Maahanmuuttaja surmattu Keravalla

Maahanmuuttaja surmattiin Keravalla:
https://yle.fi/uutiset/3-10545758

Miksei missään näy antirasistien ja muiden oikeamielisten ihmisten tuomitsemista tälle rikokselle, ehkä jopa mielenosoitusmarssia tätä vastaan?

Huomiota kiinnittää myös se, ettei edes Yle uutisoi, että uhri oli maahanmuuttaja.
33795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Missä siinnä luki että maahanmuuttaja, en minä ainankaan huomannut......

Äänestä
  • Turun Sanomia lainaten: Poliisi on tiedottanut ottaneensa tapaukseen liittyen kiinni vuonna 1986 syntyneen miehen ja vuonna 1981 syntyneen naisen. Heitä epäillään taposta. Sekä epäillyt että uhrit ovat maahanmuuttajataustaisia.

    1Äänestä

  • virolainen tappo virolaisen. .ei siis vahinkoa suomelle /suomalaisille.

    Äänestä

KAIKKI asianosaiset olivat maahanmuuttajia , näin oli poliisin tiedotteessa; mutta sitähän valtavalemediat eivät halua kertoa.

Äänestä
  • Kuinka monta tällaista maahanmuuttajataustaista on surmattu Suomessa?
    Näitä joista nyt on ollut kyse eli ei-työperäisesti maahantulleita pakolaisia ja turvapaikanhakijoita? Tämä on yksi, onko muita?
    Ja moniko niistä on suomalaistaustaisen tekemiä surmia?

    Äänestä

  • armotontilasto kirjoitti:

    Kuinka monta tällaista maahanmuuttajataustaista on surmattu Suomessa?
    Näitä joista nyt on ollut kyse eli ei-työperäisesti maahantulleita pakolaisia ja turvapaikanhakijoita? Tämä on yksi, onko muita?
    Ja moniko niistä on suomalaistaustaisen tekemiä surmia?

    Eipä taida olla ainoatakaan.Toisinpäin parinkymmenenviime vuoden sisään kolmisenkymmentä suomalaista saanut "kuolettavan" rikastuksen tulijoilta: Ja jos et tajunnut,niin ovat tappaneet suomalaisia.

    Äänestä

  • Sehän meni ihan oikein,näitä lisää

    Äänestä

  • Jep, jep.

    Äänestä

Onneksi ihmisuhreilta vältyttiin.

1Äänestä

oi maamme suomi synnyinmaa

Äänestä

Kerrankin positiivisia uutisia, sale vois myönttää mitallit tekijöille.

1Äänestä

Missäs rehelliset maahanmuuttajat kun ei ole tuomitsemassa raiskauksia ja muita tekoja

onko heillä hiljainen hyväksyntä vai jäikö lastenoikeudet lukematta

Äänestä
  • Oletko jouskus tavannut rehellisen matun?? En tarkoita kuollutta matua joka on ainakin rehellinen nykyään.

    Äänestä

Sekä poliisipartio että ensihoitajat yrittivät elvyttää asemalaiturille Keravalla tapettua miestä – kiinni otettuja epäillään taposta
Surmatyötä edelsi poliisin tietojen mukaan joukkotappelu.
Sekä ensimmäsenä paikalle ehtinyt poliisipartio että sen jälkeen tullut ensihoitoyksikkö yrittivät tuloksetta elvyttää Keravalla hengiltä pahoinpideltyä miestä. Vuonna 1962 syntynyt mies kuoli Keravan rautatieasemalla käydyn joukkotappelun seurauksena sunnuntaina aamuyöllä.

Poliisi on tiedottanut ottaneensa tapaukseen liittyen kiinni vuonna 1986 syntyneen miehen ja vuonna 1981 syntyneen naisen. Heitä epäillään taposta. Sekä epäillyt että uhri ovat maahanmuuttajataustaisia, mutta poliisi ei yksilöi heidän kansallisuuttaan.

Poliisin käsityksen mukaan henkirikos on tapahtunut samassa paikassa, josta uhri löytyi eli asemalaiturilla.

– Sivullisen henkilön hätäkeskukseen tekemän ilmoituksen perusteella paikalle tullut poliisipartio yritti elvyttää uhria. Sen jälkeen elvyttämistä jatkoi ensihoitoyksikkö, mutta valitettavasti uhri siitä huolimatta menehtyi, kertoo komisario Mikko Kiiski Itä-Uudenmaan poliisista.

Varsinaista henkirikosta on edeltänyt joukkotappelu. Poliisi ei ole tarkentanut siihen osallistuneiden määrää eikä sitä, miten henkirikos on tehty.

– Tapahtumien keskiössä ovat olleet nämä kolme henkilöä, Kiiski viittaa epäiltyihin ja uhriin.

– Käsityksemme mukaan tapauksesta on silminnäkijähavaintoja, koska tapahtuneesta ilmoitettiin hätäkeskukseen sivullisen toimesta
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4410831/Seka poliisipartio etta ensihoitajat yrittivat elvyttaa asemalaiturille Keravalla tapettua miesta kiinni otettuja epaillaan taposta

Äänestä

Meno alkaa pian olla kuin "mallimaassamme" Ruotsissa, jossa mamujengit riehuvat aseiden kanssa!

Äänestä
  • Autot palavat öisin...

    Äänestä

Kerava on taas hieman parempi paikka elää.

Äänestä

on ikävää tämmöset luettavatko tekojahan nää on.onneksi SUOMALASIA tekijät olleet!olisimme muuton alentuneet heidän kulttuurin tavoille.olemme SUOMALAISIA jopa joskus sivistyneiksi tunnemme itsemme.mut lähellähä tää provosointi on menoos tekois?mut ainut HIRVEE virhehä tuo ollii tuo HAKARISTILIPUN kantaminen.herraisä ku JÄRKYTTI.

Äänestä
  • Tutkisko joku sitäkin toimiiko suomessa sananvapaus vuodesta 2015 lähtien?

    eihän facessakaan saanut tuomita mamumiehiä millään tavalla

    ei saanut pelätä tyttärien puolesta vaikka vierasta sotilasta lappaa maahan ja muuta ainesta

    Äänestä

valhemedian omertan laki petti ja TS kertoi totuuden

Äänestä

Jos tässä olisi kyse kantikset teosta, koko maa olisi käännetty nurin niskoin. Olisi tukikonsertit ja kaikki. ”Kelat ja vilkkumaat” vauhdissa. Nyt ollaan hiljaa vaan suvakkien puolelta.

Äänestä
  • Kantisten siis.

    Äänestä

joululaulut soimaan ja ei puhuta mistään
valtio on kuin suomalainen perhe

Äänestä

Jos suomalainen tekisi pahaa matulle, Siitä puhuttaisiin telkassa ja lehdistössä 44 Vuotta ! Mutta kun matu tekee suomalaiselle...niin siitä puhutaan 2 min.

Äänestä

Joko Sipilä on ilmoittanut olevansa shokissa/pöyristynnyt ynnä tuomitsevansa jyrkästi tämmöiset pahat teot? Onko kriisitukiryhmät jalkautuneet Keravalle ja kaikkiin sen rajanaapurikuntiin?

Äänestä

Noiden riitojen väliin ei kannata mennä. Siteeraan Linkolaa, että antaa heidän sotia keskenään rauhassa sillä se auttaa maapalloa selviytymään.

Äänestä
  • Tässä kyseessä ei välttämättä ollut riita, siinä mielessä kuin suomalainen Suomessa ymmärtää sen mitä riita on. Paremmissa kulttuureissa pää irroitetaan ihan vaan esim paheksunnan takia, tai siksi että ei rukoillut kunnolla.

    Äänestä

  • DonKihot kirjoitti:

    Tässä kyseessä ei välttämättä ollut riita, siinä mielessä kuin suomalainen Suomessa ymmärtää sen mitä riita on. Paremmissa kulttuureissa pää irroitetaan ihan vaan esim paheksunnan takia, tai siksi että ei rukoillut kunnolla.

    Katsokaa rikospaikka ohjelma mtv .

    siinähän vokissa oli kaveri palotellu ja keitelly toisen

    Äänestä

Tekemällä niitä vierailuja päiväkoteihin paijaamaan pikku palleroita agressiot laantuvat, eikös?

Äänestä

Kiitos tähän menessä kommentoineille. Vaikkei vaikemisen syy aivan täydellä varmuudella selvinnyt, niin ainakin tuli vahvistus sille, että nyt vaietaan. Ei ole Lipposen rouvakaan marssisaappaitaan laittamassa jalkaan.
Voisiko päätellä, että suomalaisia rasisteiksi syyttelevät ovat usein itse lähellä rasismia? Ylenkatseella tai rasismilla tämäkin hiljaisuus olisi selitettävissä? Siis maahanmuuttajauhrilla ei ole oikeasti arvoa (kts Kerava!), vaan arvoa on itsensä ylentämisellä, jota kokee leimatessaan kanssaihmisiä itseään huonommiksi. Suvaitsevaisina esiintyvien suhtautuminen vaihtelee ihonvärin mukaan, ja sehän on jotenkin rasististyylinen asenne. Mitä tummempi ihon, sitä jälkeenjääneempi, eikä saa moittia?

Äänestä

Rikastusta tai seurueväkeä mitä suurimmalla todennäköisyydellä.

Äänestä

Lukekaa Öhtulehestä, surmaajat ja uhri ovat kotoisin Eestistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kysynkunentiedä kirjoitti:

Maahanmuuttaja surmattiin Keravalla:
https://yle.fi/uutiset/3-10545758

Miksei missään näy antirasistien ja muiden oikeamielisten ihmisten tuomitsemista tälle rikokselle, ehkä jopa mielenosoitusmarssia tätä vastaan?

Huomiota kiinnittää myös se, ettei edes Yle uutisoi, että uhri oli maahanmuuttaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu