Olen menossa kohtapuolin työterveystarkastukseen ja siellä pitää laittaa rukseja laatikkoihin eri sairauksien kohdalle. Minulla on diagnosoitu psykoottinen kaksisuuntainen mielialahäiriö, johon lääkitys on purrut hyvin jo yli vuoden, eli ei ole ollut mitään ongelmia. Kerrotteko te työterveyslääkärille, että teillä on/ollut mt-ongelmia?
Kerrotteko mt-ongelmista?
dude77
3439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt jos koskaan sinulla on väärä aika ruveta paranoidiseksi.
Ensinnäkin työpaikkalääkärillä on vaitiolovelvollisuus. Ei ole olemassa sellaista tilannetta, jossa työterveyslääkäri olisi oikeutettu antamaan työnantajalle (tai muillekaan) mitään tietoja työntekijän terveydentilasta ilman työntekijän nimenomaista suostumusta.
Toiseksi, jos sairautesi josakin vaiheessa pahenee ja alat käyttäytyä "omituisesti", saat monoa työpaikastasi ennenkuin huomaatkaan. Mutta jos sinulla on vahvat todisteet siitä, että omituinen käyttäytymisesi johtuu sairaudesta, sinua ei voida irtisanoa. Laki sanoo näin.
Siis jos pimität sairautesi työpaikkalääkäriltä, asetat kyllä vapaaehtoisesti pääsi pölkylle. Siinä sitten jännäät että putoaako kirves vai ei.
Kyllä se kannattaa. Lääkäri osaa suhtautua suhun oikein. Itse olen saanut esim. helpommin sairaslomia, koska psyykkinen sairaus vie jo voimavaroja, niin fyysinen siihen päälle lisää huonoa oloa. Sitten tietenkin tuo lääkitys. Lääkärin pitää tietää käyttämäsi lääkkeet.
Itse välttelin alussa kertomasta, mutta nykyisin kerron ensimmäisenä, jos menen vieraalle lääkärille.
Muista se, ettet ole ainut psyk. sairas.
Kiitos viestistä. Olet varmasti oikeassa. Tämä on nyt ensimmäinen kerta, kun joudun miettimään tätä asiaa ja firma jossa olen töissä on erittäin hyvä. Haluaisin tehdä siellä pitkän uran.
Kyllä minä varmaan kallistun sen puoleen, että olen rehellinen. Kaikki ovat vakuutelleet, että parasta olisi kertoa totuus.
Mutta jos potkaisevat pois, niin varmasti kyllä nostan metelin! Eli huhtikuussa kuuluu sitten mediassa, jos jokin meni pieleen. ;)