Yleisoireinen reuma

Onko teillä Reuma alkanut ,kuumeella, kurkkukivuilla ja nivel- sekä paikkasäryillä ?
11770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Omat reumaoireeni alkoivat sormien nivelien turvotuksilla, ranteiden ja olkapäiden kipuina.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta. Muistan edesmenneen tätini sairastuneen joskus noin välillä 1950 - 1965 , ensin selvittämättömään kuumeeseen, jossa oli ollut erilaisia oireita kurkkukipua ja mahdollisesti angiinaa taustalla. Hän kertoi olleensa silloin todella kipeä ja pälännyt kuolevansa. Lääkärit olivat sitten lopulta äkänneet hänen sairastuneen reumaan ja myöhemmin diagnoosi oli nivelreuma. Hän oli tuolloin pienten lasten äiti ja jossain vaiheessa hänen reumansa sammui ja hän pääsi kivuista ja niveltulehduksista eroon. Eli päälle 80 vuotiaaksi ja säilyi loppuun asti norekkaana, ellei peräti kauniina , joskin kuulo vanhemmiten heikentyi.

    Äänestä

  • Mummu kirjoitti:

    Kiitos tiedosta. Muistan edesmenneen tätini sairastuneen joskus noin välillä 1950 - 1965 , ensin selvittämättömään kuumeeseen, jossa oli ollut erilaisia oireita kurkkukipua ja mahdollisesti angiinaa taustalla. Hän kertoi olleensa silloin todella kipeä ja pälännyt kuolevansa. Lääkärit olivat sitten lopulta äkänneet hänen sairastuneen reumaan ja myöhemmin diagnoosi oli nivelreuma. Hän oli tuolloin pienten lasten äiti ja jossain vaiheessa hänen reumansa sammui ja hän pääsi kivuista ja niveltulehduksista eroon. Eli päälle 80 vuotiaaksi ja säilyi loppuun asti norekkaana, ellei peräti kauniina , joskin kuulo vanhemmiten heikentyi.

    Omat nivelsärkyni on nyt saatu lääkkeillä hiljentymään toistaiseksi. Useissa sorminivelissä on reumapahkuja jotka on siedettävä. Kesti vaan turhan kauan noin 2v, ennen kuin löytyi oikea lääkitys.

    Äänestä

Kuumeen , sairauden tunnetta on kyllä monesti.
Jotkut päivät ovat ihan hyviä sekin on monen tekijän summa.
Biologinen lääke menee. Alkoi isosta nivelestä, sen jälkeen sormien nivelet kipeet turvoksissa, varpaat, kyynärpäät välillä. Nilkassa kesto" turvotus kipua.
Jos mahdollista mene suoraan reumalääkärin vastaanotolla käymään.

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastauksista ja jaetuista omakohtaista kokemuksista. Miten yleensä ottaen lääkitys on teillä tehonnut ja kuinka helppoa on ollut saada parhaat mahdolliset lääkkeet. Onko tullut pysyviä nivelvaurioita jne.?

    Äänestä

  • Mummu kirjoitti:

    Kiitos kaikille vastauksista ja jaetuista omakohtaista kokemuksista. Miten yleensä ottaen lääkitys on teillä tehonnut ja kuinka helppoa on ollut saada parhaat mahdolliset lääkkeet. Onko tullut pysyviä nivelvaurioita jne.?

    Kohdallani ensin kokeiltiin Oxiklorin 300mg lääkitystä, joka ei tehonnut reumaan, mutta vei puolet hiuksista. Sen jälkeen sain Trexan 10mg ja Prednisolon 5mg lääkkeet, joita söin 3kk ja kivut, sekä turvotukset sormien, ranteiden ja olkapäiden nivelissä saatiin kuriin. Sorminiveliin ilmestyi isoja reumakyhmyjä ja nivelet sormissa vääntyivät. Nyt on aika TAYS:n reumakirurgian polille arviontiin mitä proteeseja sorminiveliin laitetaan ja mitä niveliä tullaan jäykistämään. Reumafaktori oli lääkityksen aloituksen aikaan 308. Seuraavat verikokeet vasta kuukauden päästä tulossa, jollin saan tietää nykytilanteen. Kunhan saan peukalot ja etusormet taas toimimaan, niin olen tyytyväinen saamaani lääkityksen tuloksiin. Kivut toistaiseksi ovat poissa.

    Äänestä

Kuume ja flunssa oli päällä kun tuli ensimmäiset kovemmat oireet. Sormet, nilkat turposi ja hyppivää särkyä raajoissa. Reuma-arvot oli sitten korkeella kun lääkäri tajus ottaa kokeet heti. Sama toistuu, flunssa jotenkin laukaukaisee oireet pahemmaksi.

Äänestä
  • Vaikuttaa jotenkin aikuisiällä tulleeseen stillintautiin (?), mutta näissä Reumoissa on variaatioita , eli sekamuotoja , joten ei kaikki mene välttämättä kirjoitetun kaavan mukaan. En ole asiantuntija , enkä tiedä, kun sen mitä olen kuullut. Lapsenlapsellani on vastikään kuumeella ja krkkukivulla alkaneita nivel- ja paikka särkyjä, ja laboratorio arvoissa senkka ja CRP koholla , ja diagnoosi hakusessa, epäilty ensin reumatauteihin kuuluvaa Kawasakin tautia, lasten Stillintautia. Oireet ei mene kuitenkaan yksyhteen, paitsi pitkittynyt ja sahaava kuume sopii molempiin mainittuihin.

    Äänestä

Lapsenlapsellani diagnosoitiin Yamahan tauti. Jatkuva flunssa kiusaa.

Äänestä
  • En ole kuullut Yamahantaudista, joten rohkenen epäillä lapsenlapsellasi olleen Kawasakintaudin ja
    siinä kestää kuume pitkään.

    Äänestä

Mulla on sellaista lievää lämpöilyä ja väsymystä ollut vähän väliä. En tiedä liittyykö reumaan. Reumatologille ensi tiistaina ja odottelen verikokeiden tuloksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohtalotovereita kirjoitti:

Onko teillä Reuma alkanut ,kuumeella, kurkkukivuilla ja nivel- sekä paikkasäryillä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu