Pelottavan mielenkiintoinen kutsuvieras.

my_habits_people

Tuli tuossa nähtyä unta, että kutsuin kotiini erään nuoren naisen. Unessa olin sen verran nuori, että asuin yhä vanhempieni taloudessa. Tämä mainitsemani nainen oli entuudestaan tuntematon, mutta luonteeltaan hyvin iloinen, eloisa ja pirtsakka. Joimme kahvia, juttelimme niitä näitä ja taisinpa hänelle vinyylilevykokoelmaanikin esitellä. Yhdessä vaiheessa huomasin edelleen itsekseni pläräilevän vinyylilevyjä, mutta huomasin, että nainen oli kadonnut johonkin.

Aloin tämän jälkeen huhuilla häntä. Menin vanhempieni makuuhuoneeseen, jossa huomasin hänen pukeutuneen äitini säännöllisesti käyttämiin vaatteisiin ja taisipa olla meikannutkin itsensä maammoni näköiseksi. Nuori nainen naureskeli leveä hymy kasvoillaan, mikä oli kyllä aika pelottava ilmestys siinä unessa.

Siihen uni kaiketi päättyi, koska muistikuvia siitä, miten se tuosta eteni, ei (enää) ole.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trshrth

      "Tuli tuossa nähtyä unta, että kutsuin kotiini erään nuoren naisen. Unessa olin sen verran nuori, että asuin yhä vanhempieni taloudessa. Tämä mainitsemani nainen oli entuudestaan tuntematon, mutta luonteeltaan hyvin iloinen, eloisa ja pirtsakka. Joimme kahvia, juttelimme niitä näitä ja taisinpa hänelle vinyylilevykokoelmaanikin esitellä. Yhdessä vaiheessa huomasin edelleen itsekseni pläräilevän vinyylilevyjä, mutta huomasin, että nainen oli kadonnut johonkin."

      Unesi viittaa siihen, että etsit nyt nuoruutesi iloa, eloa ja pirtsakkuutta(onko ne kadonneet). Tämän takiako uni toi kotiisi tuon nuoren naisen. Koska unesi nainen katosi sinun pläräillessä vinyylikokoelmiasi, saatat löytää mahdollisen kadonneen ilosi juuri näistä kokoelmista. Muistele tarkoin untasi, löysitkö unessa jonkun levyn tai sen kappaleen erityisesti, jolloin nainen juuri katosi. Katoamishetki saattaa olla se hetki, jolloin nainen joka symboli sinun(mahdollisesti) kadonnutta iloa voi poistua sinun unesta koska uni paljastaa sinulle sen asian tai musiikkikappaleen joka saattaa palauttaa (mahdollisen)kadeonneen ilosi.

      Tämä kaikki on tietenkin spekulaatiota, mutta kokeillaan osuuko analyysi tippaakaan.

      "Aloin tämän jälkeen huhuilla häntä. Menin vanhempieni makuuhuoneeseen, jossa huomasin hänen pukeutuneen äitini säännöllisesti käyttämiin vaatteisiin ja taisipa olla meikannutkin itsensä maammoni näköiseksi. Nuori nainen naureskeli leveä hymy kasvoillaan, mikä oli kyllä aika pelottava ilmestys siinä unessa."

      Tämä jatko voi viitata siihen, että sinun kasvuprosessi aikuisen naisen mittaan on ehkä kesken. Katsot edessäsi sitä iloisaa ihannetta, joka on nyt pukeutunut äitisi vaatteisiin. Luultavasti pelkäät aikuisen ihmisen vapautunutta vahvaa iloisuutta, jota koet äitisi saavan elämässään. Onko sinulla naisen "Peter Pan"-ilmiö päällä, etkä halua aikuistua, vaan pysyä pikkutyttönä? Etkä halua poistua ulos vanhempiesi asunnosta, aikuiseksi kasvamaan?

      Tietysti moni ihminen asuu jo muualla, eikä pidä yhteyttä vanhempiinsa mutta silti siteet saattavat olla vielä katkaisematta.

      • my_habits_people

        Kiitos näkökulmastasi.

        Minä olen kylläkin mies, en nainen, joten olisiko sulla jotain muuta teoriaa siitä, mihin tuo jälkimmäinen osuus unestani voisi viitata? On toki mahdollista, että mulla on ihan miehinen "Peter Pan" -ilmiö päällä, mutta muuten?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9261
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      313
      6463
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1488
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1351
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1131
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      83
      1112
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      963
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      818
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      726
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe