Hän haluaa Suomeen työperäistä maahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta. Ay-liikkeen johtaja. Onko mies terve? Tarkoitan korvien väliä.
Noin jäsenenä en ymmärrä hänen kantaansa alkuunkaan. Emme me työtekijät tarvitse tänne kilpailijoita kiusaksemme. Meillä on niitä aivan riittämiin jo pelkästään Suomesta sekä EU:sta, jossa on 24 miljoonaa työtöntä. Mistä näiden tyhmien ay-johtaljien tyhmyys kumpuaa. Kuvittelevatko he edustavansa EK:ta.
Ei muuta kuin kenkää perseeseen tuollalaisille luopioille.
Noin jäsenenä en ymmärrä hänen kantaansa alkuunkaan. Emme me työtekijät tarvitse tänne kilpailijoita kiusaksemme. Meillä on niitä aivan riittämiin jo pelkästään Suomesta sekä EU:sta, jossa on 24 miljoonaa työtöntä. Mistä näiden tyhmien ay-johtaljien tyhmyys kumpuaa. Kuvittelevatko he edustavansa EK:ta.
Ei muuta kuin kenkää perseeseen tuollalaisille luopioille.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Merenkulku on päällystöliittojen sekamiehityssopimuksen myötä lisännyt valtavasti konemestareiden ja perämiesten työttömyyttä suomalaisten keskuudessa. Filippiiniläiset tekevät työt verovaroilla tuetuissa laivoissa ja suomalaiset ovat kortistossa. Näinkö STTK liitot , laivapäällystö- ja konepäällystöliitot yrittävät parantavat suomalaisten työllisyyttä?
OAJ vaatii lahjoja lasten vanhemmilta opettajille , virkamiehelle , jopa 20 euroa lasta kohden jouluna ja keväällä.
Miten työtön konemestari kykenee lahjuksen antamaan , voisiko Palola kertoa?
Palola on kuin Akavan Fjäder, joka sallisi pienemmät palkat maahanmuttajille. Ovatko nämä äijät täysin sekaisin. Onko hämärtynyt, kenen asioita ollaan ajamassa. Palola ja Fjäder toimivat täysin jäsenistönsä etuja vastaan, Ei jumalauta - tässä maassa asiat ovat päin persettä. Sinä maksat jäsenmaksua sen vuoksi, että odotat liittosi puheenjohtajan ajavan etuasi. Mutta - ei perkele - tämä ajaakin asioita pääsi menoksi. - kuten Palola, kun haluaa maahan työperäistä maahanmuuttoa EU-alueen ulkopuolelta. Me emme tarvitse kilpailevaa työvoimaa yhtään enempää kuin sitä jo täällä on.
Onko Palola joku maailmanparantaja, joka alkaa hääriä aloilla, mikä ei hänelle kuulu.
Siirry Palola EK:n palvelukseen, mikäli haluat alkaa kilpailuttaa meitä koko maailman työntekijöiden kanssa.
Helvetti, että on uusliberalismin opit menneet ay-johtajienkin päähän ja täysin sisäistetty. Eikö kukaan ole viisaampi ja potki heitä päähän, kun ovat noin tyhmiä.
Meillä on ammattilaisia joka lähtöön. Jos ei, niin EU:ssa on 24 miljoonaa työtöntä. Jos ei sieltä löydy, niin kouluttakaa työttömiä, mutta älkää jumalauta raahatko niitä tänne enää lisää.
Olen sitä mieltä, että näiden ay-johtajien palkkoja on laskettava tuntuvasti. He alkavat samastua pörssiyhtiöiden johtajiin. Heidän maailmankuvansa vääristyy. Heihin iskee sama ahneus kuin pörssiyhtiöidenkin johtajiin. He kuvittelevat ohjaavansa koko yhteiskuntaa unohtaen, kenen palveluksessa he ovat ja kenen etuja heidän pitäisi puolustaa.
Saattaa olla myös niin, että nämä hairahtuneet ay-johtajat saavat rahaa elinkeinoelämältä, kunhan vain tekevät, mitä elinkeinoelämä haluaa heidän tekevän. Nykymaailmassa tämä on enemmän kuin todennäköistä. Siksi ahneita on myös elinkeinoelämän ulkopuolella ja ay-liikkeen johtajat suurine palkkoineen kuuluvat tähän kastiin. He alkavat toimia jäsenistöään vastaan lähinnä mielipiteen vaikuttamisen keinoin. He yrittävät saada jäsenistönsä myötämieliseksi elinkeinoelämän tahdolle.
Tästä on kyse Palolankin halussa tuoda Suomeen työperäistä maahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta.
Jostain se Palolankin mielipidekin kumpuaa. Onko tullut liksaa ja luksusta suuren palkan lisäksi.
Uskon näin olevan.
Jäsenistö - ei meidän tarvitse näitä syöttliäitä katsella johdossamme. Seuraavassa puheenjohtavaalissa valitaan rehellinen aatteen mies.
Aatteen miehet ovat historiaa , Välläri ei koskaan enää palaa puolustamaan jäsenistöä. Ahneet AY johtajat ja luottamusmiehet vievät vaalikarjaa kurjuutta kohti korkeilla palkoilla.
Minusta on ok, jos saavat hyvää palkkaa, mutta peräänkuulutan heiltä palkkaa vastaavaa tulosta, että olisivat saaneet torpattua työttömyysturvaan ja palkansaajien työehtoihin kohdistuneita heikennyksiä. Kun hallitus on toiminut kuten on nyt tehnyt, ja pettänyt lupauksiaan ja käynyt toistuvasti työttömien ja palkansaajien "kimppuun" niin olisin kuvitellut liittojen tekevän sille pisteen.
Olen pitänyt Palolaa siitä fiksuimmasta päästä olevana mutta nyt joku ei täsmää tämän uuden ulostulon jälkeen.
Rupee olee työnantajaliiton miehiä..
Onko+edes+totta+?+Onko+Palola+tosiaan+sitä+mieltä+?+Ei+todellakaan+niin+saisi+olla,+ennenkuin+maassamme+on+omia+työkykyisiä+työttöminä,+ja+varsinkin+se+vasta+moka+olisi+jos+maahanmuuttajille+maksettaisiin+pienempää+palkkaa,+joka+syrjisi+tavallaan+Suomalaisia+työnhakijoita.+Se+laskisi+myös+vähitellen+maassa+palkkoja,+joka+on+tietysti+ahneiden+kapitalistien+haave,+mutta+pitkässä+juoksussa+sekin+toteutunut+haave+potkaisisi+heidänkin+omaan+nilkkaan.
Mutta+se+on+valitettava++tosiasia,+että++työperäistä+maahanmuuttoa+tarvitaan+väistämättä+tulevaisuudessa+jos+syntyvyys+ei+lähde+kasvuun,+sillä+käsipareja+tarvitaan+maanpyörittämiseen.+
Yksi+palstalainen+tällä++palsatalla+näkee+aina+,+ylitse+muiden+verot+ja+kuka+maksaa+enemmän+kuin+käyttää,+niin+itse+näen++isompana+huolena++pienipalkkaisuuden+aiheuttamat+ongelmat,+siitä+johtuvat+liian+pieneksi+jääneet+eläkeet,+eriarvoisuuden-+ja+tuloerojen+kasvun,+ja+köyhyyden+lisääntymisen.++
Puhutaan+työnkannattavuudesta+ja+haluttomuudesta+ottaa+työtä+vastaan,+niin+painotan+sitä,+että+ihmiset+lähes+100%+:+sti+ovat+sen+verran+rahan+perään,+että+menevät+mielellään+työhön,++jos+sitä+on/olisi+tarjolla,+saadakseen+enemmän,+jos+työstä+maksetaan+asiaankuuluva+toimeentulo,+eikä++työ++olisi++kapitalistinen+hyväksikäytön+muoto,+eikä+++orjatyötä,+vaa+oikeaa+palkkatyötä.+
Huomautan+vielä,+että+laitapuolen+kulkijoita+ja++elämäntapaintiaaneja+,+ei+pidä+laskea+työttömiin,+ja+he+ovat+oma+lukunsa+ja+tarinansa.+He+tarvitsevat+muunlaista+apua+,+ja+he+ovat++monista+erilaisista+yhteiskuntaluokista+lähtöisin,+niin+rikkaista+kuin+köyhistäkin+oloista,+ja+heillä+saattaa+olla+joku+tragedia+taustalla.
"Mutta se on valitettava tosiasia, että työperäistä maahanmuuttoa tarvitaan väistämättä tulevaisuudessa jos syntyvyys ei lähde kasvuun, sillä käsipareja tarvitaan maanpyörittämiseen.".
Mitä on muutto Virosta, Puolasta, Latviasta ym. muuta kuin työperäistä maahanmuuttoa.
Suomessa on 200.000 työtöntä. EU:ssa on 24 miljoonaa työtöntä.
Kapitalisti haluaa hyväksikäytettävää työvoimaa EU:n ulkopuolelta. Nämä ihmiset eivät tunne EU:n lainsäädäntöä.
Osaatteko lasakea vai oletteko joitain Stubbeja, joka ei osaa edes prosenttilaskua - tohtorismies.
Todella, miksi Kokoomus ja kapitalistit haluavat maahan työntekijöitä juuri EU:n ulkopuolelta. Jokin siinä kapitalistia kiihottaa. Tietysti perimmäinen syy on ahneus.
Ei tästä ole kauaakaan, kun anneettiin lupa tuoda duunareita Virosta ja muista EU:n halpatyömaista.
Ei ole ihme, että Suomen työllisyys ei kohene. Aina tulee joku ulkomaanpelle viemään halvemmalla työn suomalaisen nenän edestä.
Kummaa kansaa nämä suomalaiset. Niille saa tehdä ihan mitä vaan, eivätkä ne suutu - kääntävät vain toisen poskensakin. Lampaita kaikki tyynni.
Tuodaan esim. Ranskasta kunnon kapinanlietsojia Suomeen. Pannaan bagganalit pystyyn ja katsotaan poliitikkojen ja yritysmaailman naamoja.
Järjestetään keräys, jotta voidaan kustantaa tänne muutama tuhat "ammattilaista" kouluttamaan suomalaisia lampaita.
Tämä kaikki koituu meidän eduksemme.
Suomi on aina ollut kehityksestä jäljessä mitä tulee kapitalismin ja sodan vastaisuuteen. Vuosi 1968 oli melkoinen mylläkkä ympäri maailmaa. Ei Suomessa. Täällä ei vastustettu edes Vietnamin sotaa, kuten USA:ssa, jossa Muhammed Ali sanoi, että hänellä ei ole mitään vietnamilaisia, japanilaisia tai kiinalaisia vastaan. He ovat hänen ystäviään. Sen sijaan hän vihaa valkoista miestä USA.ssa,
No siitä tuli 5 vuottaa vankeutta ja mestaruusvyön menetys.
Anteeksi - tämä oli pikku poikkeama aloittajan aiheeseen.
En tiedä mitä hallitus haluaa kun vaatii lisää ulkolaisia merimiehiä suomeen , verovaroilla eläjiksi , ei veronmaksajiksi. Virolaiset merimiehet vievät jo palkkansa etelään ja suomalaiset veronmaksajat maksavat heidän palkkansa. Miksi Palola haluaa lisätä tätä , eikä halua työllistää suomalaisia?
Ay-johtajat samastuvat pörssiyhtiöiden johtajiin. Liika raha sekoittaa pään.
Kyse on EU:n ulkopuolelta tulevasta työvoimasta. EK ja Kokoomus hakevat tarveharkinnan poistoa tälaiselle työvoimalle.
EU:n sisältä tulevaa työvoimaa me emme enää pysty estämään, kun sopimukset on tehty.
Nyt tosiaan koko maailma on näiden tavoitteena. Ei - sanon minä.
Palolankin pitäisiä sanoa "ei".
Totta, ja aiheellista, eikä voi välttyä ajatukselta, että tiedä vaikka olisivat oikeasti hallituksen porukoitten kanssa ylimpiä ystäviä, ja kaikki olisi vain suurta näytelmää, että puolustaisivat mukamas palkansaajien asemaa, mutta todellisuudessa olisivatkin periaatteessa salaa tyytyväisiä hallituksen politiikkaan, sillä se suosii hyvätuloisia.
Toisaalta heidän työtään on puolustaa palkansaajien etuja, sillä siitä heille maksetaankin, joten voidaan kysyä miten he ovat työssään onnistuneet, ja onko he palkkansa ansainneet.
Ei sekään järkevää ole, että vaaditaan liikoja palkkoja jne, mutta sellainen sopiva balanssi olisi kohdillaan ja edistäisi työmotivaatiota ja yhteiseen hiileen puhaltamista.
Yrittäjän ja työntekijän hyvinvointi on heidän molempien yhteinen etu, ja he tekevät työtä yhdessä toimeentulonsa ja leipänsä eteen, he eivät ole kilpailijoita, eikä napit vastakkain olevia, vaan pyrkivät yhdessä saamaan hyvää tulosta aikaan, jossa molemmat ovat toimeentulonsa ansainneet. Mutta työmarkkinoiden heikentyminen luo kiilaa heidän välilleen ja vaikuttaa nekatiivisesti