Varattomuus oma valinta ko

Kielo53

Kuinka vaikeaa onkin pyytää apua, vaikka pyytäisin niin saisinko. Olen töissä käyvä niin olettamus että pärjään, vaan en pärjää. Muutaman kerran olen sossusta pyytänyt apua, sitä saamatta. 500e kuukaudessa pitäis riittää elämiseen, riittääkö se? On laskuja, auto, bensa, vero, vakuutus, puhelinlasku, terveydenhuolto, reseptilääkkeet. Ym. Onhan noita. Kuulen vain kommentteja "miksi pidät autoa jos olet köyhä, myy se". Tekis kyllä mieli mutta sitten en pääsis enään töihin. Työ on kai tällähetkellä ainut voimavara, siellä ollessa aina unohdan kaiken paskan. Tunnen itseni tärkeäksi ja hyödylliseksi. Joskus jos olen erehtynyt varakkaammalle kaverilleni kitisemään esim että kun mikro maksoikin 50e vaikka lehdessä luki 40e. Saan kuulla takaisin "valitatko oikeesti jostain 10e". Parempi olla hiljaa. Tekis mieli räjähtää että ihmiset tajuis, se kymppi voi olla hyvinkin iso raha jollekki. Satunnaisesti harrastan seksin myymistä ja se kuvottaa minua, kuvottaa vanhan miehet jotka sitä ostavat. Pakko mikä pakko. En voi jättää laskuja maksamatta tai syömättä. Mitä jos tuon 50v miehen oma tyttö joutus panemaan rahasta vanhoja miehiä että pärjää. Eihän se sitä mieti, häntä ei kiinnosta muu kuin oma mulkku. Entäs kuinka kivaa olis käydä leffassa tai kampaajalla. No en ole käynyt sen jälkeen kun muutin kotoa pois. Syömässä ulkona, keilaamassa, kuntosalilla.. Olen normaalipainon ylä rajoilla, "jos olet köyhä niin miten voit olla läski". Tuttu lause. Harva ajattelee että se makaroonimössö ja leipä ovat halpoja ruokia. Niin mielellään söisin kanasalaattia vaikka joka päivä, jos voisin. En tiedä miksi tänne tämän kirjoitin, muutakuin että vähän helpotti.

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiäsulle

      Voi sinua.Itse en ole vielä joutunut tuohon tilanteeseen että itseäni pitäisi myydä.Sen sijaan harrastan kirppistä,eli kiertelen kierrätyksiä,ja kirppiksiä,ja ostan kun halvalla saan,ja pidän kirppispöytiä,nyt jo useampia,olen pitänyt vuosikaudet.Olen tingannut hinnat kestona edulliseksi,mukava harrastus kaiken kaikkiaan.Ja saa ihan kivasti rahaa.Olen aina asunut vuokralla,ja kun täytin 50,rohkastuin ottamaan pankkiin jossa olen ollut pitkään jäsen,yhteyttä,ja sain asuntolainan 15v.Nyt maksan vuokran hinnalla lainan ja yhiövastikkeen.Jouduin jäämään eläkkeelle 42v.,olen sen lisäksi omaishoitaja.En saa asumistukia,kun eläke on vähän yli tonnin.Onneksi ei ole lääkekuluja juurikaan.Autokin minulla on,enkä halua luopua siitä.Kaikki menee mutta saan asiani hoidettua.Teen itse paljon ruokaa,ja käsitöitäkin joita myyn kirppiksellä.Koen olevani onnekas,eikä minulta mitään puutu.Tee itse tuo kanasalaatti,niin sinullakin on vara syödä sitä!Osta kana ale-tiskistä...ja lopeta tuo itsesi myyminen,kävele paljon,ja ajattele positiivisesti!

    • surkeaksi.mennyt.suomi

      Kannattaa pyytää palkankorotusta nykyiseltä työnantajalta. Voitko tehdä nykyisessä työssäsi ylitöitä josta saisit lisätuloja? Tai voitko hankkia jonkun toisen lisätyön, esim. viikonloppuisin? Kannattaa etsiä aktiivisesti parempipalkkaisia työpaikkoja, lähempää kotoa ja jos mahdollista niin edullisempi asunto.

      Asuminen on yleensä tavallisen ihmisen kallein menoerä, jos onnistuu saamaan halvemman asunnon niin pienempikin palkka riittää paremmin elämiseen.

      Kannattaa myös seurata tuloja ja menoja ja pyrkiä saamaan säästöön niin paljon kuin kohtuudella mahdollista.
      Tulojen seurannassa muista että vain verojen jälkeen (netto) käteen jäävällä palkalla on merkitystä, vain sillä pystyt maksamaan elämisen. Bruttopalkka on vain "nippelitietoa" jolla ei ole käytännön merkitystä.

      On kyllä vastenmielistä että Suomessa, joka mainostaa olevansa maailman onnellisin maa, ihmiset joutuvat myymään itseään tullakseen toimeen. Ja sanon tämän vaikka olenkin mies.
      Lisäksi tässä maassa on vielä kyseenalaisena perinteenä se että nuoret painostetaan hyvin nuorina pois vanhempiensa luota asumasta vaikka toimeentulomahdollisuudet omillaan hupenevat koko ajan.

    • e.lä.mä

      Jäädä eläkkeelle työn vuoksi, eläke lasketaan mikä olisi ollut 65 vuotiaana siis, paraslahja elämässä.

      On turha valittaa ainakin Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5866
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3275
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe