Bussikaista säännöt vähän hukassa?

oletko.hukassa

Jatkuvasti bussikaistaa ajelee ajoneuvoja jotka ei sinne kuulu.
Kyllä sen huomaa että monella kyse on siitä että sääntöjä ei varmaan ymmärretä.

Jos bussikaistalla on kellonaika lisäkilvellä kuorma- ja pakettiautot 09:00 - 15:00 ja 18:00 - 06:00 niin se tarkoittaa että 06:00 ja 09:00 (lue ruuhka-aika) välillä ei saa ajaa tätä bussikaistaa vw beetlelläkään eikä kuormautolla jolla delete lava kyydissä helsingin mannerheimintiellä. Bussikaistalle saa ajaa toki kääntymistä varten ennen seuraavaa risteystä mutta ei ruskeasuolta tullinpuomille asti, näin vaan tänäänkin tälläiset ajeli, yksi esimerkki siitä mistä en tiedä varmuudella miksi te niin teette, eikö sääntöjä osata sitten. Poliisi ei varmaan joka minuutti ole tätä kyttäämässä eikä muutkaan mutta tuosta saa sakot, tuskin vw beetlellä ajeleva tai kuorma-autoa ajeleva niin hyvin varoissa on että on varaa maksella sakkoja, tosin en tiedä, voi olla että rahaa on sitten.

Toinen asia tuohon liittyen, kun on liikennemerkki bussikaista alkaa niin se ei tarkoitta tosiaan sitä että nyt alkaa henkilöautokaista, ei se tosiaan tarkoita sitä. Jos asian ajattelee noin niin yhtälailla punainen liikennevalo kai tarkoittaa silloin vihreää, aivan siis päin vastoin kuin pitäisi tarkoittaa mutta toisille asiat on aivan päinvastoin mitä pitäisi olla. Kun tuo liikennemerkki tulee, bussikaista alkaa niin se tarkoittaa tosiaankin sitä, se ei tarkoita sitä että sinne pitää ajaa, ei eikä se tarkoita että nyt on kaistanvaihtopakko, ei se tosiaan tarkoita sitä. Se tarkoittaa tasan sitä että bussikaista alkaa, voiko sen tulkita jollakinlailla toisin???

Sen jälkeen, tulee liikennemerkki että bussikaista päättyy, jonka jälkeen se kaista taas on normaali ajokaista. Se tarkoittaa sitä että bussikaistaa ajavat EI BUSSIT antaa tietä tälle normaalille ajokaistalle kaistaa vaihtaville, näitä paikkoja on isoimmilla päätiellä jossa kolmas ajoakaista on bussikaista mutta se päättyy ennen seuraavaa poistumisliittymää. Monella taas vaan on se tapa, kun tietää että se seuraava liittymä tulee niin se kumoaa tämän bussikaista säännön, ikään kuin se liikennemerkki on ihan turha, miksi sinne on laitettu bussikaista liikennemerkki?? Olisiko siksi että se on bussikaista?? Sen jälkeen tulee liikennemerkki että bussikaista päättyy jolloin sinne saa vaihtaa kaistaa kuka vaan.

19

1489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex_Rotta

      Kyllä bussikaistalla saa ajaa jos siitä ei ole haittaa muille.

      • lexpotta

        Tuskin monikaan tekee tätä tiedostaen, syy on siinä että sääntöjä ei tiedetä tai ymmärretä.


      • korjaan.virheen

        Saa myös silloin jos siitä on haittaa muille, kunhan itse hyötyy enemmän kuin mitä muille koituu haittaa.


      • Lex_Rotta
        korjaan.virheen kirjoitti:

        Saa myös silloin jos siitä on haittaa muille, kunhan itse hyötyy enemmän kuin mitä muille koituu haittaa.

        Hyvä korjaus. Juuri noinhan mestarimme on ohjeistanut. Kiitos täsmennyksestä.


      • kyllä.se.kannattaa

        Jos itse voitat minuutin ajamalla bussikaistaa, ja sen takia 300 ihmistä menettää minuutin, niin sehän kannata koska menetys jaetaan niiden 300 kesken, jolloin jokaiselle tulee vain minuutin kolmassadasosa, eli paljon vähemmän kuin sekunti.


      • rikas-euroopanomistaja

        Oman edun tavoittelu on paras tavoittelu. Muut kyykkyyn.


      • Lex_Rotta
        rikas-euroopanomistaja kirjoitti:

        Oman edun tavoittelu on paras tavoittelu. Muut kyykkyyn.

        Juuri tätä olen yrittänyt ohjeistaa muillekin. Olenhan saanut omalta mentorilta perusteet tälle.


      • BussiterroriMatut

        Mennäänkö vielä Bussilla ?


      • Keppiä_ruoskaa
        lexpotta kirjoitti:

        Tuskin monikaan tekee tätä tiedostaen, syy on siinä että sääntöjä ei tiedetä tai ymmärretä.

        Juuri tätä varten siellä bussikaistoilla on niitä automaattivalvontakameroita. Jos säännöt eivät ole tuttuja, se on raskauttava eikä lieventävä seikka sakkolappua kirjoitettaessa...


    • Idiootit

      Onse jännä kyllä kun ennen klo 7 aamulla ajelee töihin niin kuorma-autot ja pakettiautot on tukkimassa keskikaistaa vaikka bussikaista olisi tyhjä.

      • vgfbv33333

        Varmaan selkiyttäisi jos nuo säännöt olisi paremmin ilmaistu jotenkin.

        Tästä se mitä pisimmälti johtuu, sääntöjä ei osata/tiedetä. Sen päälle sitten se vielä että jos vaan voi, niin edes jos vähän edes voi rikkoa jotakin sääntöä niin se on kuin oma sääntö jo itsessään että niin pitää toimia :) Liikenne on hyvä paikka myös havainnoida sitäkin että kellä on tätä kuuluisaa munaa ajaa oikein, onko kanttia olla rikkomatta sääntöjä.

        Ihan oikeasti, takana oleva auto luo painetta ajaa yli nopeutta vaikka se ei olisi lähelläkään.
        Sama kuin tähän bussikaista sääntöihin liittyen niin onko kanttia mennä vasta sitten bussikaistalle kun sinne saa mennä, jokuhan voi ajaa ohi sääntöjä rikkojen bussikaistaa pitkin, paniikki on että niin ei vaan kävisi, tästähän tulee se tapakin sitten.


      • A_pu_va
        vgfbv33333 kirjoitti:

        Varmaan selkiyttäisi jos nuo säännöt olisi paremmin ilmaistu jotenkin.

        Tästä se mitä pisimmälti johtuu, sääntöjä ei osata/tiedetä. Sen päälle sitten se vielä että jos vaan voi, niin edes jos vähän edes voi rikkoa jotakin sääntöä niin se on kuin oma sääntö jo itsessään että niin pitää toimia :) Liikenne on hyvä paikka myös havainnoida sitäkin että kellä on tätä kuuluisaa munaa ajaa oikein, onko kanttia olla rikkomatta sääntöjä.

        Ihan oikeasti, takana oleva auto luo painetta ajaa yli nopeutta vaikka se ei olisi lähelläkään.
        Sama kuin tähän bussikaista sääntöihin liittyen niin onko kanttia mennä vasta sitten bussikaistalle kun sinne saa mennä, jokuhan voi ajaa ohi sääntöjä rikkojen bussikaistaa pitkin, paniikki on että niin ei vaan kävisi, tästähän tulee se tapakin sitten.

        Paremmin ilmaistu jossain..?

        Avaatko tuota vähän. Jokaisen ajokortin haltijan _pitää_ tietää säännöt ja osata noudattaa niitä. Ajokortin voimassaolon ehtona on, että on pitänyt sääntötietämyksensä ajan tasalla. Jos näin ei ole, kortti on palautettava sen myöntäneelle viranomaiselle.


      • TerveestiKortilla
        A_pu_va kirjoitti:

        Paremmin ilmaistu jossain..?

        Avaatko tuota vähän. Jokaisen ajokortin haltijan _pitää_ tietää säännöt ja osata noudattaa niitä. Ajokortin voimassaolon ehtona on, että on pitänyt sääntötietämyksensä ajan tasalla. Jos näin ei ole, kortti on palautettava sen myöntäneelle viranomaiselle.

        > Ajokortin voimassaolon ehtona on, että on pitänyt sääntötietämyksensä ajan tasalla. Jos näin ei ole, kortti on palautettava sen myöntäneelle viranomaiselle. <

        Näinhän sen pitäisi olla mutta lakihan ei pakota ketään omatoimisesti korttiaan palauttamaan millekään viranomaiselle.


    • Peräreikäjokinen

      Mulla on pussi kortti, mie ajan sillon Ladallakin siel koska vaan haluunki.

      • Kortit_Pussissa

        Mikä pussi sinulla on? Muovipussi? Entä kortti, peli-vai pankkikortti?


    • Liikennemerkkien pitäisi olla niin selkeät, että vaikkapa satunnaisesti Suomessa vieraileva ulkomaalainenkin ymmärtäisi merkityksen ensivilkaisulla. Bussikaistamerkki itsessään on helposti ymmärrettävä, samoin sen alla oleva kellonaikalisäkilpi. Mutta jos lisäksi alla on monta ajoneuvotyyppisymbolia omine aikarajoineen, alkaa joskus suomalaisellakin mennä sormi suuhun.

    • oivoijosoisvoi

      Aivan ja monella bussikuskilla säännöt hukassa 100/km nopeusrajoitus alueella voi huoletta lähteä eteen?

    • Kyllä ne säännöt tiedetään, ajan vaan välillä siellä tarkoituksella rikkoen lakia tai sitten en. Johtuu ihan käytännön syistä. Turha lisätä jonoa normikaistoilla kun kuitenkin kohta kääntymässä pois, tai sitten tiedän ettei normikaistalta pääse vaihtamaan kaistaa kun se olisi laillista, kiitos suomalaisen liikennekulttuurin. Katsos pikku varikselle ei tilaa anneta, eikä sen perässä voi koskaan ajaa.

      • OmaEtuKaikenEdelle

        Ja sitten kun yksi rikkoo lakia, sen huomaa jotkut muutkin, niin kohta bussikaistalla ajaa toinenkin, sitten kolmas, sitten neljäs ja ennen pitkää bussikaistoilla ajaa luvatta suuri määrä porukkaa koska se nopeuttaa ja helpottaa heidän ajamistaa. Ja siinä sitten samalla deletoidaan koko bussikaistojen julkisen liikenteen tarkoitusperiaatteet. Kiitos näiden oman edun tavoittelijoiden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4275
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      209
      3414
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3056
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2776
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      383
      2485
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      184
      2153
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      40
      1692
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1625
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1428
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1412
    Aihe