Demokratia on omansa laji

Käsittämätön.heikkotieto

Eikä edes kuvitella, että suurinryhmä saisi sanella aina päätökset.
Otetaan vaikka taannoinen Kemin valtuuston päätös liittymisestä yksityiseen terveyskeskukseen/sairaalaan. Siellä suurin ryhmä on vasemmistolla, Vasemmisoliitolla 18 paikkaa, SDP:llä 15 paikkaa, yhteensä 28 valtuutettua, kaikkiaan 43. Silti meni läpi valtuustossa suurimman vastustuksesta huolimatta yksityiseen sairaanhoitoon siirtymisestä. Kun SDP:kin äänesti sen puolesta pääosin. Sikälikin oli kumman kuulloista vasemmistoliiton puheenjohtajalta, kun sanoi, että tallaista se on kepu enemmistöllä. Kepulla 7 paikkaa.
http://www.kemi.fi/paatoksenteko/toimielimet/kaupunginvaltuusto/

Näissä on paljon harhakäsityksiä, kuten alla jotkut yrittää siitä sokeltaa, tietämättä demokratian aakkosista mitään. Kuvitellen ettei pienissä kunnissa ole demokratiaa.
Siellä se juuri onkin alkuperäistarkoituksessaan, ilman suuria voitelurahoja vaaleissa.
Mitä pienemmät ympyrät, sen paremmin äänestäjät tuntee vaaliehdokkaat, ilman suurempia
mainoksia.

12

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä.

    • KadettikoulunMatikkaa

      Siellä suurin ryhmä on vasemmistolla, Vasemmisoliitolla 18 paikkaa, SDP:llä 15 paikkaa, yhteensä 28 valtuutettua,
      ??????????????????????????

      • TommiTurmio

        Täh ?


    • Anonyymi

      "Mitä pienemmät ympyrät, sen paremmin äänestäjät tuntee vaaliehdokkaat, ilman suurempia
      mainoksia".


      "majurin" pienet ympyrät antoivat "majurille" etulyöntiaseman, kun hän viimeksi oli kepun vaaliehdokkaana. Eräs mummo tunnisti "majurin" kaupan kassajonossa, vaikka "majuri" oli anonyymi ehdokas. Ei nimeä, ei numeroa. Vaalin jälkeen "majuri" tarjosi häntä äänestäneille kakkukahvit.

    • PankkoPulmia

      Omansa laji vai oma lajinsa

    • FaktaaPankkikselle

      "suurinryhmä , Vasemmisoliitolla tallaista ." Hohhoo. Pankkolängvitsiä.
      Ensimmäistä kertaa "majuri" esittää matemaattista lahjakkuuttaan jota voi kutsua Pankkomatikaksi. Hoohhohhhoo.

      "Vasemmisoliitolla 18 paikkaa, SDP:llä 15 paikkaa, yhteensä 28 valtuutettua"

      • Hassuja.nuo.kommunistit

        Ja tuolla vasemmisto enemmistöllä menivät yksityiseen sairaanhoitoon.


      • tasollaan.pysyy

        "Majuri" pysyy tasollaan. Samaa tasoa on matematiikka kuin suomen kielikin. Missähän on ollut kansakoulu, joka hänelle on päästötodistuksen antanut? Vai liekö se vielä saamatta.


    • Idunpurijakin

      Onhan tuolla yksi vihreäkin -mitä siellä?
      Sitooko itseään kiinni kunnantalon rappuralliin ?
      Vai kunnajohtajan Opelin renkaaseen. Laskeeko öljyjä maahan kuin Pyhäjoella vihreät teki työkoneista.

    • Demokratiavaje

      Napoleon ja Aleksanteri jakoi Eurooppaa keskenään Ruotsi luovutti Suomen Venäjälle ilman mitään taisteluja se oli demokratiaa se.
      Aleksanterilla oli korkeampi arvo vapaamuurareissa kuin Napoleonilla ja Napoleonilla oli semmonen alempi aatelisarvo kuin Aleksanterilla vaikka hävisi sodan.
      Raha ja demokratia kuuluu yhteen ja Raha ratkaisee., sillä niillä voidaan ostaa vaikutusvaltaa, Ilman voitelua ei saa aikaan mitään., lausui karhunpoika. Media on rahalla hallittavissa, maksaja sanoo mitä kirjoitetaan.

      • Vapaamuurari.Riku

        Riku Aalto on veroton aatelinen, kuin Napoleon, yhtä pitkäkin.


    • Vasemmisto.enemmistö

      https://www.kaleva.fi/juttutupa/terveys-ja-hyvinvointi/kemi-yksityisti-sairaalan/6059404

      Tampereen yliopiston sosiaali- ja terveydenhuollon emeritusprofessorin Juhani Lehdon mukaan Meri-Lappi Kemin johdolla teki huonon päätöksen yksityistäessään koko terveydenhuollon. Lehto on taustaltaan vasemmistolainen ja Kemi tunnetusti punainen.

      Kemissä päätös meni läpi demariäänin. Vasemmistolaiset jättivät päätöksestä eriäviä mielipiteitä.


      - Huono ratkaisu. Olisi pitänyt neuvotella ja vaikka uhata hallitusta, että tämä päätös syntyy. Nehän eivät käyneet neuvotteluja valtion suuntaan ollenkaan. Ymmärrän kyllä, että jos paikkakunnalta viedään sairaala ja rovaniemeläisten kepulaisten kanssa ei ole hyvät suhteet, mutta minusta kannattaa uhata voimalla ensin.

      Lehdon mukaan 15 vuoden ja 76 miljoonan euron sopimus Mehiläisen kanssa sisältää suuria riskejä merilappilaisten veronmaksajien kannalta, jos tilanteet muuttuvatkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7523
    2. 101
      5419
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4997
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4384
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      47
      2772
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2367
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2324
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe