Avattu laatikko

Onko miten tavallista, että Motonetissä varaosamyjä avaa sinetöidyn pakkauksen ennen asiakkaalle luovuttamista. En ole ennen kyseistä toimintaa tavannut, joten ihmettelin miksi näin tehdään. Entä jos olisin halunnut palauttaa tuotteen mikäli se ei olisi ollut oikea? Osaako joku kertoa syyn kyseilelle toimenpiteelle?
5105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Et sinä halua sitä palauttaa.

Äänestä

Joo onko oikein. Kerran ostin varaosan yhestä toisesta kaupasta. Myyjä aukasi paketin ja oksensi sen sisään. Sitten pani sen kiinii ja anto mulle. Laiton osan autoon ja nyt koko auto haisee oksennukselta. kuka korvaa???

Äänestä
  • Oksenna myös itse .

    Äänestä

Miksi+ostat+tuotteita+motonetistä,+itse+tiedän+mitä+motonet+maksaa+tuotteista+sisäänosto+hinnan,+että+periaatteessa+voisin+alkaa+kilpailemaan+motonetin+kanssa+tuotteiden+hinnalla,+että+autonvaraosissa+tiedän+paljonko+heillä+on+osista+saatavat+katteet,+myös+kerran+olen+motonetistä+saanut+auton+varaosissa+jarruosat+oli+sutta+ja+sekundaa+motonetin+jarrusylintereillä,+siihen+malliin+että+takajarrusylinterit+vuotivat+niin+voimakkaasti+läpi+jarrunestettä+katsastuksen+jälkeen+että+kotiin+paluu+matkalla+autostani+katosi+hetkellisesti+jarrut+(jarrusylinterit+oli+vaihdettu+ad-korjaamolla)+kastastusta+varten++ja+risteytykseen+saapuessani+autostani+löytyi+jarrut+vasta+useamman+jarrupolkimen+pumppauksen+jälkeen,+kotiin+kun+saavuin+parkkipaikalla+jarrusylinterit+vuotivat+reilusti+jarrunestettä+ulospäin+jarrunestettä+valui+vanteille+ja+maahan+asti+ja+seuraavan+viikon+maanantaille+sain+korjaamolle+ajan+missä+korjaamo+tarkasti+ja+vaihto+jarrusylinterit+ad-ketjun+jarrusylintereihin,+ja+nämä+sutta+ja+sekundaa+jarrusyliterit+palautin+motonettiin+korjaamo+laskun+kera.+Jonka+motonet+maksoi+ihan+suosiolla,++Että+jos+eivät+olisi+suosiolla+maksaneet+niin+olisin+motonetin+vetänyt+oikeuteen+ja+tehnyt+ihan+julkisen+jutun+mediaan+että+millaista+paskaa+myydään+jarruosina+niin+että+autostasi+katoaa+jarrut+hetkeksi+kun+jarrusylinterit+vuotavat+niin+reilusti+läpi.+Itse+olen+huomannut+että+jos+ei+osien+saamisella+ole+kiire+niin+mieluummin+tilaan+varaosat+ulkomailta+kotiovelleni+1viikossa,+kuin+se+että+maksaisin+samasta+osasta++50%+hinnan+mitä+netistä+itse+tilaamalla

Äänestä
  • Nyt puhuu the rahamies. Oikeuteen haastamassa muutaman kympin jarrusylinterien vuoksi - jos eivät ole kunnollisia. Lakiemiehen veloitus alk 200 e/h. Säästeliääs miljonääri ei moisesta piittaa. Bet all in, jos häntä kusetetaan. The miljonääri uusituttaa vanhaan autoonsa jarrusylinterit AD-korjaamolla, joka on Motonetin omistajien kakkosketju. Miljonääri tietää että AD-huollossa ei myydä mitään Motonet-kuraa, vaan huomattavasti laadukkaampaa tavaraa.

    https://www.bromangroup.fi/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelijä3 kirjoitti:

Onko miten tavallista, että Motonetissä varaosamyjä avaa sinetöidyn pakkauksen ennen asiakkaalle luovuttamista. En ole ennen kyseistä toimintaa tavannut, joten ihmettelin miksi näin tehdään. Entä jos olisin halunnut palauttaa tuotteen mikäli se ei olisi ollut oikea? Osaako joku kertoa syyn kyseilelle toimenpiteelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu