Onko Taivalkoski enää turvallinen paikka asua

saapipelätä

Kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si tai­val­kos­ki­sen mie­hen tör­ke­äs­tä ryös­tös­tä, var­kau­des­ta ja kah­des­ta pa­hoin­pi­te­lys­tä yh­den vuo­den kah­dek­san kuu­kau­den ja 15 päi­vän pi­tui­seen van­keus­ran­gais­tuk­seen.

Mie­hel­lä oli en­tuu­des­taan ri­kos­his­to­ria. 29-vuo­ti­as mies oli tuo­mit­tu usei­siin eh­dol­li­siin van­keus­ran­gais­tuk­siin ri­kok­siin vuo­si­na 2016 ja 2017.

Nyt van­keu­teen joh­ta­neet ri­kok­set ta­pah­tui­vat ku­lu­van vuo­den ai­ka­na Tai­val­kos­kel­la. Tör­ke­ää ryös­tö ta­pah­tui ke­säl­lä yk­si­tyi­sa­sun­nos­sa. Tuo­mit­tu pää­si asun­toon si­sään avoi­mien ovien an­si­os­ta ja yrit­ti saa­da asun­nos­sa le­pää­mäs­sä ol­leel­ta mie­hel­tä ra­haa voi­ma­kas­ta vä­ki­val­taa käyt­tä­en. Vä­ki­val­taa teh­tiin nyr­kein ja pot­ki­mal­la sekä heit­tä­mäl­lä uh­ria huo­ne­ka­luil­la ja yrit­tä­mäl­lä lyö­dä kir­veel­lä.

Uh­ri sai va­ka­vat vam­mat. Pa­hoin­pi­te­lyn seu­rauk­se­na hä­nel­le ai­heu­tui oi­ke­an sil­mä­poh­jan laa­jat mur­tu­mat, oi­ke­an pos­ki­pään laa­ja-alai­nen mur­tu­ma, oi­ke­an ylä­leu­an pirs­ta­lei­nen ja laa­ja-alai­nen mur­tu­ma, näön hei­ken­ty­mi­nen oi­ke­as­sa sil­mäs­sä, tun­to­puu­tos­ta oi­ke­as­sa pos­kes­sa sekä oi­ke­an sää­ren iho­rik­koa ja mus­tel­mia.

3

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riu

      Eikös se ole nyt turvallinen paikka ainakin tuon tuomion verran.
      Vai milloin edellisen kerran tapahtunut vastaavaa?
      Ei taida kovinkaan yleistä olla.

    • eläkeläisukko

      Olin Taivlkoskella töissä 1960 luvun lopulla hiljenevä maalaiskylä hienot maisemat lähin viinakauppa oulussa kerran viikoss taksilla kauppaan mukana lääkäri polliisi nimismie ym silmäätekeviä mutta homma hoitui

    • siioninlaakso

      Liekkö kuulunut tuo hamppi siihen samaan porukkaan jotka tappovat sen miehen jokunen vuosi sitten? Sisään tultiin viinaa kerjäämään ja potkittiin kämpän omistaja hengiltä. Sairasta sakkia.

      Huumeet ovat Tapiskalla vakava ongelma. En ehkä enää muuttaisi lasten kanssa asumaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22552
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      192
      6225
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5318
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5213
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe