Kela asuttaa koiria

Murey

Tiedän useita, jotka saisivat halvemman asunnon, jos luopuisivat koirastaan. Miksi luopua, kun kela maksaa.

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 167-176

      Vaikka en koirirista erityisesti tykkääkkään muuten kun marinoituna ja uunissa 4-6 tuntia 150 asteessa kypsennettynä ja koirista tehtyidtä rukkasista niin siitäkin huolimatta Kelalla ei ole valtaa päättää siitä ottaako joku koiran kotieläimeksi. Ihmettelen myös tuota väitettä että sellaisen asunnon jossa ei saa pitää kotieläimiä voisi saada halvemmalla. Jos asukkaalta on kielletty kotieläimet niin se kertoo jo että asunto on usein siisti ja hyväkuntoinen ja siksi sen vuokrakin on korkeampi kun sellaisen usein huonokuntoisemman jossa saa pitää kotieläimiä.

      • Murey

        Tiedän, koska en ota koiria asuintoihini. On rääkkäystä pitää koko päivä sisällä haukkumassa.


    • dyjjyyjd

      Tiedän useita jotka ei niitä muuttoja vain halua tehdä vaikka kehotettais halvempaan ja valittavat sitten muille jos jollain on se halpa asunto. Sellasta se on ollu aina , vittuuks se 1 ihminen kalliimmassa edes tekis.

    • rekutremmiin

      Vaikka yleensä ajan ihmisen oikeutta edes jonkinlaiseen vapauteen päättää omista asioistaan, mielestäni toimeentulon varassa elävä itsensä vammauttanut ihminen ei ole oikea henkilö pitämään koiraa, jos:
      - Hän ei pysty sitä kouluttamaan niin, ettei se hypi ihmisten päälle, kisko narussa ja lähde autojen ja toisten koirien perään.
      - Hän ei pysty ulkoiluttamaan sitä, vaan hänen maksettu henkilökohtainen avustajansa joutuu tekemään sen.
      - Hänellä ei ole varaa rakentaa koiralle oleskeluaitausta, vaan vaatii kuntaa rakentamaan sen.
      - Hänen naapurinsa valittavat koirasta.
      - Kunta on antanut koiralle häätökäskyn.
      - Hän asuu kunnan asunnossa vuokralla.

      Ei voi kuvitella olevansa joku kuningatar Päälläpäsmäri jos on halvaantunut kituva rapaköyhä juoppo. Mutta uskokaa tai älkää, joissakin kunnissa vammainen voi käskyttää virkailijoita ja he tottelevat!

    • Hohhoijakkaa

      Tuttua. Kotikaupungissani kerrostalossa jossa asun monella on koiria. Jollain voi olla jopa 3 koiraa. Toisilla täysin hallitsemattomia koiria. Kun rappukäytäväddä/hississä tulee vastaan täytyy tämän koiranomistajan (yleensä iso koirarotu), mennä rakkinsa kanssa aivan nurkkaan, ottaa koiraa pannasta kiinni ja hätäisesti mutista että mene vaan ohi, koira tuntuu luonnevikaiselta. Ja tällaisia koiria/omistajia on talossani useampia. Onko vaan pitänyt ottaa isokokoinen koirarotu, mutta koulutus jäänyt laiskuuttaan tekemättä kun ei se ookkaan niin helppoo. Myös pienistä koiraroduista useimmat on räksyttäjiä. Monesta asunnosta kuuluu päivisin loputonta koiran räksytystä.. Onko tälläinen koiralle sopiva elinpiiri. Jopa 2-3 isokokoista koiraa alle 50m2 asunnossa päivät keskenään tai yksin.

      • MittaTäys

        Niin totta tuo aamuyöstä haukkuu postinkantajan Ym.


    • päästötkuriin

      Koiran pito on ilmastorääkkäystä. Se kuormittaa luontoa ja ilmastoa ja koiranruoan valmistaminen ja sen rahtaaminen kauppoihin ja sieltä koteihin tuottaa valtavasti päästöjä ja kuormitusta luonnonmonimuotoisuudelle ja ilmastolle. Kun luovut koirastasi vapautat tällä planettaalla elintilaa ihmisille!

      • päinvastoin

        No minä kuormitan koiran kanssa paljon vähemmän kuin moni muu. En lennä enkä matkusta laivoilla ja kesät kuljen pyörällä koiravetoisena eläkeläisenä. Koirien ruokaan ei pihvilihoja laiteta vaan perus nappuloissa kaikki se suolijäte j asisäelimet mitkä ei kelpa aedes minkin rehuksi nykyisin. Ne menisi täysin hukkaan jos ei koiria olisi. Kissojen ruuat taas onkin eriasia sillä niiden ruokaa olen minäkin maistellut ja liian lihaisaa ovat kateille.


    • pakumies671

      Ihmisen lisääntyminen on kaikkein pahinta saastuttamista,
      Valtio voisi ostaa muuttotappioalueilta halpoja kerrostaloja ja antaa Kelan osoittaa sieltä asunto niille joilla ei ole varaa maksaa itse asumistaan.
      Kyllä työttömänä voi asua vaikka Salon Aijalassa. Sieltäkin saa halvalla asuntoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4746
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      150
      2687
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2285
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      35
      1453
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      44
      1413
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1396
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1241
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      151
      1070
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      977
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      932
    Aihe