locate --statistics

Turbo-Urpo1

Kuinka moni seuraa kiintolevylle kertyvien tiedostojen ja kansioiden määrää. Nyt ennen kuin testaat — koitappa luoda mielikuva montako tiedostoa siellä on. Tämä taito on hyvä hallita, vaikka sen vuoksi että näkee jättikö ohjelman asennus ja poisto turhia roskia jälkeensä.

Ja tarkistuksen teko:
sudo updatedb
locate --statistics

12

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-Urpo1
    • nysväys-sikseen

      Emme viitsi tuolla tavalla nysvätä, koska Mint käyttöjärjestelmämme viipyy kiintolevyllämme vain seuraavaan versioon saakka, minkä jälkeen teemme uuden asennuksen.

    • Turbo-Urpo1

      Eipä merkittäviä eroja ole kahden johtavan linux jakelun tiedosto ja kansio määrissä, välittömän asennuksen läheisyydessä. Manjaro ei ole huono, mutta . . . . . . . .

      Tilastoa 06.12.2018 Manjaro
      >>> locate --statistics
      Tietokanta /var/lib/mlocate/mlocate.db:
      13 755 kansiota
      314 108 tiedostoa
      16 942 859 tavua tiedostonimissä
      7 224 235 tavua käytetty tietokannan säilyttämiseen


      Tilastoa 07.12.2018 Mint 19.1 Xfce
      >>> locate --statistics
      Tietokanta /var/lib/mlocate/mlocate.db:
      29 084 kansiota
      303 397 tiedostoa
      16 971 855 tavua tiedostonimissä
      7 341 734 tavua käytetty tietokannan säilyttämiseen

    • 10000teratavuadataa

      Mutta entä jos se muutaman teratavun kokoinen levy ja käyttöjärjestelmä tietoineen vaihtuu päivittäin mielenmäärin?

      • Turbo-Urpo1

        Linux ympäristössä jokainen tiedosto ja jokainen kansio kirjataan tietokantaan. Tuolla tavalla saahaan erittäin nopeasti tieto mitä kiintolevyllä on. Perinteinen tapa selvittää tiedostojen ja kansioiden määrä, on se että avataan tiedostojenhallinta ohjelma, ja slikataan konkin kansion tai kiintolevyn ominaisuudet kohtaa, jolloin alkaa vimmattu rekursiivinen kansioiden ja alikansioiden ja niissä olevien tiedostojen selvittely, ja tämä jos mikä syö resusseja ja vie aikaa, sitä enemän mitä isompi kiintolevy on kohteena. Tietokannasta tieto löytyy yhtä nopeasti kiintolevyn koosta riippumatta.


        TIETOKANNAN PÄIVITYS
        sudo updatedb

        TIETOKANNASTA LUKEMINEN
        locate --statistics


    • updatedb turha koska suoritetaan automaattisesti. Jakeluissa hieman eroja mitkä kansiot sisällytetään tietokantaan. Ubuntussa esim /media jätetään pois. Samoin /dev /sys ym järjestelmän käyttämät kansiot. Luvut ei siis vertailukelpoisia.

      Levyn tilankäytölle ihan hyviä graafisiakin ohjelmia. du on usein näppärä. Esim du -d 1 -h /usr/. Mielenkiintoisempaa seurata kotikansion kasvua. Itsellä du -d 1 -h /home/digibox/.kodi kertoo kodin vievän liki 1G tilaa. Parametri -d 1 näyttää vain yhden tason puusta. Toki voi kirjoittaa du /usr/ - mutta onko järkeä.

      Tiedonhakuun on parempiakin kuin vanha locate. Vaikka KDE:n baloo joka usein asennettuna.

      • Turbo-Urpo1

        Mikko, miksi sinä et koskaan testaa noita väittämiäsi. Tuotakaan viestiä ei olisi kannattanut kirjoittaa rekatulla nimimerkillä, koska siinä on liikaa perätöntä tietoa.


      • sdfgsfggd

        koska tuo updatedb suoritetaan automaattisesti?
        koska ainakin jos olen juuri asentanut ohjelman, joudun kyllä updatedb:n ajamaan ennen kuin locate uusien tiedostojen osalta toimii.

        lubuntu 18.10, muttei ole kyllä vanhemmissakaan toiminut automaattisesti, ainakaan reaaliaikaisesti.


      • sdfgsfggd kirjoitti:

        koska tuo updatedb suoritetaan automaattisesti?
        koska ainakin jos olen juuri asentanut ohjelman, joudun kyllä updatedb:n ajamaan ennen kuin locate uusien tiedostojen osalta toimii.

        lubuntu 18.10, muttei ole kyllä vanhemmissakaan toiminut automaattisesti, ainakaan reaaliaikaisesti.

        Katso /etc/cron.daily siellä päivittäin ajettavat ohjelmat. Kyllä updatedb ajetaan päivittäin. Samoin logrotate joka putsaa lokit. tmpwatch on kiva lisuke jonka tykkään asentaa myös. updatedb.conf tiedostosta näkee mitä jäteteen mlocaten ulkopuolelle. mlocate on korvannut locaten. Toiminta on sama. updatedb on ollut cronnissa niinkauan kuin muistan. Mitä tuossa muka on perätöntä?


      • Turbo-Urpo1
        Mikko_Tku kirjoitti:

        Katso /etc/cron.daily siellä päivittäin ajettavat ohjelmat. Kyllä updatedb ajetaan päivittäin. Samoin logrotate joka putsaa lokit. tmpwatch on kiva lisuke jonka tykkään asentaa myös. updatedb.conf tiedostosta näkee mitä jäteteen mlocaten ulkopuolelle. mlocate on korvannut locaten. Toiminta on sama. updatedb on ollut cronnissa niinkauan kuin muistan. Mitä tuossa muka on perätöntä?

        "Katso /etc/cron.daily siellä päivittäin ajettavat ohjelmat."

        Taas sinulla tätä venkuilua, sanoit ettei tarvitse päivittää tietokantaa koska se tapahtuu automaattisesti, sinullekko se riittää että päivttää kerran vuorokauudessa. Sano yhdenkin kerran että tuli puhuttua paskaa, kun en ottanut asioista selvää, vaan luulin että se tapahtuu näin.


        Sanoit myös että: KDE:n baloo joka usein asennettuna.
        Ja varmasti tiedät tämänkin olevan valetta, tuon kirjoitit sen vuoksi että minun viesti näyttäisi vakavamin kyseenalaistetulta. Hyvin moni kuuli tuosta ohjelmasta ensimäisen kerra, ja kaiken sisäksi se on helvetin hidas päivittämään tietokantaansa.

        Sanoit: Levyn tilankäytölle ihan hyviä graafisiakin ohjelmia. Esim du . . . . .
        Totta helvetissä on ja pakko ollakin, Vaikka Linux sisältää runsaasti tiedostonhallinta ohjelmia, niistä yhtäkään ei voi käyttää locate komennon korvikkeena komentoputikssa. Joten tuon korastaminen tätäsi taas samaan tavoitteeseen — minun viesti kyseenalaistamiseen.

        du, ls, locate, mlocate, find ynnämuut on soveltuu kaikki antamaan informaatiota tiedostoista ja kansioista, omalla tavallaan, mutta eivät korvaa toisiaan.

        Sanoit myös näin:
        Jakeluissa hieman eroja mitkä kansiot sisällytetään tietokantaan. Ubuntussa esim /media jätetään pois. Samoin /dev /sys ym järjestelmän käyttämät kansiot. Luvut ei siis vertailukelpoisia.

        Kerroppa tarkemin mistä tämä väärä tieto on peräisin. Osaatko hake listan kansioista jotka jätetään pois, no et tietenkään mutta päätään pitää olla aukomassa vain tärkeilyn tarvettasi tyydyttämässä. Totuus on että pois jätettävät tiedosto päätteet ja kansiot edustavat muuta kuin järjestelmään kuuluvaa ohjemistoa. Jokaisessa Linux jakelussa nämä kansiot luetellaan joita locate komento ei saisi päivittää tietokantaan, tämä lista luodaan samoin perustein, vaikka listan sisältämät kansio nimet eivät olisikaan aina samat, mutta niiden käyttötarkoitus on. Annan tässä esimerkkinä manjarossa olevasta listasta:

        KANSIOT:
        "/afs /media /mnt /net /sfs /tmp /udev /var/cache /var/lib/pacman/local /var/lock /var/run /var/spool /var/tmp"

        TIEDOSTO PÄÄTTEET
        ".git .hg .svn"

        joten voidaan ihan hyvällä syyllä pitää tietoa vertailukelpoisena, ainakin suuntaa antavasti.

        Älä saatana vääristele ja valehtele, selvitä asiat ennen kuin auot päätäsi, noista paska puheista on vain haittaa aloittelevalle linux käyttäjälle.

        Sinä sanot käyttäneesi Linux jakeluita toista kymmentä vuotta, mitä pirua sinä olet kyenyt tuona aika omaksumaan. Ihme huru ukko joka höpisee mitä sattuun.

        Ja sitä paitsi viimmevuoden puolella jo kertaalleen koulutin sinua tiukin sanakääntein, onko dementiasi niin paha ettet enään muista siitä mitään.


    • ocate ihan näppärä kun hakee jonkin tiedostoston sijaintia levyltä. Jos etsin vaikka valokuvaa joulukuusesta niin locate joulukuusi kertoo paikan melko nopeasti. Itsellä valokuvat on liitetty kansion /mnt alle joten Ubuntu löytää ne. Jos ne olisi liitetty kansion /media alle Ubuntu ei löytäisi niitä locate komennolla.

      Itselläni valokuvia ja tv-tallenteita useampi tera. /mnt tai uudempi /media ovat standardi paikka liittää levyjä systeemiin. systemd & udev standardi usb-levyille on /run/media/käyttäjä/levynnimi. Ubuntussa kuitenkin udev sääntö joka muuttaa tuon kansion /media alle. Ubuntu niin suosittu systeemi, että sen käyttämää tapaa voi pitää standardina.

      Linux asennuksia erilaisia. Jollakin perusasennus pikku läppärillä ja joillan on teratolkulla tavaraa erilaisilla levyillä.

      Käytännössä eri medioille ja niiden metadatalle on omat hallintaohjelmassa. Valokuville löytyy omansa ja tv-tallenteille omansa. locaten merkitys on pieni, mutta ei siitä haittaakaan ole. df -h muuten kertoo nopeasti systeemin levyt ja tilankäytön. Tosin vain liitetyt levyt. Miten nähdään ei liitetyt jätän harjoitustehtäväksi.

      • Turbo-Urpo1

        """ Ubuntussa kuitenkin udev sääntö joka muuttaa tuon kansion /media alle. Ubuntu niin suosittu systeemi, että sen käyttämää tapaa voi pitää standardina."""

        udev - Linuxin-ajonaikainen (dynaaminen) laitehallinta.
        Millähän nimellä tuo sääntö löytyy kiintolevyltä, olisi mielenkiintoista verrata Ubuntu, Manjaro ja Mint ympäristöjen vastaavia sääntöjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      881
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      828
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe