Asumistuen vuositarkastus

kertokaaviimein

Apua! En ole vielä koskaan oikein ymmärtänyt, haluavatko he Kelassa tiedot (tulot yms.) vuositarkastuksessa nyt joulukuussa vuodelta 2019 vaiko toteutuneet tulot ja muut vuodelta 2018?!!!
Tarkastavatko he siis eri kyselyllä menneen vuoden 2018 vaiko sen vasta verotuksesta aikanaan?

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuristiX

      Vuositarkistuksessa arvioidaan tulot seuraavalle tukivuodelle. Arvio tehdään käytännössä toteutuneen tulon perusteella, eli tämän hetkisten tulojen perusteella. Jos tulot muuttuvat tukijakson aikana (nousu 400, lasku200) niin niistähän sitten ilmoitat kun muutos tapahtuu ja se on ns. välitarkistus se.

    • kertokaaviimein

      Laitan siis vain arvioimani tulot ajalta 1.1.2019 eteenpäin?

      Entä tuo mennyt vuosi 2018, kysytäänkö siitä milloinkaan asukkaalta vai tarkistavatko valmistuneesta verotuksesta aikanaan?


      (Itse olen kertonut aiemmin tarkasti aina juuri toteutuneen vuoden ja arvioinut alkavan vuoden...kauhea työmäärä, mutta onko siitä Kelalle apua? No kylläkin, kerran ilmoitin itse, liittämättä mitään tapahtumaa todistavia kuitteja edes, kahteen kertaan ylimääräisen tuloni päättyneelle vuodelle ja sain alkaa maksaa saamani asumistuen pois kuukausittaisina erinä ja uusikin tuki evättiin! Huomasin virheeni vasta kaksi vuotta myöhemmin, kun niissä laskuissakin oli aluksi tarpeeksi tekemistä että sai ne maksettua! Kela uskonee ainakin liian suuret tulot vaikkei niitä voisi edes todistaa mitenkään?)

    • VandaVantaa

      Varoituksen sana. Ei kannata arvioida tuloja liian suureksi, sillä se vaikuttaa asumisturn määtään. Eli kannattaa usein kertoa, että tulot tulevat pysymään työttömyysturvan suuruisena. Sitten kun tulot kasvavat, ilmoitat asiasta Kelaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe