Alaikäisille hakijat

Taas kävi lähellä kuolemaa yksi alaikäinen, vain 13vuotias!Kiitos pelastumisesta neuvokaiden ikätoveriensa,eivät suojelleet kaveriaan vaan soittivat ambulanssin paikalle.Lääkärin kertoman mukaan kuolema olisi ollut varma,jos lapsi oisi viety kotiin "selviämään".

Joku paska oli hakenut juomaa tälle selkeästi keskenkasvuiselle!Mitä jos kyseessä olisi ollut sinun oma lapsi tai sisarus?
135123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tekisin rikosilmoituksen poliisille, jos siitä jotain apua olisi. Sen jälkeen menisin ottamaan pienet konjakit ja istahtaisin murehtimaan, että mikä tekee ihmisestä niin välinpitämättömän, että ostaa lapselle viinaa ja toteaisin, että onneksi meillä viinat pysyvät poissa lapsilta täysi-ikäisyyteen asti. Korkeintaan ruokapöydässä saatetaan tarjota pieni lasi viiniä. Opetamme lapsemme sivistyneille alkoholin nautiskelutavoille, emmekä ryyppäämiselle. Nautiskelussa ja ryyppäämisessä kun on suuri ero.

Parempi opettaa alkoholin kohtuukäyttö kotona, ennenkuin kaverit opettavat kadulla tuhoisan alkoholin ryyppäämisen. Näin isänikin minulle totesi ja siksi en olekaan sortunut liialliseen ryypiskelyyn vaan tissuttelen sivistyneesti :-)

Pieni määrä alkoholia on terveellistä jos et tiennyt.

Äänestä
  • Jos muksu joutuu sairaalaan tuollaisen asian vuoksi,nykylaki velvoittaa sairaalaan ilmoittamaan sossuun ja poliisille.Se joka on alaikäiselle ostanut,joutuu vastaamaan tekosestaan.Toivottavasti jää kiinni.

    Äänestä

ok olen itse 17vuotias aloin juomaan enemmän vuosi sitten.. paino nousi 10kiloa ja join joka vklopun ainakin pullon viinaa..
mutta oon vähentäny.. mmh kuka hakee alaikäisille?
olen itsekki hakenut suurimminosin itselleni mutta vähän myös muille... tosin en ikinä noin nuorelle... 13v on juuri siinä iässä ett on yläasteella ja juodaan ulkona jonku landraamaan limuviina sekoitusta, ja ok se oli hauskaa silloinki ku mä olin sen ikäinen.. :)
mut mun mielest jokaisen perheen kannattaisi jtn sanoa alkoholista ja antaa lapsen maistaa kotona, koska jos lapselle ollaan ankaria koton hän taatusti juosalaa koska se on hauskaa kun se on salaista!
Oma äitinikin on ostanut mulle juotavaa nuorempana sen takia että hän tietää mitä juon, ja paljon enkä menis pyytää sitä tuntemattomalta.. :)

Äänestä
  • >>olen itse 17vuotias aloin juomaan >>

    >>olen itsekki hakenut suurimminosin itselleni mutta vähän myös muille... tosin en ikinä noin nuorelle... 13v >>

    Miten nuorelle vanhempi alaikäinen suostuu ostakaan? Onko olemassa vielä ikärajan ikäraja?

    Äänestä

Se on harvinaisempaa,että aikuisjuopot hakee viinaa lapsille, kyllä viinat keinotellaan kaveriporukan kesken ja kaljat hakee isokokoisin porukasta tai jo täysi-ikäinen nuori.

Äänestä

Viinapullo oli aikuisen hakema,samoten kaljat.Olivat kärkkyneet kaupan ulkopuolella ja kysyneet "tietyn näköiseltä" että hakeeko juomaa.

Ko.13 vuotias "viittä vaille" paleltui hankeen, lisäksi pahemman laatunen alkoholimyrkytys.Onni että paikalle ilmaantui pari selvää kaveria ja järjestivät ambulanssin paikalle.Niinettä vaikkei tuonikäisten järjenjuoksua aina voi kuin ihmetellä, nyt ainakin toimivat hienosti ja pelastivat kaverinsa varmalta kuolemalta.

Ei alkkis/narkkis-tyypit välitä kelle ne viinaksia hakee.Pääasia että muutaman euron saa hakuja.

Äänestä
  • Jos hakee muutaman euron takia lapsille viinaa,ei ole tavallinen alkkis vaan rappioalkoholisti!

    Äänestä

  • joo joo kirjoitti:

    Jos hakee muutaman euron takia lapsille viinaa,ei ole tavallinen alkkis vaan rappioalkoholisti!

    Kantsii tehä oharit skideille, saa rutommin erkkejä.

    Äänestä

haetteko mulle kaliaa? hagiksena vaik 5 euroo

Äänestä

Joku hakee mulle viinaa saa 8 euroo ylimääräst

Äänestä
  • Tehkää oharit alaikäisille kaljakerjäläisille, niin oppivat kantapään kautta. Samalla tienaat itse rutosti rahaa, kun annat opetuksen.

    Äänestä

  • Akat_ja_Kristian kirjoitti:

    Tehkää oharit alaikäisille kaljakerjäläisille, niin oppivat kantapään kautta. Samalla tienaat itse rutosti rahaa, kun annat opetuksen.

    Kaikista helpoimmalla pääsee, kun välttelee liikkeen läheisyydessä olevia teini-keskittymiä ja esittää Helen Kelleriä, jos ne tulee hihasta repimään että hei, hae mulle sitä sun tätä, edes rööki-aski pliiis.

    Äänestä

Oisko hakijaa porvoosee?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietikää vakavasti kirjoitti:

Taas kävi lähellä kuolemaa yksi alaikäinen, vain 13vuotias!Kiitos pelastumisesta neuvokaiden ikätoveriensa,eivät suojelleet kaveriaan vaan soittivat ambulanssin paikalle.Lääkärin kertoman mukaan kuolema olisi ollut varma,jos lapsi oisi viety kotiin "selviämään".

Joku paska oli hakenut juomaa tälle selkeästi keskenkasvuiselle!Mitä jos kyseessä olisi ollut sinun oma lapsi tai sisarus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu