Luvattoman käynnit vuokra-asunnoissa

Laki0nLaki

Suonenjoen vuokra-asunnoissa käy kiinteistöhuollon miehet tekemässä laittomia käyntejä ilmoittamatta. Olen tietoinen useasta eri tapauksesta, joissa kiinteistöhuolto on käynyt omilla avaimella tarkastelemassa asuntoja asukkaiden poissaollessa. Pari kertaa asukas ollut paikalla, jolloin kertovat hätävaleita käyntinsä syyksi. Näistä käynneistä juoruilee koko kaupungin toimistohenkilöstö keskenään ja jopa tuttavilleen.

Kyseessä on yksityisyydensuojaan kohdistuva rikos, johon syyllistyy kaikki asiasta tietoiset henkilöt. Jatkossa vastaavien tapausten ilmetessä tehkää rikosilmoitus, niin saadaan virka-aseman väärinkäyttäjät tilille teoistaan ja uhri saa kaupungilta tuntuvat korvaukset. Toivottavasti asianomaiset tunkeilijat ja juoruilevat toimistotyöläiset tuntevat piston sydämessään!

Myös yksityiset vuokranantajat ovat syyllistyneet samaan rikokseen Suonenjoella. Suosittelen asentamaan turvalukon tms. jos tahdot varmistaa, ettei vuokra-asunnossasi vierailla laittomasti poissaollessasi.

Tässä vielä ennakkotapaus:
https://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/730980-vuokranantaja-kavi-huoneistossa-omilla-avaimilla-luvatta-ei-olisi-todellakaan

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullunhommia

      Valkeisenkadulla ainakin yhdessä taloyhtiössä yleisavaimen omistava kaheli käy aivan huvikseen toisten asunnoissa "vierailulla" ihan milloin sattuu huvittamaan ja on olevinaan muita parempi.

    • Varoitan

      Lehtikirjoittelut tms. saattavat laukaista herkissä mielissä ketjureaktion joka ruokkii mielikuvitusta. Mielikuvituksiin uskominen on lopulta saisastutttava piirre. Kannattas käydä jutelemassa jonkin terveysalan lääkärin tai asiantuntijan luonna ennenkuin sairastuu pahemmin. On olemassa järkyttäviäkin tapauksia joissa vuosikausia jatkunut mielikuvien pakottamat teot ym, kuten tämäkin tapaus, ovat johtaneet ikäviin tapahtumiin.

    • KenthaRent

      Helsingissäkin ainakin HEKA.n alueen huoltomiehet tekevät ns. tarkistuksia asuntoihin, mutta Poliisin ohjeen mukan ei ole mikään syy päästää asuntoonsa ketään. Tarkistettu yhteydenotolla.

    • Miiniivaimeetoo

      Olisiko kyseessä kuitenkin Hartikaisen kiinteistöhuolto, niiltäkinpojilta onnistuu. Ei heidän syynsä johto ei vain tunnu tietävän että on olemassa laki kotirauhan rikkomisesta ja sisällä saa mennä vain asunnon haltijalle siitä kohtuullisessa ajassa ilmoittamalla. Kiinteistöhuollollon "pojilla" on tämä tapa ollut myös omistusasuntojen haltijoiden suhteen. Ehkä olisi koulutuksen paikka, tai jos kyse kaupungin kiinteistöistä niin mene heti vuoden alusta selvittämään asia asuntotoimistoon, jotta saavat selville kuka on tällä lailla toiminut ja kenenkä ohjeistuksesta.

    • Entinenasentaja

      Laillinen tapa - oliko vaikka tällainen etukäteisilmoitus:
      Suoritamme kosteus mittauksia viikolla 4. Käytämme yleisavaimia asuntoihin pääsemiseksi,mikäli haluatte olla itse paikalla tai asunnossamme on kotieläimiä ilmoittaisitteko siitä mahdollisimman pianhuoltomiehellemme numeroon xxxxx , jotta voimme suunnitella kanssanne sopivan käyntiajankohdan.
      Mikäli asunnossanne on turvalukko pyydämme jättämään sen auki.

      Pahoittelemme aiheuttamaa me vaivaa ja häiriötä, mutta tavoitteemme on laadukas ja turvallinen asuminen, kosteus mittauksilla ja vesikalusteiden tarkistuksilla pyrimme ennalta ehkäisemään vesivuotoja. Toimitamme teille kopion hallussanne olevan asuntonne mittauspöytäkirjasta sekä sen perusteella tehtävistä huoltotoimenpiteistä.

      Hyvää vuoden alkua toivottaen xxxxxxx


      Lisäksi:
      Tämän lisäksi jokaisen tarkistuksen päätteeksi jätetään asuntoon lappu jossa käyntiajankohta sekä yhteystiedot johon asukas voi ottaa tarvittaessa yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      368
      7923
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      113
      5583
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4653
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      30
      4458
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      179
      4436
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3967
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3863
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3737
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3657
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3481
    Aihe