Mellakat ovat koko maan laajuisia ja kestäneet jo 4 viikkoa. Marcosille on esitetty 42 kohtainen "keltaisten liivien" vaatimuslista. Keltaiset liivit tulevat siitä, että Ranskassa jokaisessa autossa pitää olla pakollinen keltainen huomioliivi eli koko kansa on kapinassa Marcosia vastaan.
Vasemmistolainen CGT -ammattiyhdistysjärjestö on ilmoittanut torstaina alkavasta kahden vuorokauden lakosta, mihin osallistuvat energia-alan työntekijät. Järjestö tavoittelee myös rautatie- ja metroliikenteen työntekijöitä lakkoon.
Paris Braces For Riots As Protests Sw
https://www.youtube.com/watch?v=KeJw6U9_VeY
Yellow vest protest in Paris sees police detain hundreds
https://www.bbc.com/news/world-europe-46492070
France considers introducing state of emergency after Paris riots
https://www.youtube.com/watch?v=OfCiDAx9ntE
Ainostaan vaihtoehtolehdet kertovat, että Ranskan presidentien eroa vaaditaan. Mielenosoitukset ovat muuttunee kapinaksi ja sotatilaksi.
kansalainen.fi
https://www.kansalainen.fi/ranskan-presidentti-piilottelee-maan-ajautuessa-taas-uusiin-mellakoihin/
Samoin PS:n lehti kertoo ns. "protesteista"...
https://www.suomenuutiset.fi/ranskassa-kansanedustajalle-tappouhkaus-mellakat-kaantyneet-jo-kapinaksi/
Ranskan mellakat ovat muuttuneet avoimeksi kapinaksi
5
139
Vastaukset
- Abrahamm
Olijo aikakin, saa nauttia sitä mitä Yhdysvaltain kanssa kylvänyt Libyaan ja Syyriaan !?
Hirttäisivät Macronin vastalahjaksi !? - Abrahamm
Nyt vaan aseita mielenosoittajille, kuin Ranskakin teki syyriassa, alku-sytykkeenä !?
- K.apina
Ei kukaan sinulta kysynyt mitään.
- Abrahamm
Marcosille hirttotuomio olisi ainoa kohtuullinen tuomio, Syyrian pommituksista ja vielä EU:n jäsenenä !? Rinnalle voi Sarkozyn laittaa, Libyan pommituksista !?
- NytSeSekos
Tyypillistä Abrahammia. Verta, sotaa, aseita, kuolemaa... länsimaihin tietysti.
Ja valtaan Stalinin, al Assadin, Husseinin kaltaiset diktaattorit, niin eiköhän kansa alkaisi harventua ja veri virrata. Ja Abrahamm hyppisi innoissaan...
Nyt taitaa onneton kestotrollimme seota lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203784
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243179En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322385- 922149
- 222000
- 271648
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424