Yhäkö pakkoruotsi pois

mJKn

Ajaako Siniset vielä pakkoruotsia pois?

11

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaankuullut

      Tietääköhän kukaan edes? Kielikokeiluahan kovasti yrittivät, heikoin tuloksin, onko nyt pakkoruotsi haudattu?

    • Vuh-vuh

      Eihän niitä pakkoruotsista paasaajia ole kuin pari eri nimimerkeillä palstoilla räksyttävää.

      • räyh

        Joo, hyvä pointti, eihän ne voi joka palstalle ehtiä...


    • Kajari

      "Virkamiesruotsista on luovuttava. Kannatamme vapaata kielivalintaa ja pakollisesta ruotsin kielen opiskelusta luopumista. Suomalaisten monipuolista kielitaitoa on lisättävä. Ruotsinkieliset palvelut on turvattava muulla tavoin." Lähde on Sinisen Tulevaisuuden korkeakouluohjelma.

      • 388485

        Pakollisesta kouluruotsista voisi ehkä luopua, mutta yliopistojen virkaruotsi on syytä säilyttää.


      • Scandinavian_one
        388485 kirjoitti:

        Pakollisesta kouluruotsista voisi ehkä luopua, mutta yliopistojen virkaruotsi on syytä säilyttää.

        Ruotsia kaaliin vaan alusta alkaen. Jos sinituhnujen tai hallapersujen kakarat eivät vanhempien painostuksesta lue läksyjään, niin oma on vanhempien häpeä.
        Itse luin ruotsin läksyt kunnolla , kirjoitin laudaturin ja suoritin diplomi-insinöörin tutkinnon Ruotsissa (Linköping). En ole katunut; töitä on aina löytynyt Suomesta, Ruotsista ja Norjasta, osin tietysti kielitaidonkin ansiosta.


      • jpopjp
        Scandinavian_one kirjoitti:

        Ruotsia kaaliin vaan alusta alkaen. Jos sinituhnujen tai hallapersujen kakarat eivät vanhempien painostuksesta lue läksyjään, niin oma on vanhempien häpeä.
        Itse luin ruotsin läksyt kunnolla , kirjoitin laudaturin ja suoritin diplomi-insinöörin tutkinnon Ruotsissa (Linköping). En ole katunut; töitä on aina löytynyt Suomesta, Ruotsista ja Norjasta, osin tietysti kielitaidonkin ansiosta.

        Onnea. Tuskin sillä Laudaturinkaan kouluruotsilla kuitenkaan olisit kovin paljoa ruotsiksi töitä tehnyt, vaan taito on tullut käytännön kautta Ruotsissa opiskellessa. Itsellä kielistä sama asia Saksan kanssa, eli koulusaksalla ei olisi pärjätty, mutta vaihto-opintojen aikana opitulla mennään hyvinkin.

        Itselleni ruotsista ei ole ollut DI:n työelämässä mitään iloa, vaikka osaan sitä peremmin kuin 90% suomenkielisistä.


    • PakkoTanskaKouluihin

      Jos Siniset ajavat pakkoruotsia pois, voin heitä äänestää. Kerran humalapäissäni puhuin norjaa (snacka norske) ja kaikki ymmärsivät. Kauan sitten kävin Tanskassa työmatkalla ilman kieliongelmaa. Tosin tanskalaisilla oli ongelmia, kun he eivät ymmärtäneet minun skandinaaviskaani. Pakkoruotsi pois ja pakkotanska tilalle.

    • skevola

      Soini alkoi heti persujen hajoamisen jälkeen vanhana juonina lipoa ruotsinkielistä ja omisteista mediaa unohtaen koko kielikysymyksen. Jippo onnistuikin. Hänestä alettiin svekomediassa tekemään oikein valtiomiestä. Seuraavaksi ottaa varmaan esiin hävittäjähankinnat naapurista. Johan alkaa miehen kehuminen.

    • maxaja

      Sinisten ajot vois rajoittua taksikyyteihin näin loppusuoralla. Toki pakkoruotsia voi myös vaatia lopetettavaksi oikein mainiosti.

    • MTP13

      Miksi 95 % Suomen väestöstä pitäisi opiskella tankeroruotsia vain 5 % suomenruotsalaisten takia? Älytöntä verovarojen tuhlausta, kun Tukholmassakaan ei pärjää moisella kielellä. Englannilla siellä pärjää, kuten sain kokea yrittäessäni asioida tällä erinomaisella suomenruotsilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe