia: ”Hyödyllisyydestä ei aukotonta näyttöä"

No niin, pakkoruotsittajat.

Missä on teidän aukoton näyttönne pakottamisen hyödyllisyydestä?

Kuulemma edes rokotuksissa ei pakon hyödyllisyydestä ole aukotonta näyttöä.

Missä on teidän aukoton näyttönne ruotsin pakollisuuden hyödyllisyydestä kansakunnan kokonaisedun kannalta?

Toki se turvaa kielipoliittisen kastilaitoksen ja ruotsin kielen privilegioaseman jatkumisen, siitä toki on näyttöä, mutta se taas ei ole suomenkielisten eikä kansakunnan kokonaisedun mukaista!

8

208

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomautan

      Kaiken lisäksi pakkorokotukset ovat PALJON perustellumpia kuin joku järjetön pakkoruotsitus!

      • komppaan

        Rokotuksista on kiistatta hyötyä, mutta pakkoruotsista kiistatta vain haittaa.


    • aukottomuudesta

      Kaikki pakkoruotsituksen puolesta tehdyt argumentit on kumottu aukottomasti!

      Tosin se ei ole estänyt svekotahoja aina vaan tuomasta esiin niitä???

    • Aukoton

      Aukoton näyttö pakottamisen hyödyllisyydestä:

      Kun ruotsi oli vielä pakollinen yo:ssa, sitä myös osattiin paremmin. Kukaan ei valittanut virkaruotsin kurssin vaikeudesta yliopistolla, vaan se meni heittämällä läpi kaikilta.

      Kun yo-ruotsi vapaaehtoistettiin, laski myös ruotsin taito ja sitä kautta tulivat vaikeudet selvitä virkaruotisn kurssista.

      • MuumiLogiikkaa

        Sitten herääkin enää aukoton kysymys että mihin näitä kaikkia ruotsin osaajia oikeasti tarvittiin? Se on ehkä se olennaisin kysymys eikä suinkaan se että oliko ennen kaikki paremmin. Ennen ei ollut myöskään kouluja joista 70% oppilaista on maahanmuuttajataustaisia.


      • ainahan.voi.kysyä
        MuumiLogiikkaa kirjoitti:

        Sitten herääkin enää aukoton kysymys että mihin näitä kaikkia ruotsin osaajia oikeasti tarvittiin? Se on ehkä se olennaisin kysymys eikä suinkaan se että oliko ennen kaikki paremmin. Ennen ei ollut myöskään kouluja joista 70% oppilaista on maahanmuuttajataustaisia.

        Sittenhän voi aivan hyvin kysyä, mihin kaikkia ranskan lukijoita, saksan lukijoita ja espanjan lukijoita tarvitaan? Kun tarve näille kielille on Suomessa kuitenkin vähäisempi kuin ruotsille? Ja ranska on kuitenkin suosituin a1-kieli englannin jälkeen.


    • "Kun yo-ruotsi vapaaehtoistettiin, laski myös ruotsin taito ja sitä kautta tulivat vaikeudet selvitä virkaruotisn kurssista."

      Missä on näyttö virkamiesruotsin pakon toimivuudesta?

      RKP väittää, että vain Vaasassa saa hoitoa ruotsiksi, vaikka kaikki lääkärit ovat suorittaneet virkamiesruotsin..

      • Perustelu

        Nk. "virkaruotsi" on ruotsin taidon testaamista yliopistolla. Se on jatketta ruotsin opinnoille koulussa. On hyvä asia, että kielten osaamista testataan säännöllisesti, kuten yliopistolla tehdään.

        Miksi eri kielten taitoa EI saisi testata yliopistolla, perusteletko?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      629
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      468
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      419
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe