Mitkä yleisimmät asiat Islamissa ovat suoraan Koraanista ja mitkä haditheista? Tarkoitan esim. uskontunnustus, rukoilu, paasto, rukousajat jne. Entäpä onko Koraanissa suoraan kohtaa jossa kehoitetaan seuraamaan profeetta Mohammedin (saws) esimerkkiä?
KORAANI/HADITHIT
6
213
Vastaukset
Islamin uskontunnustuksen toinen osa, "ja Muhammad on Hänen profeettansa" , tarkoittaa sitä, että uskoo Muhammadin (rh) - ja kaikkien profeettojen - opettaneen erehtymättömästi Allahin sanaa, ja että täten häntä pitää seurata. Mooseksen aikalaisten velvollisuus oli seurata Moosesta, Jeesuksen aikalaisten velvollisuus oli seurata Jeesusta, ja nyt, kun Muhammad on tullut, muslimien velvollisuus on seurata häntä (rauha heille kaikille). Sitä sana "profeetta" tarkoittaa! Ilman Muhammadin (rh) esimerkkiä emme tietäisikään, miten toteuttaa Koraaninkaan meille määrittämiä velvoitteita; Koraani käskee rukoilemaan, muttei kerro yksityiskohtaisesti, miten.
Uskontunnustus
- Tietystikin Koraani kertoo, ettei ole muuta jumalaa kuin Allah. Yhdessäkin jakeessa Allah sanoo: "Totisesti, ei ole muuta jumalaa kuin Minä, siksi palvelkaa Minua." (21:25)
Profeetta-sanan merkitykseen viitataan myös: "totelkaa Jumalaa ja profeettaa, jotta teidän osaksenne tulisi laupeus." (3:131)
Jotta pääsisimme lähelle Jumalaa ja voisimme elää Jumalan tahdon mukaisesti, meidän on seurattava profeettaa, joka opetti sitä, mitä Jumala ensin opetti hänelle.
- Rukous ja almujen anto
Koraani tosiaan monissa jakeissa painottaa rukouksen tärkeyttä, ja määrää velvollisuudeksi almujenannon - yksityiskohtaisemmat ohjeet näihin löytyvät haditheista. Koraani opettaa rukoilemaan säännöllisesti vuorokauden eri aikoina, mutta tarvitsemme vielä Muhammadin (rh) esimerkkiä tietääksemme, että milloin ihan tarkalleen ottaen.
"Rukoilkaa säännöllisesti ja antakaa almuja!" (2:110)
- Pyhiinvaellus
Samma här, eli Koraanista löytyy käsky pyhiinvaeltaa, mutta tarkempi informaatio pyhiinvaellukseen kuuluvista moninaisista riiteistä ja rituaaleista löytyy Profeetan (rh) esimerkistä.
- Paasto
Ohjeistusta Ramadanina paastoamiseen tuntuu aika tarkkaan löytyvän Koraanista: paastottava on valoisana aikana määrätyt päivät, mutta sairaat ja matkustavaiset voivat tämän velvoitteen hoitaa tervehdyttyään tai kotiin palattuaan. (2:183-185, 187)
Koraanista löytyy myös suoraan kiellot esim. syödä sikaa ja juoda alkoholia.- D-vitamiini
Yleisimpiä asioita suoraan Koraanista: tottele Jumalaa, seuraa profeettaa, paasto, rukous, almut, älä pelaa uhkapelejä, älä valehtele.
Haditheista: syö oikealla kädellä, yksityiskohdat miten peseydytään vessan/seksin jälkeen rukousta varten. - Jumalapalkitsee
Jokainen profeetta lähetettiin omalle kansalle seurattavaksi esimerkiksi - lopulta Muhammad (rh) lähetettiin koko ihmiskunnalle loppuun saakka seurattavaksi. Hän opetti miten rakastaa. Ja miten auttaa.
Historiassa tapahtui kauheita asioita, ihmisiä tapettiin, vauvoja haudattiin elävältä. Profeetta (rh) teki siitä lopun. Ihmsiä orjuutettiin, Profeetta (rh) vapautti orjat. - Anonyymi
Koraanissa on useitakin kohtia, jossa kehotetaan ja käsketään suoraan seruraamaan profeetta Mohammedin (saws) esimerkkiä. Pari niistä:
Te, jotka uskotte, totelkaa Jumalaa ja totelkaa profeettaa (4:59)
totelkaa Jumalaa ja profeettaa, jotta teidän osaksenne tulisi laupeus. (3:131)
Se, joka tottelee profeettaa, tottelee Jumalaa (4:80)
Kun tietää todella mitä sunnaan sisältyy ja mitä ei, pääsee Paratiisiin - Anonyymi
OMPAS POSKETONTA HUMPPAA NÄITEN KAAHAILUT JA HUUTOH
- Anonyymi
NYT TÄMÄ HOMMA LÄHTI LUISUUN JLOPULLISEEN VIELÄ.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3303919Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181638Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101959Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791