Oulun tapahtumat sai Tarja Halosen kääntämään takkinsa.
Halosen mielestä pakolaispolitikkaa tulis muuttaa siten että otettas maahan perheitä, eikä pelkästään nuoria miehiä. Juuri tämä on ollut Persujen ja Sinisten linja, jo silloin kun olivat samaa puoluetta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9511301c-7b7d-45c9-af9c-a429d8c8c1c9
Ennen Oulun tapahtumien julkituloa, Tarja Halonen/SDP oli vielä nykyisen pakolaispolitikan kannattaja.
Halonen kääntyi Persujen-Sinisten linjalle
20
289
Vastaukset
- Wensheretos
Tavja oli tullut surulliseksi kun näki natsilippujen liehuvan Helsingin yössä.
Mitä se siitä sanoo kun punalippuja liehutetaan? Kommunismin aate on kuitenkin aihettanut huomattavasti enemmän inhimillistä kärsimystä ja kuolonuhreja..- hys
Staliini tais tappaa omiaan, enemmän kuin Hitleri omiaan ja vihollisia yhteensä. Mutta siitähän ei saa puhua.
- Osmium76aq
hys kirjoitti:
Staliini tais tappaa omiaan, enemmän kuin Hitleri omiaan ja vihollisia yhteensä. Mutta siitähän ei saa puhua.
Ei tosiaan, Urho Kekkonen lähetti Myllykirjeitä niille jotka uskalsivat kertoa Neuvostoliiton todellisuudesta. Urho Kekkonen ylisti vuolaasti Stalinia
"Lenin antoi meille itsenäisyyden Stalin rauhan". Kekkosen mukaan Stalin oli suuri Suomen ystävä ja kaikki suomalaiset (rakastivat häntä) ja surevat suurmiestä ja neroa, jota poliittisten vastustajienkin on pakko ihailla.
,Ylen johtajaksi hän ajoi saunakaverinsa Eino S. Revon Maalaisliitto/SKDL/ Keskustapuolue/ SKP ja kehityksen päätteeksi Repo oli kekkoslainen stalinisti. Ylen ohjelmat olivat täynnä Neuvostoliiton kommunistisen puolueen lähettämää "totuutta". Yksi monista kekkoslaisista stalinisteista oli entinen kepun kansanedustaja Lääkintöhallituksen pääjohtaja Matti Ruokola. Hän kehui häpeämättömästi Neuvostoliittoa ja sen järjestelmää ja kirjoitti: Länsi-Saksa on vaaraksi maaliman rauhalle.
Keskustapuolueella ja myöhemmin Suomen keskustalla ja stalinisteilla on yhtinen "rauhan järjestö Rauhan puolustajat; puheenjohtajana Rupla-Urho Kekkosen luottomies Mattin Ruokala ja sihteerinä piinkova stalinisti Mirjam Vire-Tuominen.
Sosialidemokraatit eivät tähän, eikä muihinkaan kepu-stalinistit järjestöihin tietenkään kuuluneet, vaan arvostelivat Neuvostoliiton ja muiden kommunisti -ikeen alla olevien maiden järjestelmää ja oloja. Sadan komitea ja Ydin lehden ympärillä oleva rauhanjärjestö oli SDP nuorten ja vähän vanhempien järjestö ja sillä oli hyvin läheiset suhteet länsieurooppalaisiin rauhanjärjestöihin.
Rauhanpuolustajat olivat tiukasti Moskovan komennossa ja valvonnan alla. Se oli tietysti keskustalaisten, stalinistien ja varsinkin Rupla-Urho Kekkosen mielen ja tavoite.
- ihanaHalonen
Muistakaa sitten että tältä palstalta viestit poistetaan, ellei niissä kehuta Halosta.
Ai niin, Halonen on kaunis.- Kukaniistä
Halosia kun on Suomessa useampia, niin ketä niistä mahdat tarkoittaa?
- Etkö.tunne
Kukaniistä kirjoitti:
Halosia kun on Suomessa useampia, niin ketä niistä mahdat tarkoittaa?
Havosen Tavjaa.
