Luvattoman käynnit vuokra-asunnoissa

Laki0nLaki

Suonenjoen vuokra-asunnoissa käy kiinteistöhuollon miehet tekemässä laittomia käyntejä ilmoittamatta. Olen tietoinen useasta eri tapauksesta, joissa kiinteistöhuolto on käynyt omilla avaimella tarkastelemassa asuntoja asukkaiden poissaollessa. Pari kertaa asukas ollut paikalla, jolloin kertovat hätävaleita käyntinsä syyksi. Näistä käynneistä juoruilee koko kaupungin toimistohenkilöstö keskenään ja jopa tuttavilleen.

Kyseessä on yksityisyydensuojaan kohdistuva rikos, johon syyllistyy kaikki asiasta tietoiset henkilöt. Jatkossa vastaavien tapausten ilmetessä tehkää rikosilmoitus, niin saadaan virka-aseman väärinkäyttäjät tilille teoistaan ja uhri saa kaupungilta tuntuvat korvaukset. Toivottavasti asianomaiset tunkeilijat ja juoruilevat toimistotyöläiset tuntevat piston sydämessään!

Myös yksityiset vuokranantajat ovat syyllistyneet samaan rikokseen Suonenjoella. Suosittelen asentamaan turvalukon tms. jos tahdot varmistaa, ettei vuokra-asunnossasi vierailla laittomasti poissaollessasi.

Tässä vielä ennakkotapaus:
https://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/730980-vuokranantaja-kavi-huoneistossa-omilla-avaimilla-luvatta-ei-olisi-todellakaan

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullunhommia

      Valkeisenkadulla ainakin yhdessä taloyhtiössä yleisavaimen omistava kaheli käy aivan huvikseen toisten asunnoissa "vierailulla" ihan milloin sattuu huvittamaan ja on olevinaan muita parempi.

    • Varoitan

      Lehtikirjoittelut tms. saattavat laukaista herkissä mielissä ketjureaktion joka ruokkii mielikuvitusta. Mielikuvituksiin uskominen on lopulta saisastutttava piirre. Kannattas käydä jutelemassa jonkin terveysalan lääkärin tai asiantuntijan luonna ennenkuin sairastuu pahemmin. On olemassa järkyttäviäkin tapauksia joissa vuosikausia jatkunut mielikuvien pakottamat teot ym, kuten tämäkin tapaus, ovat johtaneet ikäviin tapahtumiin.

    • KenthaRent

      Helsingissäkin ainakin HEKA.n alueen huoltomiehet tekevät ns. tarkistuksia asuntoihin, mutta Poliisin ohjeen mukan ei ole mikään syy päästää asuntoonsa ketään. Tarkistettu yhteydenotolla.

    • Miiniivaimeetoo

      Olisiko kyseessä kuitenkin Hartikaisen kiinteistöhuolto, niiltäkinpojilta onnistuu. Ei heidän syynsä johto ei vain tunnu tietävän että on olemassa laki kotirauhan rikkomisesta ja sisällä saa mennä vain asunnon haltijalle siitä kohtuullisessa ajassa ilmoittamalla. Kiinteistöhuollollon "pojilla" on tämä tapa ollut myös omistusasuntojen haltijoiden suhteen. Ehkä olisi koulutuksen paikka, tai jos kyse kaupungin kiinteistöistä niin mene heti vuoden alusta selvittämään asia asuntotoimistoon, jotta saavat selville kuka on tällä lailla toiminut ja kenenkä ohjeistuksesta.

    • Entinenasentaja

      Laillinen tapa - oliko vaikka tällainen etukäteisilmoitus:
      Suoritamme kosteus mittauksia viikolla 4. Käytämme yleisavaimia asuntoihin pääsemiseksi,mikäli haluatte olla itse paikalla tai asunnossamme on kotieläimiä ilmoittaisitteko siitä mahdollisimman pianhuoltomiehellemme numeroon xxxxx , jotta voimme suunnitella kanssanne sopivan käyntiajankohdan.
      Mikäli asunnossanne on turvalukko pyydämme jättämään sen auki.

      Pahoittelemme aiheuttamaa me vaivaa ja häiriötä, mutta tavoitteemme on laadukas ja turvallinen asuminen, kosteus mittauksilla ja vesikalusteiden tarkistuksilla pyrimme ennalta ehkäisemään vesivuotoja. Toimitamme teille kopion hallussanne olevan asuntonne mittauspöytäkirjasta sekä sen perusteella tehtävistä huoltotoimenpiteistä.

      Hyvää vuoden alkua toivottaen xxxxxxx


      Lisäksi:
      Tämän lisäksi jokaisen tarkistuksen päätteeksi jätetään asuntoon lappu jossa käyntiajankohta sekä yhteystiedot johon asukas voi ottaa tarvittaessa yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      88
      3678
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1949
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1773
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1632
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1473
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      98
      1453
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1402
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1324
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1287
    Aihe