kokemuksia aurasta

jalkasienionvaarallinen

on kyllä hyvää juustoa stana,,,,,,

8

539

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkasienionvaarallinen

      vai mitä?

    • Flowerboy

      Vissiin jotain narkkiksia täynnä?

    • Kustaapölhö

      Aura on lumisateen jälkeen tarpeellinen. Muutoin iha turha.

      • anonyymi_j19

        Auran voi tehdä kurjista


    • tomaativuohenjuusotpasta

      Aura on Valion valmistama vähintään neljä viikkoa kypsytetty murukoloinen sinihomejuusto. Aura on hapan ja voimakasarominen.

      Aurajuustoa valmistettiin alun perin, vuodesta 1935 lähtien, Turussa. Sen valmistus on myöhemmin siirretty Äänekoskelle. Juusto on saanut nimensä Turun halki virtaavasta Aurajoesta, ja sen logossa on Turun tuomiokirkon kuva.

      Juustoa myydään vahakuoreen pakattuna, uudelleensuljettavassa rasiassa, tinapaperiin käärittyinä sektoripaloina ja pieninä muruina, joita valmistaja suosittelee käytettäväksi esimerkiksi pizzoihin, laatikkoruokiin, salaatteihin ja keittoihin. Aurajuuston hapan suolaisuus täydentää monia vahvoja makuja, kuten oliivia ja karpaloa, ja se tuo myös mehevyyttä lämpimiin ruokiin.

      Aurajuustosta valmistetaan myös kaksi kertaa pidempään kypsytettyä Aura Gold -versiota. Aura nousi vuonna 2015 Suomen arvostetuimmaksi juustobrändiksi Markkinointi & Mainonta -lehden ja Taloustutkimuksen vuosittaisessa Brändien arvostus -kyselyssä. Toiseksi ja kolmanneksi tulivat saman yrityksen Oltermanni ja Koskenlaskija

      • Anonyymi

        Aurajuusto on kehitetty Liedossa ja sitä valmistettiin jo vuonna 1933 Liedon meijerissä. Nimi sille on keksitty myöhemmin.


    • Makunauttija

      Itsekin tykkään paljon Aurasta. Se on upean makuinen, sopivasti kypsytetty. Maistuu monissa ruuissa ja sellaisenaan. Kiva kun tääälä on asiallista keskustelua. Nyt Aurasta. Kaikki eivät siitä pidä. On minun suosikkini.

      • Anonyymi

        Yleensä täällä on vain negatiivisia asioita käsittelyssä ja niistäkin epäasiallisesti. On niin masentavaa, että tavallisesti poistun pikaisesti. Kukahan keksisi enemmän positiivisia puheenaiheita?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1987
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1162
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1104
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1017
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      926
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      907
    Aihe