- halostapäähän
tarjalainen rotu kunniaan
- Funlandiankansalainen
Taljan mielestä omien laiskaaminen on likos, mutta muiden tehdessä se on kultuulin pelinnelevitystä. Oulussa kyse ei ollut suinkaan laiskauksiat vaan lapset saatoivat laiskaajat kiusaukseen, Laiskaajien talkoitus oli pelehdyttää lapset ja nuolet ainoastaan monikulttuulin laiskaushistoliaan. Talja oli muuten onneton plesidentti.
- Näkövammainen
Tawwja on kaunis
- pettäjistö
Eikös se nainen jonka kanssa hän asui DDR.ssä -70 luvun alussa, oli myös melkein sokea.
- vaikuka
pettäjistö kirjoitti:
Eikös se nainen jonka kanssa hän asui DDR.ssä -70 luvun alussa, oli myös melkein sokea.
Merkel?
- pettäjistö
vaikuka kirjoitti:
Merkel?
Ei voi vastata. Ylläpito poistaa ne viestit, joissa mainitaan Tarjan naispuolisen kämppäkaverin nimi.
Ihan tunnettu suomalainen hänsilti on. pettäjistö kirjoitti:
Eikös se nainen jonka kanssa hän asui DDR.ssä -70 luvun alussa, oli myös melkein sokea.
Te kepun suurinta ja tyhmintä siipeä edustavat hullujen huoneen Älypelin järjenjättiläiset, miten älypeli sujuu ?
- RaikasHengähdys
osmium1 kirjoitti:
Te kepun suurinta ja tyhmintä siipeä edustavat hullujen huoneen Älypelin järjenjättiläiset, miten älypeli sujuu ?
Kiitos kysymästä, oikein hyvin menee meillä älypelit. Henkikin tuoksuu puhtaan raikkailta meidän naisilla. Ei häise henki kalalta, niinku Demareitten Tarjoilla.
- Ainoa_puolue
Härskein takinkääntö nähtiin, kun perussuomalaiset vaativat hallitusta ottamaan käyttöön hallituksen itsensä vuonna 2015 luoman turvapaikkapoliittisen toimenpideohjelman. Hallitus ja koko muu oppositio äänestivät esitystä vastaan.
– On tämä nyt täysin älytöntä, että hallitus äänestää omaa ohjelmaansa vastaan. Emme tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa. Täytyy vain todeta, että onneksi tämä hallitus lopettaa pian, perussuomalaisten eduskuntaryhmän jäsenet hämmästelevät.
Vastaanottoraha alas, laittomat ulos
Maahanmuuttoasioista äänestettiin, kun eduskunta äänestää ennen joulutaukoa ensi vuoden talousarviosta. Perussuomalaiset esittivät lukuisia säästöjä turvapaikkaturismista.
– Esitimme muun muassa turvapaikanhakijoiden vastaanottorahan pienentämistä, laittomasti maassa olevien seurantaa ja tällaisten henkilöiden karkotuksien tehostamista. Lisäksi kunnalliset palvelut tulisi lakkauttaa laittomasti maassa olevilta.
Äänestysluvut kertovat karua kieltään
Kaikissa perussuomalaisten eduskuntaryhmän mainitsemissa esimerkeissä ryhmä jäi äänestyksissä yksin.
– Voidaankin siis viimeistään nyt todeta, kun äänestystulokset puhuvat karua kieltään, että tässä maassa on tasan yksi puolue, joka haluaa rajoittaa haittamaahanmuuttoa, eduskuntaryhmä toteaa.
Suomen Uutiset - CCCP.rouva
Tavja saa samoja ruplia kuin persutkin joten ei ole ihme, että hän kääntänyt takkiaan.
- piätönministeriajatus
äkkiä väri vaihtuu
missä sipilä siellä mamu- vanha.viisaus
Missä ryssä siellä paskanhaju.
- videoonkoaito
Mitä tarja tuumaa kun kurkkuja leikellään auki pohjoismaalaisilta naisilta
- EiMitäänTuumaa
No eihän Tarjaa kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2533875- 603781
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173073Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572748Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1312623Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711279