LED lisävalot

Talviajelija

Miten led lisäpitkät pysyy sulana auton keulalla? Vai kehittääkö ne lämpöä että sulaa kun tarpeeksi pitkään on päällä?

Eli hommaanko vanhanaikaiset vai uudemmat ledit?

7

2983

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loskakeli

      Katolle melkeen juotua sijoittaa tuollaiset härvelit!

    • Lämpenee, mutta halogeenia tai xenonia vähemmän. Kun valaisin on lisäksi halogeenia tai xenonia matalampi, niin valotehoa katoaa lumisateessa enemmän. LED panelin tehohäviöstä merkittävä osa kuluu tehonsyöttöelektroniikan tehohäviöön, siksi valaisimet painavat kilokaupalla jäähdytyslevyjensä vuoksi.

      Mielestäni silti suurempi merkitys valinnassa on valokuvion suhteen. Hyvien xenonvalojen tapaista leveää ja tasaista valokuviota ei suurin osa LED valojen valmistajista osaa tehdä ollenkaan, vaan valitettavan monet hirmuisen valovirran tarjoavat panelit hukkaavat valotehonsa oraville kuusen latvaan ja vastaantulevan silmille. Ratin takaa tällainen valaisin näyttää valkohehkuiselta putkelta, jonka ylikirkas lähialue estää näkemästä kauas. Luksimittari näyttää 200 metriä auton edessä kovia lukemia, mutta sitä ennen 50 metrissä luksimittari on tiltissä ja silmät samoin.

      Tämä ei tarkoita, että LED olisi toivoton tekniikkana. Päinvastoin, LED tarjoaa halvalla paljon valotehoa, mikä on hyvä lähtökohta. Juuri siksi useita urpotehokkaiden valaisimien valmistajia on tuonut markkinoille viritelmänsä, jotka elävät pelkästään kosmisella valovoimallaan.

      Hyvän valaisimen valmistaminen vaatii silti yhtä paljon osaamista kuin ennenkin, ja sen ammattitaidon haltijat tekevät LEDien suurella valoteholla juuri sitä, mitä parhaiten osaavat.

      Perheessä on nyt nähty SAE 210 pyöreät valot, joiden tolkuton valovoima kirvelee silmiä mittasuoralta takaisin kävellessä, mutta silti 14.000 lumenin valoteho 200 metrissä häviää häviää 2*3200 xenoneille (laadukkaissa valaisimessa). Lazerin Triple-R on kallis putkimainen valokeila, joka hajottavilla reeded linsseillä levenee mukavasti. W-Lightin Comber on älyttömän tehokas, mutta muodostaan huolimatta korostaa etualaa jonkin verran.

      Valojen kanssa räplääminen pysähtyi meillä kahden eri kuskin eri valintoihin. Halogeenivaloisen auton nokalla auton omia valoja lähelläkin tukeva X-Vision Domibar on kuin hyvä halogeenikaukovalo, mutta nelinkertaisella valoteholla. Hyvien bi-xenonien kaukovaloja jatkaa saman valmistajan Genesis. Kaareksi väännetyn valaisimen valokuvio lentää matalana leveänä laakana auton olien valojen jatkeeksi lisäämättä korostamatta lähialuetta, jolla auton omat valot riittävät. Jo pienin Genesis 600 riittää minulle, mutta isompiakin on saatavana

    • srgsrgr

      Tässä yhtenä päivänä lumisateessa kun lämpötila nollan paikkeilla ja hieman märkä lumi tarttui hyvin auton keulaan kiinni, 100W LED paneeli meni heti lumikerroksen peittoon eikä se sulanut siitä mihkään. Valoteho heikkeni selvästi. Tuossa on se LED paneelin huono puoli, auton vakiopitkistä (halogeeni) lumi suli kyllä pois.

      Mutta aika harvoin on tuollaisia kelejä, syksystä alkaen vain kerran tapahtunut etten näe sitä suurena käytännön ongelmana.

      • Totta, mutta ilmiö riippuu kelistä. Pakkasen hieman kiristyessä halogeenivalaisin sulattaa lumen kiinni lämpimään lasiin, mutta lumi lakkaa tarttumasta viileämpänä käyvään LED valoon. Eli lumi tarttuu eri valoihin eri kelillä.

        Mielestäni LEDin rasite on siinä, että sillä kelillä kun lumi alkaa tarttua, se valuu valaisimen alareunaa kohden. Pari senttiä lunta 225-millisen ison ämpärin valokuvion pohjalla ei vielä erotu valokuviossa, mutta tukkii jo puolet matalan panelin valoaukosta. Toinen juttu on LED valojen rakenne, johon kuuluu yleensä linssin kiinnityskehikon muodostama kynnys, joka vangitsee lumen päästämättä sitä valumaan pois valaisimen alareunasta.


    • ledipellilyä

      Kahdet ledit kokeilleena 25w ja 35w . Pimeää on. 55w halogeeni on kirkkaampi. Lämpöä tuottaa vähemmän mutta kun niillä ei näe ei niin älä laita.
      Vaihdoin xenonsarjan 35w ja nyt näkee eikä häikäise ollen edelleen tervä linssi optiikan rajaus.
      Vakuutus yms viisastelut eivät nyt ole aiheena keskustelussa HUOM.
      philips white wision on hyvä halogen polttimo. Kaukovalot on minulle ne harvemmin palavat ja niden teholle en tee mitään. Lähivaloja tarvitaan kokoajan. 35w xenon hid valo on selvästi kirkkaampi kuin 55w philips white vision.
      On järjen köyhyyttä uusissa autoissa onnettomia valoja ja autojen perät pimeinä. Suomeen omat pykälät valoihin. Ihmisten pitää nähdä eikä ponnistella tuurilla ajoa. Kalliissakin autoissa on jo surkeita valoja mutta hiton kalliita korjattavia.

      • Me muut puhumme LED-tekniikalla toteutetuista lisäkaukovaloista, jotka kehtaa viedä katsastukseenkin, eikä laittomista polttimonvaihtovirityksistä.

        Sellaista 35W halogeenikantaista xenonkonversiota ei ole vielä nähtykään, joka pärjäisi kunnolliselle LED kaukovalolle.


    • valoakeulalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      37
      996
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      867
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      852
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      748
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      643
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      566
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      116
      546
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      505
    15. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      490
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe