kokemuksia aurasta

jalkasienionvaarallinen

on kyllä hyvää juustoa stana,,,,,,

8

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkasienionvaarallinen

      vai mitä?

    • Flowerboy

      Vissiin jotain narkkiksia täynnä?

    • Kustaapölhö

      Aura on lumisateen jälkeen tarpeellinen. Muutoin iha turha.

      • anonyymi_j19

        Auran voi tehdä kurjista


    • tomaativuohenjuusotpasta

      Aura on Valion valmistama vähintään neljä viikkoa kypsytetty murukoloinen sinihomejuusto. Aura on hapan ja voimakasarominen.

      Aurajuustoa valmistettiin alun perin, vuodesta 1935 lähtien, Turussa. Sen valmistus on myöhemmin siirretty Äänekoskelle. Juusto on saanut nimensä Turun halki virtaavasta Aurajoesta, ja sen logossa on Turun tuomiokirkon kuva.

      Juustoa myydään vahakuoreen pakattuna, uudelleensuljettavassa rasiassa, tinapaperiin käärittyinä sektoripaloina ja pieninä muruina, joita valmistaja suosittelee käytettäväksi esimerkiksi pizzoihin, laatikkoruokiin, salaatteihin ja keittoihin. Aurajuuston hapan suolaisuus täydentää monia vahvoja makuja, kuten oliivia ja karpaloa, ja se tuo myös mehevyyttä lämpimiin ruokiin.

      Aurajuustosta valmistetaan myös kaksi kertaa pidempään kypsytettyä Aura Gold -versiota. Aura nousi vuonna 2015 Suomen arvostetuimmaksi juustobrändiksi Markkinointi & Mainonta -lehden ja Taloustutkimuksen vuosittaisessa Brändien arvostus -kyselyssä. Toiseksi ja kolmanneksi tulivat saman yrityksen Oltermanni ja Koskenlaskija

      • Anonyymi

        Aurajuusto on kehitetty Liedossa ja sitä valmistettiin jo vuonna 1933 Liedon meijerissä. Nimi sille on keksitty myöhemmin.


    • Makunauttija

      Itsekin tykkään paljon Aurasta. Se on upean makuinen, sopivasti kypsytetty. Maistuu monissa ruuissa ja sellaisenaan. Kiva kun tääälä on asiallista keskustelua. Nyt Aurasta. Kaikki eivät siitä pidä. On minun suosikkini.

      • Anonyymi

        Yleensä täällä on vain negatiivisia asioita käsittelyssä ja niistäkin epäasiallisesti. On niin masentavaa, että tavallisesti poistun pikaisesti. Kukahan keksisi enemmän positiivisia puheenaiheita?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      4167
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1566
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      135
      1424
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      67
      1137
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      69
      993
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      966
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      917
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      900
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      879
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      871
    Aihe