Taviostanne?
Soini blogissaan jostain syystä sanoi kokevansa myötähäpeää Tavion puheista. Tosin Tavio ei koe häpeää.
Turku lienee ainoa paikka, josta tullut edustaja moiseen sanailuun kykenee kuin Tavio. Ja mies on vielä OTM!
Mutta ei se mitään, elämä jatkuu, eikä Tavio tule kärsimään sanoistaan millään lailla. Vai mitä? Annetaan anteeksi, vai mitä? Ei muistella pahalla, vai mitä?
Soini blogissaan jostain syystä sanoi kokevansa myötähäpeää Tavion puheista. Tosin Tavio ei koe häpeää.
Turku lienee ainoa paikka, josta tullut edustaja moiseen sanailuun kykenee kuin Tavio. Ja mies on vielä OTM!
Mutta ei se mitään, elämä jatkuu, eikä Tavio tule kärsimään sanoistaan millään lailla. Vai mitä? Annetaan anteeksi, vai mitä? Ei muistella pahalla, vai mitä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä vitun Tavio...Nevöhööd.
Ville Tavio:
"Älkää uskoko kaikkea mitä luette perussuomalaisista. Media vilisee mustamaalausta ja valeuutisia.
Turun Sanomat julkaisi tänään 14.12.18 lehdessä valeuutisen, että puhemiesneuvosto olisi moittinut ”natsipuheitani”. Uutinen ei pidä paikkaansa, eikä edes Yle ole tietääkseni tällaista väitettä esittänyt, vaan kyseessä on TS:n oma keksintö.
Puhemiesneuvosto EI moittinut EU-kriittisiä puheitani vaan päätyi Antti Rinteen vaatimuksista huolimatta ratkaisuun: ei sanktioita.
Missään muualla en ole tätä esitettyä väitettä nähnyt kuin oman kaupunkini lehdessä, mikä on tietysti vahingollisempaa vaalien alla.
Vaadin tietysti oikaisua, mutta se julkaistaan sitten jollain pienellä printillä alalaidassa.
Huomatkaa muuten mikä mielikuvaero on sanamuodoilla: Tavion natsipuheet (propagandaa) vs Tavio vertasi EU:ta Natsi-Saksaan (oikein).
Infosota on kovaa.
Tavion puheenvuoro ek:ssa on luettavissa hänen ek-sivuillaan. Tavion puheenvuorosta kirjoitettiin myös muissa lehdissä. Tavio on keskustellut puhemiehen kanssa puheenvuorostaan, se, että hänelle ei tullut sanktioita, ei tarkoita sitä, että hänen puheenvuoronsa olisi jäänyt moittimatta. Jos kerran joutuu selittelemään puheitaan, niin sehän tarkoittaa, että on moitittavaa. Hänen puheenvuoronsa on tuskin ollut hyväksyttävä sisällöltään edes keskustelukumppaninsa mielestä.
Tavio käy jo kovaa vaalikampanjaa esittämällä milloin mitäkin huonosti harkittua.
Asiallinen Kike Elomaa on työnnetty sivuunTurun Persujen vaalitilaisuuksista. Sellainen oli tänään Koivulassa ja viikko sitten kauppatorilla. Silloin sain joulupuuroa. ym.
@VilleTavio
Seuraa Seuraa käyttäjää @VilleTavio
Lisää
Osa kansalaisista vaikuttaa hämmentyneeltä EU kritiikistäni. Ymmärrän sen hyvin. Itsekin vielä lukiossa ajattelin EU:n olevan ainoastaan mainio projekti, koska niin opetettiin. Vaihdoin mieltäni sen jälkeen kun erikoistuin opinnoissani oikeustieteellisessä EU-oikeuteen.
Niin, ja miten Sipilä kommentoi Tavion puheenvuoroa!
Miksi vertasin EU:n kehitystä Neuvostoliittoon ja natsi-Saksaan? http://villetavio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/265881-miksi-ver…
Huono puheenvuoro, jos pitää jälkikäteen esitellä selityksiä.
Se, että Risikko ei sanktioita jaellut, ei tee puheenvuorosta hyväksyttyä.
Tavion perustavaa laatua oleva moka!
Jospa joku tekisi saman EU:n edustuselimissä - kuis kävis!
Ehkä Tavion selän takana voi alkaa esittää Tavioon kohdistettuja kommentteja, joissa käytetään sanaa natsi?
Eiks toi Siitoinkin ollut jotenkin Turkuun liittyvä henkilö? Ihan vaan kysymys, vaikka voihan se Tavio mennä vaikka rikosilmoituksia tekemään kun samassa kommentissa lausutaan nämä kaksi nimeä.
VRn hallintoneuvoston puheenjohtaja on Ville Tavio. Hommasta saa mukavat edut, joten onni kävi. Muutoin olisi valittu joku toinen Persu.
Silti Ville esittää tunnin junan sijasta tunnin moottoritietä. Miten tie onnistuu käytännössä? Jos onnistuu otetaan molemmat EUn tukirahoilla.
Joku kertoo nyt väärää tietoa. Sillä VR:n omilla sivuilla hallintoneuvoston puheenjohtajaksi on kerrottu Simon Elo.
Eikö Tavio korjaa CV:tään ajan tasalle, vai eikö kommentoija itse tarkista kirjoitukseensa faktoja, vai valehteleeko VR?
Mutta eiväthän nämä edustajamme edes käytä saamiaan etuja, sen sijaan maksattavat veronmaksajilla matkakorvauksensa, jotka eräitten kohdalla nousevat ällistyttävän suuriksi. VR:hän tarjoaa edustajille ilmaiset matkat.
En pidä Taviota turkulaisena. Ei ole edes Varsinais-Suomesta vaan jostain Lappeenrannasta tänne tullut.
On Varsinais-Suomen vaalipiiristä edustajana. Eipä sitä tiedä, missä vaiheessa elämäänsä on Turkuun tullut. Turun kaupunginvaltuustossa istuu. Eli kaipa se kuitenkin turkulainen on!
Tavio veti poliittisen uransa vessanpöntöstä alas. Ehkä näin on kaikille parempi.
Kerrankin viisas veto vaikka veti vahingossa.
Lappeenrannan eli itäisen Suomen lahja Varsinais-Suomeen.
Olen muuttamassa muualle Varsinais-Suomesta. Muuttopäivän laitoin 2019 vuoden puolelle, voidakseni äänestää Ville Taviota.
TODELLA HYVÄ, VIISAS MIES, VILLE TAVIO,,,
Tavio on tunnettua Kokoomus - sukua. Epäilen vahvasti Villen keksineen markkinaraon Eduskuntaan jyrkillä ja populistisilla aloitteillaan ja huuhaa julkilausumillaan.
Älykkäänä kaverina Ville on todellisuudessa eri mieltä ja tietää hyvin, ettei pääsisi Eduskuntaan ja kaupunginvaltuustoon muiden listoilta.