Mazda on rihkamaa

Joulun suklaamunastan. Parin vuoden ikäistä maksalaatikkoa kun kopsuttelee pohjasta ja helmoista niin rutajaa samanlaisella äänellä kuin kopsuttelisi paperista jauhopussia. Ihan mätä märätys oikein märätyksien märätys home laatikko EIKÄ IHME!!! Miten mikään kosteus kuivaa kun se maksalaatikko on niin saatanan kylmä ei kyllä ei edes silmän reikiä sula tuulilasiin. Lämmityslaite teholtaan luokkaa kanan hengitys. Mistä lie uudenvuoden tina hevosenkengistä sulatettu. Sama vaikka valmistus lopetettaisi ei nuita kukaan kaipaisi.
7118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä huoli, samaa laatua on Toyota ja luultavasti muutkin japanilaisperusteiset autot. Aasialainen tekee kaiken keventäen ja säästäen ja japanilainen järjestelmä tähtää ettei yli viisi vuotiasta autoa enää käytettäisi liikenteessä ja siksi niitä ei suunnitella tai rakenneta kestämään pidempää.

Äänestä

No vähä ruskettuu, ei muuta kuin uutta biiliä alle!

Äänestä

Itse asiassa Toyotan pääjohtaja kertoi TM:n haastattelussa 1985, ettei autoja suunnitella 5:ttä vuotta kestävämmiksi ja koko hoijotauskovainen kansa kohahti jo silloin. Nyt jos paalausikä on 2 vuotta, niin kai niistä ruosteenrippeistä saa vielä muokattua 2-3 premiumsaksalaista, joissa puun ja nahan osuus alkaa olla niin suuri, että riisikupin jämistä saa koottua jonkunlaisen ruodon niitä kannattelemaan.

Äänestä
  • Ihan vahingossako sitten lipsahti Toyotien kestoikä 35 vuoteen kun 80-luvun Toyotia näkee vieläkin liikenteessä. No näkee kyllä joskus Mazdojakin.
    Jos pellit onnistuu pitämään ruosteettomina niin tekniikka näyttää kestävän japseissa hämmästyttäviä aikoja ja kilometrejä.
    Tosin epäilen ettei 80-luvun japsien kestävyyteen ylletä enää kun tekniikka on mennyt niin monimutkaiseksi, valtioiden säännöksien takia erilaiset apulaitteet lisääntyneet huikeasti jotka tietysti yritetään tehdä mahdollisimman halvalla ettei auton hinta karkaisin mahdottomuuksiin. Näin myös kestoikä lyhenee.

    Äänestä

Mazda on vielä laatuauto nissaninrimpuloihin verrattuna. Nissan on japanin ooppeli tai jopa lada, Mazda voi olla jopa japanin Mersu.

Äänestä

Taas joku 15v vanhan bemarin käyrälippis omistaja renkaatkin kalliimpi kuin auto täällä kitisee

Äänestä

Itse en kopsuttele auton pohjia vaan lähden piakkoin ajelemaan masalla pk-seudulta leville. Joulupukki saa hoidella nuo kopsutukset.

Hyvää joulua kaikille ja myös kopsuttelijakaverille! Pidä ittes miehenä ja lippu salossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KUKA.HEMMETTI.NUITA.OSTA kirjoitti:

Joulun suklaamunastan. Parin vuoden ikäistä maksalaatikkoa kun kopsuttelee pohjasta ja helmoista niin rutajaa samanlaisella äänellä kuin kopsuttelisi paperista jauhopussia. Ihan mätä märätys oikein märätyksien märätys home laatikko EIKÄ IHME!!! Miten mikään kosteus kuivaa kun se maksalaatikko on niin saatanan kylmä ei kyllä ei edes silmän reikiä sula tuulilasiin. Lämmityslaite teholtaan luokkaa kanan hengitys. Mistä lie uudenvuoden tina hevosenkengistä sulatettu. Sama vaikka valmistus lopetettaisi ei nuita kukaan kaipaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu