Vielä hieman asiaa demariudesta

operaatio.punamulta

Viime päivät on käyty kiivasta ja kiihkeätäkin keskustelua demariudesta.

AIhe ei voisi olla ajankohtaisempi.

Vaalit ovat tulossa, ja tulevasta hallituspohjasta käydään vilkasta veikkailua. Varmana pidetään (siis gallupit pitää), että demarit tulevat olemaan keskeisessä asemassa ja jopa pääministeripuolue-ehdokas.

Siksi onkin erittäin tarpeellista pikimmiten selvittää demariuden olemuksen merkitys: tuleva hallituspohja voi hyvinkin olla punamulta, siis kepun lisäksi ainakin SDP eli demarit mukana.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinSeMeneee

      Seuraavan hallituksen kaksi suurinta puoluetta ovat joko Kokoomus ja SDP, tai Kokoomus ja Keskusta.

      Punamultaa, siis pääpuolueina SDP ja Keskusta, emme näe. Onneksi. SDP ei tule saamaan suurimman puolueen asemaa. Viimeistään TV:n vaalitentit pudottavat Rinteen alas. Puolueen vastuuttomat rahanjakolupaukset ja epämääräiset tulevaisuusinvestointi -höpinät vievät uskottavuuden. Ja se merkitsee politiikassa paljon. Myös vihreiden nousu on demareilta pois, sillä Vasemmistoliiton Anderson pystyy tuon vihreiden nousun torjumaan hyvällä esiintymisellään.

      Kokoomus tulee nousemaan ykköseksi, ja siis valitsijan paikalle. Orpo ei ole mikään kansanvillitsijä, mutta pystyy sen vastuullisilla lupauksillaan kuitenkin vakuuttamaan äänestäjät.

      Sipilä ja Keskusta nousevat vaalipaneeleissa samasta syystä kuin Kokoomus.

      • painavasana

        Keskusta on sählännyt sen verran lahjakkaasti koko tämän hallituskauden ajan, ettei harkitseva äänestäjä sitä voi unohtaa. Näkyyhän tuo gallupeissa. Ja Väyrysen Tähtiliike oli saanut tarvitsemansa kannattajakortit kasaan, joten puolue on pian pystyssä ja nähtäväksi jää, mitä Paavolla on Kepua varten hihassaan. Kokoomuksen kiusana lienevät Vihreät ja Hjallis. Paljonko pystyvät rokottamaan Kokoomuksen kannatusta, se selviää keväällä. Demarit hyötynevät näistä asetelmista.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f4b47b85-960f-4d65-84c4-2572bc4c735f


      • MediaHarhaako

        En ymmärrä, mihin perustuu näkemys Kokoomuksesta jonakin hyvänä taloudenhoitajana ja vastaavasti mihin perustuu väite Demareiden huonommuudesta tässä asiassa. Mielestäni Kokoomuksen taloudenpito on katastrofaalista ja hölmöä, lapsikin osaisi paremmin sen puolen.


      • kokoomus-tiedotusosasto
        MediaHarhaako kirjoitti:

        En ymmärrä, mihin perustuu näkemys Kokoomuksesta jonakin hyvänä taloudenhoitajana ja vastaavasti mihin perustuu väite Demareiden huonommuudesta tässä asiassa. Mielestäni Kokoomuksen taloudenpito on katastrofaalista ja hölmöä, lapsikin osaisi paremmin sen puolen.

        Kokoomus jatkaa hyvää, edeltäjiltä opittua varojen jakopolitiikan perinnettä (veroparatiisit, yritystuet, harmaan talouden torjunnan alasajon vaikutukset jne).
        Ainoastaan suurimman osan varojen keskittäminen tietyille on tähän toimintaan tullut muutos.


    • hevosenluokki

      Varmana tietona tiedetään, että Pohjanmaan hevosmiehille on tullut näky, että seuraavan hallitukksen pääministeripuolue on RKP ja mukana hallituksessa ovat perussuomalaiset ja vihreät.

    • KepulaistaMonenlaista

      on se asiaa, siksi pitää tulevat kuviotkin ottaa huomioon.

      Hallituspuoli, se voi sisältää kepun ja SDP-puolueen.

      Punamultaa perustana uudistusten edistämiseksi.

    • IslamKylässä

      Hallituksessa ovat viherkommarit ja demarit sekä kaksi uutta kehitysmaamuslimi kansanedustajaa...... jompikumpi oikeiston suvakki puolueista eli kok tai kepu on myös mukana ja tietenkin kielipuolue rkp...... itse veikkaan Mykkäsen 10tuhannen kehitysmaa muslimi kiintiöllä nokitusta kyllä varteenotettavana valttikorttina..... mutta aika näyttää kenellä näistä on suurin rasistikortti kädessä jota heilutella...... ja löytyykö sieltä Kempeleestä sittenkin se kehitysmaamuslimi omakotitalo asuntola...... mene ja tiedä....

    • IslamKelassa

      Harrasta Demariutta voi opikella Mekassa kuten Husu Musu Hussseinkin tekee.... sinne vaan lakana päällä tamppamaan joukolla ison kiven ympri ja mumisemaan ja suutelemaan seinää ja pyllistelemään..... siellä näitä Natsimoita ja Husu Musuja koulitaan hartaiksi uhriutujiksi ja ”rauhanuskoja” demareiksi..... joilla pikkuhiljaa Islamisoidaan Suomi kehitysmaamuslimeiden kalifaatiksi......

      • Ei se nuin mene. Keskustalaisilla se menee siten, että ensin on konfirmaatio, sitten nussiminaatio. Näin syntyy uutta keskustalaista, jotka kirjataan puolueeseen ihan pyytämättäkin. Demareilla on toisin. Demariksi voi syntyä, tai opiskella, tai myös kääntyä. Käännynnäisprosessin nimi on dematerialisaatio. Mitä kalifaatteihin tulee, niin kuuntele seuraava opetusvideo, eli mitä siellä ollaan paitsi:
        https://www.youtube.com/watch?v=GMMvkZNMEmA


    • sdp-itsemurha

      sdp on konkurssipuolue, viimeksi kepu ja koksut pelasti suomen konkurssin kynnykseltä, mutta pöhlökutaat ei sitä näe, rahan käytö on menneeltä ajalta. yltiö verotus ei ole tätä aikaa. sdp,n teemat ovat perseestä,mennyttä rangaistus politiikkaa? itsemurha äänestää sdp,tä

    • Ei.Antista.ole.siihen

      Antti Rinne saikkaa oikeuksien kanssa, milloin syytettynä, milloin kuultavana.
      Kun oli kuultavana Kittilä jutussaan, se muuttuu kohta tammikuussa eri määritelmään, eli onkin seuraavaksi syytettynä.

      Niin miten tuollainen voi olla puolueen puheenjohtaja ?
      Jo sanoi viimeisimmän; sakkorangaistusestaan, että Ay-liike maksaa sen.
      Toinen maksaa toisen sakon ?

      • pasipaloheinästä

        Tottakai liiton kuuluu maksaa, jos Antti on toiminut päin persettä. Sehän on itsestään selvää demariutta. Mistä se Antti raukka repii kuuden tonnin korvaukset kun kaikki rahat menee ruokkoihin ja viinaan?


      • KauKe-
        pasipaloheinästä kirjoitti:

        Tottakai liiton kuuluu maksaa, jos Antti on toiminut päin persettä. Sehän on itsestään selvää demariutta. Mistä se Antti raukka repii kuuden tonnin korvaukset kun kaikki rahat menee ruokkoihin ja viinaan?

        Kuinka tuollainen kavala mies voi olla sossujen puheenjohtaja, jota oikeusistunnot joutuvat tuomitsemaan jatkuvasti. Tuokin liittojen pakottaminen laittomiin lakkoihin, sopimusten voimassa ollessa. On tosi törkeä teko, josta Rinne joutuu korvaamaan 16,000 e oikeassa olevalle osapuolelle.
        Lisäksi Rinne saa myös teostaan tuntuvan 1240 e sakot, kun oli silloin vuonna 11 Pron puheenjohtaja.

        Rinteen täytyy maksaa sakot ja korvaukset itse, eikä sälyttää niitä liittojen maksettaviksi.
        Sillä tuolloin ei oikeus todeudu, kun yksi huijari rikkoo lakia jatkuvasti, ja liitot maksavat nöyrästi sakot.
        Noin röyhkeää miestä ei koskaan saa nostaa Suomen pääministeriksi, eikä myöskään minkään terveen puolueen puheenjohtajaksi.


      • KaivaKepulaskuriEsiin
        KauKe- kirjoitti:

        Kuinka tuollainen kavala mies voi olla sossujen puheenjohtaja, jota oikeusistunnot joutuvat tuomitsemaan jatkuvasti. Tuokin liittojen pakottaminen laittomiin lakkoihin, sopimusten voimassa ollessa. On tosi törkeä teko, josta Rinne joutuu korvaamaan 16,000 e oikeassa olevalle osapuolelle.
        Lisäksi Rinne saa myös teostaan tuntuvan 1240 e sakot, kun oli silloin vuonna 11 Pron puheenjohtaja.

        Rinteen täytyy maksaa sakot ja korvaukset itse, eikä sälyttää niitä liittojen maksettaviksi.
        Sillä tuolloin ei oikeus todeudu, kun yksi huijari rikkoo lakia jatkuvasti, ja liitot maksavat nöyrästi sakot.
        Noin röyhkeää miestä ei koskaan saa nostaa Suomen pääministeriksi, eikä myöskään minkään terveen puolueen puheenjohtajaksi.

        Kerro montako kertaa Antti Rinne on tuomittu oikeudessa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6922
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      286
      2500
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1956
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1411
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe