Keskustan hallituskaudet tuottavat suomelle eniten velkaa sen aloitti Matti Vanhanen ja Sipilä jatkaa!
Sipilän aikana velka kasvoi 3 miljardia!
16
68
Vastaukset
- vanhus
Kyllä edelliset hallitukset ovat ottaneet kohtuuttomasti velkaa lisää ja lyhennyksiä ei ollut. Nyt on myös lyhennetty.
- EUn-apu
Mielenkiintoista. Sinun mielestäsi EKPn bittirahat ovat velan lyhennyksiä.Ne sadat miljardit ovat kuitenkin ryöstö kansalta ,sekä pankkitileiltä että palkoista. Lopuksi ne päätyivät Sipilän puoluekavereille tukiaisten muodossa .Se on Suomen suurin puhallus josta kansa saa vain savut silmille ja rikastuneiden örvellyksen palkaksi.Loppu on hämärän peitossa ja kurjistaa kaiken mitä edelliset sukupolvet saivat aikaan.
- mummon-vaipanvaihtaja
Mutta on hienoa, että jo nyt sotahullut yrittävät kaataa vähintään 10 miljardin tappokoneiden ostamisen seuraavalle eduskunnalle. Varmaan noin (esimerkiksi) viidennes valtion ensi vuoden budjetista maksetaankin käteisellä. Maikkarin jututtama sotaherra jo melkein lupasi, että hornetteja ovat. koska ukko ennusti (rivien välissä) lähinnä vain Boeingin tehtaan kykenevän varaosamyyntiin vielä kymmenien vuosien kuluuttua.
Jää taas moni mummeli rahapulan takia ilman vaipanvaihtajaal.
Kannattaa pitää nuo tappokoneet mielessä ensi eduskuntavaaleissa, koska on suomi köyhä ja siksi jää...- siksi
ryssiä vastaan tarvitaan voimaa.
siksi kirjoitti:
ryssiä vastaan tarvitaan voimaa.
Rakkauden voimaa. Kyllähän yksi ryssä aina kymmentä suomalaista vastaa, kuten tiedät :-)
Totuus on kuitenkin, että Idässä toveri, lännessä uhka. Revi siitä, Urpo.- Paskalla_on_tekijänsä
siksi kirjoitti:
ryssiä vastaan tarvitaan voimaa.
Eikös kepulaisilla ole suora yhteys Putiniin, siellähän "Hemohess jumala" Esko "Harward" Aho istuu Putinin oikealla puolella ja sieltä nimeää seuraavaksi valloitettavan valtion.
Aitoon kepulaiseen tapaan käy iltalehtien sivuilla ilmoittamassa, ettei teillä ole mitään muuta mahdollisuutta seuraavaksi presidentiksi kuin hän, jos aiotte elää itsenäisessä Suomessa.
Sinällään tässä ei ole mitään uutta, sillä samaa kikkaa on kepussa käytetty jo kymmeniä vuosia sitten.
Toinen valehtelija Lestajumala Juha Sipilä myy valtion omaisuutta ja panee teidotusvälineet sunnuntai numerossa kehumaan suurta taloustietteellistä tulosta jonka nippeli-insinööri on Kim Il Sunin ohella maailman kasoille suonut.
Tämä saatanan pölvästi myi valtion omaisuutta 2,5 miljardilla jonka tuotto valtiolle oli n 300 miljoonaa vuodessa vaan saadakseen sunnuntai Hesariin ilmaoituksen nyt velka pienenee.
Näin suomalainen veronmaksa maksaa jatkossa joka saatanan vuosi 300 miljoonaa enemmän veroja että saadaan katettua tämänkin kaupan kulut.
- Commendante
Niinpä niin. Velkaa on jouduttu ottamaan. Ja siitä huolimatta muutamilla on jatkuva ruikutus päällä, kun valtion rahaa ei ole ole pumpattu "riittävästi"sinne ja sinne eikä tänne ja tänne.
- rosvon-peli
Sipilä on pumpannut säästäjien ja palkansaajien rahoja parissa vuodessa kymmeniä miljardeja ja ne rahat olivat oikeaa rahaa .Ei mitään verorahoja.
- LestakepulisminAjaO
Juha-Lesta Sipilä viritti lesta-agendoillaan pommin seuraavalle hallitukselle:
Valtion omaisuutta ulkomaalaisomistukseen alehinnalla lestatyyliin myymämällä toteutetun sikamaisen vaalihuijauksen jälkeen kestävyysvaje on repeämässä jälleen entisiin mittoihin.- Meni.pisut.housuun
SDP ei tohdi enään puhua hallitukseen menosta mitään, että he..he kuin nyt parantaa.
Vaade myös 100 000 työttömän vähentäminen uudella hallituksella. - PisuhousuDemari
Meni.pisut.housuun kirjoitti:
SDP ei tohdi enään puhua hallitukseen menosta mitään, että he..he kuin nyt parantaa.
Vaade myös 100 000 työttömän vähentäminen uudella hallituksella.Antti Rinne hoitaa työttömyyden ja valtionvelan pois, aikaa 6kk.
Muussa tapauksessa hän historian paskin pääministeri.
Siitä vaan, salkkua ja vastuuta ottamaaan, hehehehehehe
Suomi ei tarvitse Kiurun kaltaisia toilettidemareita, jotka pakenevat heti kun vastuu painaa. - Iki-kianto
PisuhousuDemari kirjoitti:
Antti Rinne hoitaa työttömyyden ja valtionvelan pois, aikaa 6kk.
Muussa tapauksessa hän historian paskin pääministeri.
Siitä vaan, salkkua ja vastuuta ottamaaan, hehehehehehe
Suomi ei tarvitse Kiurun kaltaisia toilettidemareita, jotka pakenevat heti kun vastuu painaa.Ei Rinne niin tyhmä ole kuin 80-luvun Romanian mallia kaupunkilaisille ajava Sipilä ja yritystukia ja maataloustukisosialismia polsevistisella rauhallisuudella puolustava kepu. Älä huoli. Poromiehet ovat Suomessa pyhiä jumalia. Ei Rinne teiltä polsuilta maataloustukia vie, koska vinkuisitte poromiesten saamista tuista kepusolidariteetin hengessä
- Iki-kianto
Miksi velkaantuminen on paha asia? Kreikkalaiset omistavat juuri talonsa valtion velkaantumisen takia. Suomessa asunnonomistajat löytyvät jostain syystä kehä kolmosen ulkopuolelta, vaikka tuottavat vähiten BKT:een.
- vaaleihinmuutamakk
porvarie ketkut jakoi senkin keskenään, kehtasi vielä miljoonalta pientuloisiltakin leikata. onneksi vaalit pian , saa kepuli monoa.
- keskusetus
Kyllä se on liijan vähän 9 miljardia lähellä totuutta sipilän tuottama velka tähän mennessä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1209935- 1039795
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä349101- 217901
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776284Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585488Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?104952Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304802- 394438
- 404425