Minulla oli blogissani kuva eräästä yksityiselämääni liittyvästä kohteesta. Toinen blogisti tykästyi teksteihini ja laittoi tuon kuvan, ilman lupaani, oman bloginsa sisällöksi. Hän käyttää sitä linkkinä minun blogiini, mutta ei sen pääosoitteeseen, vaan tiettyyn artikkeliin. Blogini nimen hän on kirjoittanut väärin ja keksinyt mottoni tilalle oman, aivan hölmön moton, joka antaa mahdollisille kävijöille kuvan, että minä olen hölmö, eivätkä he klikkaa. Olen usean kerran pyytänyt poistamaan kuvani ja korjaamaan nuo tekstit, mutta mitään ei ole tapahtunut. Mitä minun tulisi tehdä? Kautta rantain esitetty pyyntö eikä täsmällinen lujempi pyyntö tuottaneet tuloksia. Luulin tuon henkilön olleen ystävällismielinen, mutta taisin olla väärässä. Hän käyttää muidenkin kuvia oman bloginsa sisältönä, koska ei itse ole kovin hääppöinen kirjoittaja. En tiedä, onko hänellä lupa heiltä.
Vastaukset 8
- 6756336_665_
Ota yhteyttä sivuston ylläpitoon. Yleensä löytyy Googlen haulla "blogialustan nimi" abuse. Tuossa esim. Bloggerin (blogspot) ohjeet:
"If you have tried to contact the author without success and still believe a blog violates our Terms of Service or Content Policy, select the abuse type below to contact us."
https://support.google.com/blogger/answer/76315?hl=en - sdfgghjk
Mikä blogi? Anna osoite.
- MoraalinenTekijänoikeus
En mielellään ainakaan vielä levittele tekijänoikeusrosvon sivulle linkkiä. En halua hänelle mitään pahaa, esiintyköön millaisena hahmona haluaakin. Tahdon vain omat materiaalini pois hänen sivuiltaan. Hänen rikoksensa on ehkä jonkun (hänen) silmissä pieni, mutta minulle hän tuottaa mieliharmia, ja minulla tosiaan on oikeus itse kirjoittamiini teksteihin ja itse ottamiini kuviin.
Hän siis:
1. Käyttää väärää otsikkoa ja alaotsikkoa blogistani.
2. Antaa linkin muulle kuin blogini aloitussivulle.
3. Ei käytä linkin yhteydessä profiilikuvaani, vaan Hitlerin kuvaa!
Voihan olla, että hän on kuollut, tai on sairaana tai vankilassa, ei ole kirjoitellut (tai siis kopsannut muiden tekstejä) blogiinsa marraskuun jälkeen. En näe, että hänellä olisi mitään syytä pitää kiinni kuvistani ja teksteistäni. Kuten tuossa alempana joku niin ystävällisesti jo ilmaisikin, olen vain yksi tyhmä bloginpitäjä. Eli kuvittelisi, että jos hän ajattelemattomuuttaan rikkoi moraalisia oikeuksiani, hän poistaisi materiaalini heti, kun siitä valitin. Yli kaksi kuukautta on jo kulunut, ja Hitleri tuijottelee siellä minun blogini nimen (väännelty versio) kanssa.
- Rötösherratkuriin
Lähetä ensin tämä lomake kuvan varastajalle jossa on mm. yhteydenotto pyyntö. Yleensä soittavat saatuaan tämän melko pian. Sopikaa hinta väärinkäytöklle. http://www.finnfoto.fi/files/kuvarosvous_mallikirje_1.doc
- Anonyymi
Ihan hyvä teksti malliksi, mutta tekijänoikeuslain 56 a § 2 momentti säätää:
"Tekijänoikeusrikkomuksena ei pidetä muutaman kappaleen valmistamista yksityistä käyttöä varten sellaisesta tietokoneella luettavassa muodossa olevasta tietokoneohjelmasta tai tietokannasta, joka on julkaistu taikka jonka kappaleita on tekijän tai tietokannan valmistajan suostumuksella myyty tai muutoin pysyvästi luovutettu, taikka teoksesta 11 §:n 5 momentin vastaisesti."
Netissä valokuva on juuri tietokanta, joka on tietokoneella luettavassa muodossa ja se on netissä julkaistu. Sen käyttämisestä yksityiseen käyttöön ei siis rangaista.
Jokainen bloggaaja on hölmö, eli aloittajalla ei edes ole ongelmaa (tai on vain omassa sairaassa päässään).
- Anonyymi
Höh, jos tekee omalla nimellään blogia ja joku liittää tämän bloggaajan kuvaksi jossakin muussa yhteydessä tuon mainitun kuvan, niin eikö kyseessä ole jo kunnianloukkaus?
- Anonyymi
Ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 671305
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574