Lämppärit on ihunia..

Lämppis

Hei vaan kaikki!
Minulla on aikasen paljon juttuja hevosista, eniten ehkä asiaa lämppäreistä, joten.... LUKEKAA, kiitos!

Ottaisin kantaa asiaan, että jotkut pelkäävät lämppäreitä, kun ovat kuulleet niistä huonoja juttuja. Minulla on hiukan 'hullu' lämppistamma, mutta rakastan sitä hirveästi, en pelkää, kuten moni muu ystäväni. Ei lämminverisiä kannata pelätä, hevosiahan ne vain ovat kuten esim. suomenhevoset.

Jotkut yrittävät tyrkyttää poikia tallille, mutta saavatkohan he? No eivät tietenkään(yleensä)! Ei ketään voi pakottaa menemään mihinkään ja yleensä syy siihen miksi pojat eivät käy tallilla, on se että he pelkäävät hevosia(koska jotkut ovat aika isoja yms.). Miksi jotkut jaksavat yrittää saada pojat tallille? Tunnen yhden pojan, kuka käy ratsastamassa ja vielä ihan omasta tahdostaan, ei kenenkään pakottamana. Älkää pakottako poikia tallille, kyllä ne sinne tulevat jos haluavat tai on jotain asiaa sinne!

Moni kaverini pelkää lämppäritammaani, koska se potkii ja näykkii kaikkia, paitsi minua. Ei se muita enää näyki tai potki(perheen jäseniä)koska se on tottunut heihin.. Mutta ystäväni pysyvät aina metrin päässä rakkaastani.. Olisiko kenelläkään ideoita, miten saisin ystäväni koskemaan lämppikseeni? En usko, että se on sama kuin pojilla, mutta.. Mistäs sitä tietää.

Lämppis-fani

5

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumma...

      haluaa koskea hevoseen joka puree ja potkii vain?? Ja miten pojat tallilla liittyy hevosjuttuihin?

      • Nimetön

        Eihän kukaan hevonen nyt koko ajan potki, mutta se saattaa yhtä äkkiä keksiä jotain, muttei tarkoita sitä tms. Ei se niin hirveästi enää potki, mutta jos se potkaisee, niin ei potkaise ollenkaan kovaa, eli vain sen verran melkeimpä, että vähän tuntuu jalassa. Näykkäisyäkään se ei tarkoita, eikä todellakaan näykkäise kovaa, eli ei tarkoita mitään. Samoin on suokkitammani, joka ei tee mitään, he eivät koske siihenkään..

        Koska kaikki 'tyrkyttävät' poikia ja valittavat miksi he eivät käy tallilla, esim. lehdissä(Hevoshullu, Villivarsa, Pollux jne.), siksi.. Mitä turhaa yrittää saada heitä sinne tallille, jos esim. pelkäävät hevosia?? Todella järkevää..

        Lämppis-fani


    • sutku.

      joo no voi olla että jotku pojat vähä pelkääki hevosia mutta ehkä niitä ei vaan yksinkertasesti kiinnosta hevoset, niinku ei kovin monia tyttöjäkään kiinnosta mopot. Ei poikia tallilla tarvita!

      • P.P.p

        silloin alkuaikoina kun sinulla oli se lämpönen niin rankaisitko sitä puremisesta ja potkimisesta.
        esim.läimäys kaulalle kertoo kyllä hevoselle että ei saa tehdä niin. sinun täytyy vain rohkaista ystäviäsi harjaamaan hevosta. ja sanot niille että tamma näykkii todennäköisesti siksi että he pelkäävät sitä.
        tamma on varmaan kuitenkin oppinut kunnioittamaan sinua. ystäviesi pitää hankkia sama kunnioitus. jos tamma yrittää näykkäistä ystäväsi täytyy huomauttaa sille että ei, ei näin nyt kyllä tehdä. jos ystäväsi ovat hevosihmisiä heidän kyllä pitäisi tietää miten pitää toimia näykkivän hevosen kanssa.

        itselläni on myös lämpös tamma joka on myös vähän hullun maineessa. mutta sekin nyt vaan johtuu siitä kun se sai tehdä edellisellä omistajalla mitä halusi. säikkyä jokaikistä kahisevaa asiaa ja näykkiä. noh minun kanssa tuommoinen ei onnistu. ja tamma myös tietää sen nykyään. nyt ollaan todella hyvät kaverit heppani kanssa vaikka silloin tällöin se aina jaksaa testata esim. juoksuttaessa että kukas se oikein määrääkään. ja minä se kyllä olen aina määrännyt loppujen lopuksi. omistajan ja hevosen pitää kunnioittaa toisiaan. joten. sinun ystävän ja hevosen täytyy myös kunnioittaa toisiaan.


    • nortsi

      Hei vaan Lämppis! halusin vaan kertoa että itselläni on melko samantapainen"ongelma". Lämppärini on kohta 11v.ruuna ja myös välillä hieman pahansisuinen. todella kiltti talutettaessa mutta karsinassa saattaa välillä potkia seiniä ja luimistella yms josta johtuu että joidenkin tallillamme kävijöiden mielestä heppani ei ole kiltti.vaikka todellisuudessa heponi on ihana! ehkäpä se ei vaan pidä vieraista ihmisistä tms...Rakas heppani on ollut minulla jo seitsemän vuotta joten voin sanoa tuntevani sen jo melko hyvin!=) kaikkea hyvää sinulle ja pollellesi jatkossa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe