Supikoirista, mitähän päättäjien päässä on liikkunut?

Mitäihmettä

Jo on laki taas pukattu eläinsuojelumaassa. Supikoira ei tarvitse metsästyslupia eikä, eikä siis pyydystäjän tarvitse edes erottaa kotikoiraa supista. Jo on aikoihin eletty. Ymmärrän että supi on levinnyt liikaa ja tekee pahaa, mutta lisääntymisen rajoituskeinot ovat vähintäänkin arveluttavia.
Lisäämiseen ovat silti syyllistyneet useammilla paikkakunnilla metsästäjät ja maatilojen asukkaat itse. haluttiin helppoa riistaa, haluttiin kokeilla menestyykö supikoira meillä ja supia levitettiin useille metsäalueille ympäri Suomea. Vastatkaa nyt teoistanne ottaen huomioon eläinsuojelulain ja sen että pyydyksiin ei mene ainoastaan supi. Itse en uskalla mennä mökilleni enää koirani kanssa, ellen pidä sillä päällä punaista vaatetta helteelläkin. SUPIKIN ON SULOINEN metsän eläin PENTUINEEN. Miksi autoitte sitä leviämään tahallanne järjettömästi?

8

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiemanTolkkua

      Kirjoittaja voisi olla selväsanaisempi. Ensin puhuu supikoirista, sitten pesukarhuista (eli supi), joita ei Suomessa edes esiinny.

    • Midlefinger

      Ruttokoiran turkki on nykyään myyvä hittituote. Kaikkee nuo fiinistelijät nykyään ostaa vaikka eletään saasteiden keskellä.

    • Mitäihmettä

      Hieman Tolkkua hei! Et siis ymmärtänyt kun kirjoitin paljon uutisissa huomiota saaneesta supikoirista ja niiden metsästyslupien muutoksesta. Suomalainen supikoira on kyllä lyhennetty kansankielessä supiksi. Loppujen lopuksi esim. ulkomailla supikoiran nimellä ja samalla tieteellisellä nimellä kutsuttu eläin on sekin kuvissa ihan eri näköinen kuin suomalaiset sukulaisensa. Kirjoituksen pääsisältö kuitenkin oli, että vapaaseen käyttöön voimakkaasti lisääntyneen supikoirakannan takia annetaan taitamattomille ym. ansat ja loukot, jonne voi sitten mennä marjastajat, sienestäjät, kotikoirat ja eläinharvinaisuudet. Sehän on jo ennestään arkipäivää, että joka vuosi ammutaan joku ihminen milloin hirvenä, milloin pyynä. Metsästys pitäisi pitää harvojen ja taitavien käsissä ,joilla on hallussaan sekä lain että eläintuntemus ja joka osaa kerskametsästyksen tai himomurhien lisäksi myös suojella eläimistöä.

    • Metsämökistäkäsin

      Metsästäjät ovat siis harrastaneet supikoiran kohdalla eläinten puoliviljelyä, eli auttaneet ensin voimakkaasti ko. eläintä lisääntymään ja sitten päästäänkin jo tehojahtiin kapin ja vahinkoeläimen nimissä. Tehojahtiin jossa saattaa unohtua jo kaikki varovaisuus , laki ja turvallisuussäännöt. EI METSÄSTYS SAA OLLA JOKAMIEHEN OIKEUS. Pitäisi kerätä nimiä ko. aihealueen puitteissa ennen kuin syntyy vahinkoja.

      • Tarkoittaako_tämä

        uusi laki sitä, että supikoiran metsästys on jokamiehen oikeus niinkuin marjastus tai sienestys? Eli supikoiraa saisi metsästää vapaasti kenen mailla tahansa.


      • Kestokassi

        Suomessa on noin 300000 metsästäjää.

        Supikoirasaalis on vuosittain noin 150000 yksilöä.

        Jos jokainen metsästäjä saisi perseensä ulos myös riistanhoitotyöhön ja ampuisi yhden supikoiran vuodessa, niin meillä ei olisi supikoiraongelmaa.


    • Marselles

      Onpas huono ja raaka laki.
      Suorastaan eläinrääkkäystä!
      Naapurin pojat äsken keräsivät tiiliä rakennukselta.
      Tietävät supikoirien talvipaikkoja ja aikovat mennä kivittämään niitä,
      Tätäkö lainlaatijat haluavat!!!!!!!!!!!!!!

    • otavastuutaitsestäsi

      Kyllä oikea päätös se, että supikoiria saa metsästää missä vaan ja kuka vaan.
      Mökkipelkääjä voisi pelätä oman koiransa vuoksi, koska supin ulosteet tappavat oman koirasi.
      Koirasi kuono on niissä kuitenkin kiinni, jos et valvo koiraasi.
      Sitäpaitsi koira tulee olla aina omistajansa valvonnassa sanoo laki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      315
      1725
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      813
    6. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      789
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      767
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      760
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe