Luottokortin käyttöönotto?

Luottokorttia

Minulla on pankin myöntämä luottokortti, mitä en koskaan ole käyttänyt, eikä enää tunnuslukua enää iedossa. Miten saan sen aktivoitua, eli käyttöönotettua ilman tunnuslukua? Pankissa silloin sanoi, että tunnusluvulla saa käyttöönotettua. En ole koko kortilla maksanut kertaakaan mitään enkä nostanut rahaa, aivan tuliterä siis, ja Visa-kortti. Tarvitsisin nyt ensimmäisen kerran tuota luotto-ominaisuutta peräti 4 päivän ajaksi, eli siirtäisin kortilta tilille rahaa, minkä maksan sitten jo 4 päivän kuluttua takaisin.

4

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vippijurrit

      Eiköhän se näy verkkopankissa, jos on toimiva ja voimassaoleva. Muuten joudut hakemaan uutta korttia. Viikonloppu tietenkin meni jo, että varmaan helpompi olla lähtemättä enää baariin.

    • KullarinKenkku

      Kuten tuossa jo sanotaankin , niin verkkopankkissa onnistuu, mikäli kortti on vielä voimassa. Pankista riippuen myös tunnusluvun tilaus onnistuu (tai sitten uuden kortin).

    • ttc

      Pari väärää vastausta,
      yksi vaihtoehto, jos on esim. nordean kortti, saa 5 e hinnalla verkkopankin sivuilla uuden luvun.

      toinen vaihtoehto, ilmoita puhelimella kadonneeksi, saat uuden kortin ja uuden luvun, maksaa 5 e.
      Toiset tulee suoraan postiluukusta, esim. s-kortti ja 3 vrk kuluttua tunnusluku.
      K-masteri kortti tulee postiin, tunnusluku kotiin.

      ehkä voi soittaa pankkkiin tai korttiyhtiöön ? pyytää uuutta tunnuslukua, tulee kai postiin ja pitää hakea henkkarit mukana.

    • Dippas

      ttc: uuden kortin tilaaminen maksaa 10€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe