Onkos kokemuksia POP Pikalainasta? Ovatko tarjoukset oikeasti kilpailukykyisiä verrattuna vaikkapa Bank Norwegianiin, Komplettiin ja muihin?
POPin sivujen perusteella kyseessä on 1 000 - 20 000 euron vakuudeton kertaluotto, jolle maksuaikaa voi saada 1 - 10 vuotta lainasummasta riippuen. Lainaa voi vapaasti lyhentää sovittua nopeammin tai maksaa koko lainan ennenaikaisesti pois.
POP Pikalainaa voi käyttää myös entisten lainojen yhdistämiseen: "Haluamme tehdä lainojen yhdistämisen sinulle helpoksi. Valitset itse, mitkä lainat haluat lyhentää, kun tilillesi on maksettu ensin suurempi lainasumma."
Lainatarjous on henkilökohtainen. Nimelliskorko on alimmillaan Euribor 3kk 6,9%. Suurinta nimelliskorkoa ei mainita, mutta ottaen huomioon että suurin mahdollinen todellinen vuosikorko on 48,82% (vrt. Bank Norwegian 36,88%), ilmeisesti korkoa peritään tarvittaessa ihan riittämiin. Todelliseen vuosikorkoon vaikuttavat toki myös kulut. Avausmaksu on useimmiten Bank Norwegiania suurempi.
Lainanhakijalta edellytetään säännöllisiä tuloja (vähintään 12 000 €/vuosi bruttona eli noin 1000 €/kk). Lisäksi edellytetään 23 - 65 vuoden ikää, asumista Suomessa viimeiset 2 vuotta, suomalaista henkilötunnusta sekä moitteetonta raha-asioiden hoitamista.
POPin mukaan asiakas näkee kaikki lainaan liittyvät kulut kokonaisuudessaan ennen sopimuksen hyväksymistä. Lisäksi POP lupaa toimittaa kuukausittain "selkeän laskun".
Lainan myöntää POP Pankki -ryhmään kuuluva Bonum Pankki. Pankki on mukana Asiakastiedon kuluttajaluottojen kyselyjärjestelmässä ja saa tietoja lainanhakijan muista luotoista.
Kaiken kaikkiaan kyseessä on mielenkiintoinen kivijalkapankkiryhmän vastaisku. Ulkomaiset nettipankit ovat vallanneet markkinoita viime vuosina vauhdilla. POP korostaakin joka välissä olevansa "luotettava" ja "arvostettu" suomalainen pankki.
POP Pikalaina kaikkien pankkien asiakkaille - kokemuksia?
7
6803
Vastaukset 7
- Ruusunen007
Hei!
Hain 15000€ lainaa, sain 8500€ lainatarjouksen.
Lähetin tarvittavat liitteet ja tarkastivat luottotiedot.
Peruivat lainan. En tiedä miksi.. Liitteet oikeita ja vastasivat kuvausta, oma luottoluokitus toiseksi paras mahdollinen, ja ei tullut lainaa. En enään toistamiseen kyllä hae.- Helppo-Heikki
Ihan mielenkiinnosta, paljonko oli nimelliskorko tarjouksessa ja minkälaista maksuaikaa tarjosivat?
- Täytyykokeilla
Luetaanko asumistuki myös siellä tuloksi?
- LuultavastiEi
Yleensä kun on kyse luoton myöntämisestä, säännölliset tulot tarkoittavat palkkaa tai eläkettä. Tai tietenkin mahdollisesti yritystulot, pääomatulot, työkorvaukset ym.
Sosiaalietuuksia eli kaikenlaisia tukia ei silloin tuloihin lasketa, vaikka niitä saisikin jatkuvasti. Aina voi toki kokeilla laittaa hakemuksen menemään. - Anonyymi00007
Kelan säännöllisesti maksama harkinnanvarainen etuus on yksiselitteisesti este pankin antamalle luotolle vaikka asiakkaalla olisi vakuus. Työmarkkinatuki (yleistuki), asumistuki ja toimeentulotuki ovat tälläisiä. 2025 pankit ja vippipojat on velvoitettu tarkistamaan asioita verottajan ylläpitämästä rekisteristä.
Onks POP pankki mukana pridehomotuksessa?
- Anonyymi00006
Muutaman kerran olen saanut lainan kilpailuttajan kautta POP Pankilta tarjouksen. Sellaisen yli 2 000 euron, mutta alle 8 000 euron lainan nimellinen vuosikorkoprosentti näyttäisi olevan tavallisesti noin 12-14% ja todellinen vuosikorkoprosentti sitten usein luokkaa 16-17%. Halpa verrattuna vanhoihin pikavippeihin, mutta kallis verrattuna esim. asuntolainoihin. Lisää kokemuksia: https://lainojenkilpailutus.fi/pop-pankki-laina-kokemuksia/ POP Pankki on toki sinänsä ihan luotettava firma, vaikka nyt viime aikoina onkin ollut jotain teknisiä haasteita. Ja moni saattaa arvostaa sitä, jos vakuudetonkin laina on aidosti suomalaiselta pankilta. Monet muut tuollaisia lainoja netin kautta tarjoavat toimijathan ovat käytännössä ruotsalaisia tai norjalaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171194Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331131- 601066
- 109979
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.60929- 82908
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.89868Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180854- 77781
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66751- 39694
- 70616
- 98608
- 56580
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....46576Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083548- 60534
- 36518
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi286484- 46452