Pettynyt Kokoomukseen !

Petyin pahasti kokoomukseen , kun eivät päästäneet perintöverosta tehtyä kansalaisaloitetta eduskunnan käsittelyyn , olisin vielä ymmärtänyt , jos kyseessä olisi ollut joku vasemmistopuolue , mutta sitä en ymmärrä , miksi kokoomus haluaa verottaa vakituisen asunnon hankkineita , jotka jo asunnon ostaessaan ovat maksaneet monenlaiset verot tehdystä kaupasta , ja tietenkin myös siitä palkasta josta säästämisellään ovat asunnon hankkineet . Seuraavissa vaaleissa ei ääni enää tule Kokoomusehdokkaalle.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kasalinen Kokoomus= Monikasallinen Sekoomus.

Äänestä

En ole pettynyt. Sekoomus on kaikissa maanpetoksellisissa verovarojen kähminnöissä vastannut odotuksiani, usein jopa ylittäen ne.

Äänestä

Toisaalta harmaan talouden yrittelijät saavat kiertää veroja aivan vapaasti kun kokoomuksen toimesta rikostutkijat puolitettiin vaikka kunnialliset perintöveronmaksajat saivat ennen kymmenet miljoonat eurot takaisin veroja näiltä koijareilta.

Äänestä

Hei tomppeli avaaja. Hallintorekisterillä kaikki hoituu?

Äänestä
  • Hoet alinomaa hallintarekistereistä, vaikka pässi ymmärtää tähdistä enemmän kuin sinä niistä. Perintöverotus kohdistuu ilman muuta myös hallintarekisteröityihin varoihin, ei niitä muuten ihmiseltä toiselle saada.

    Kokoomus taas suhtautuu aika positiivisesti perintöveron poistoon. En itse oikein pidä siitä, sillä mielestäni perinnöt ovat ansaitsematonta vaurastumista, joten sitä sopii verottaa rankasti. Kun ihminen ansaitsee itse tuloja, sitten niitä veroja vähemmäksi.

    Äänestä

  • Miten niin , ansaitsematonta vaurastumista , esim asunnon hankkimiseen on tavallisen ihmisen täytynyt tehdä vuosikymmeniä työtä , josta jo on veroa otettu aivan riittämiin , asunnon ostosta maksetaan monenlaisia veroja , ja sitten kun sen omistaa maksetaan vielä kaikenlaista kiinteistöveroa ym . Henkilö joka on säästänyt itselleen asunnon on joutunut luopumaan monesta asiasta asuntoa säästäessään , joka varmasti on ollut poissa lasten harrastusmahdollisuuksista , lomamatkoista , ym , ym,,, , on aivan kohtuullista että lapset vanhempien jälkeen saavat näistä hankinnoista osansa.

    Äänestä

Kannattaa muista se raaka fakta, että kokoomusen äänestäjistä alkaa olla suurin osa Kelan asumistukiaisilla ym yhteiskunnan varoilla hengailijoita, kuten vihervasemmisto ym demarit.
Olen se työni ym havaintojen pohjalta saanut selville täällä mansessa ainakin, tuskin muuallakaan asiat sen paremmin on?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rajansakaikella kirjoitti:

Petyin pahasti kokoomukseen , kun eivät päästäneet perintöverosta tehtyä kansalaisaloitetta eduskunnan käsittelyyn , olisin vielä ymmärtänyt , jos kyseessä olisi ollut joku vasemmistopuolue , mutta sitä en ymmärrä , miksi kokoomus haluaa verottaa vakituisen asunnon hankkineita , jotka jo asunnon ostaessaan ovat maksaneet monenlaiset verot tehdystä kaupasta , ja tietenkin myös siitä palkasta josta säästämisellään ovat asunnon hankkineet . Seuraavissa vaaleissa ei ääni enää tule Kokoomusehdokkaalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu