Tein kahden vuoden määräaikaisen sähkösopimuksen viimevuonna ja nyt sähkö olisi paljon halvempaa. Sitooko sopimus myös minua vai vieläkö voin kilpailuttaa sähköyhtiöitä eli purkaa sopimuksen ja tehdä sen jonkun toisen yhtiön kanssa uudestaan?
sähkösopimus
tyhmä kun olin
31175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei määräaikaisia sopimuksia tehdä niin, että se sitoo vain toista osapuolta ja lue nyt tarkasti pitkäkö on irtisanomisaika tämän jälkeen, jos annat mennä päivänkin yli sopimuksen.
Kuluttajan kannalta pallottelu määräaikaisen ja toistaiseksi voimassa olevan sähkösopimuksen välillä tehdään seuraavasti:
a)jos sähkön hinta on korkealla, tehdään toistaiseksi voimassa oleva soppari.
b)jos sähkön hinta on alhaalla, tehdään pitkä (2 vuotta) määräaikainen soppari.
Määräaikaisesta sähkösopimuksesta voi päästä irti valemuutolla: Irtisano vanha sopimus (myos siirto) ja tee uudet toisen perheenjäsenen nimiin. Yleensä maksutonta.
Täällä valitetaan, kuinka kaikki yritykset vain huijaavat asiakkaitaan ja kuluttajaparka on ihan poloisena. Sitten, kun joku tekee selvän sopimuksen palveluntarjoajan kanssa, siitäkin yritetään luikerrella eroon johonkin ihmeen suojaan vedoten. Ja joku vielä neuvoo, miten sopimus irtisanotaan ilman seuraamuksia. Sopimus on sopimus, joskus siinä voittaa ja joskus häviää. Mutta on kannettava vastuu tekemisistään.