Forester sg originaali xenon 50w xenoniksi?

ballastitehokkaammaaksi

Itse ballasti sijainnee puskurin takana eli purkuhommia tietysti ja umpion puhdistusta samalla.
Mutta itse ballasti onko korvaus ballastia 50w teholle? Vai yksinkertaisesti vain uusi ballasti tilalle originaalin johtoihin ja vanha poistetaan. Liekkö sähköjohdot kuinka rajoilla vai nekin uusintaan?
Alkaa paisua projekti. Hyvät valot on vain niin kirotun kiva olemassa.
Nykyiset subarun valot ovat PALJON paremmat kuin uusissa autoissa. On tämä ihme kehitys suunta autoissa. Kaupungin valoissa liikkuessa asiaa ei niin noteeraa mutta itse liikun mielummin niin että kaupungin valot etääntyy ja korpikutsuu. Elämän laatua mutta valoisaa. Toinen asia että uusien autojen itse valolaite on niin monimutkainen ja vaikeasti korjattavaksi tehty ja maksaa tuhansia euroja suht normi autoissakin. Kyllä ennen oli kaikki paremmin mutta ei kaikki eikä aina.

Itse ballasti kannattaa ilmeisesti laittaa ac malliksi ja esille paremmin sekä laadukkaksi. Onko muuten olemassa samaan tilaan ruuvinreikiin vastaavaa 50w mallia?

4

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MinäVaihdan

      ... talveksi aina 50W Xenon korvaussarjan nykyisten halojen tilalle.
      Lampulle tuleva 12v käännän ballastille.
      Nippusiteellä ballasti kiinni.

      Keväällä otan kesäksi sitten pois.

      • Ballastitehokkaammaksi

        Noin voi tehdä mutta kun on jo xenon alkperäisenä 35w joten ei voi suraan muunns sarjalle asiaa hoitaa. Olisipa samanlainen mutta 50w ballasti suoraam originaalin tilalle.


    • Purkaminenisointyö

      Miksi ei voi poistaa vain alkuperäistä ballastia ja ohjata vain ballastiin tulevilla johdoilla ihan normi muutama kympin ballastia joka on se d2r mallin setti? Lyhyt valo syttyy kun ballasti saa lyhyen valon sähkö. Varmaan kannattaa katsoa onko miten ohut sähköjohto vaikka laittaa nuo autotehtaa olemattomilla kohdoilla imeen isoja virtoja mitä ei mikään suositus ohjeissa antaisi. 15w on hiukan yli 1a lisää kuormaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe