Hienoja ohjuksia. Montakohan ihmistä niillä pystyy tappamaan?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e1c34450-baf0-46c4-a77d-6d031d38dbb5
On se outoa (sairasta) että joku jaksaa kehitellä joukkotuhoaseita joilla pystyy tappamaan vaikka kaikki maailman ihmiset.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e1c34450-baf0-46c4-a77d-6d031d38dbb5
On se outoa (sairasta) että joku jaksaa kehitellä joukkotuhoaseita joilla pystyy tappamaan vaikka kaikki maailman ihmiset.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kyllä näin on,
Tuo 24 000 kilometrin nopeus ominaisuuksineen, suurin ydinlataus, ei kantamarajoitusta.
Ei ihme jos aseen nimi on SATAN 2. Tuolla tappaa kaikki ihmiset maapallolta jos vain haluaa.
Vai että 24000km/h ... Tälle ei voi kuin nauraa..
"Vai että 24000km/h ... Tälle ei voi kuin nauraa.."
Itseasiassa 24 500km/h! Ja "Topol M" liikkuu jopa26 000km/h
https://futurism.com/meet-satan-2-russias-new-icbm-nuke-capable-of-leveling-france-or-texas-in-one-hit/
Topol M
https://www.youtube.com/watch?v=6X8a39agFjE
Luuleeko joku ääliö että tällaisia käytetään joskus jossain??? LOL
rettelöitsijä itse jatkaa:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e1c34450-baf0-46c4-a77d-6d031d38dbb5
Ja Vladehan on jo vuosia sitten varoittanut että jos länsi tulee liian lähelle niin venäjä käyttää jopa ydinaseita! Tosin, ei tuota enään voi kutsua puolustukseksi vaan pikemminkin totaalisen maailmanlopun varmistamiseksi.
Samanlainen huijaus kuin venäläiset ropotit.
PUUAAAAAHHHH ...HEH HEH HEH ....
Venäläiset valehtelee joka asiassa.
😂🤣🤣😂🤣😂😂🤣
Juu,uh oishan se hiano, kuten erään valmistajan "kissanpieru" raketti!
Pitihän venäjällä olla jo häivekonekin, se se vasta on tooosi häivekone, kukaan ei ole sitä nähnyt!
Venäläisten innovaatioille nauravat siatkin.
Todellakin. Koko ihmiskunta voidaan poistaa, mutta kuka voittaa? Mikä on palkinto? Mitä järkeä koko hommassa on?
Toiselle kumarrat, toiselle pyllistät. Ja silti et mahda asialle yhtään mitään.
Liian kauan on ihmiset antaneet hallintojensa kehittää moisia hirviöitä ja kun sitten H-hetki koittaa niin ei siinä vaiheessa itkut enää auta.
Toisaalta eipä tämän pallon tulevaisuus muutoinkaan mikään valoisa ole. 2050 on enimmät juhlat juhlittu ja tämän ja samalla, nykytietämyksen mukaan , maailmankaikkeuden ainut elämää sisältävän pallon monimuotoinen elämä tuhottu.
Onnea ensivuoteen.
Mihin Venäjä tarvitsee uusia tehokkaita hyökkäysaseita?
Putin sanoi, että Venäjällä on nyt hyökkäysase, joita kukaan ei pysty torjumaan.
Voiko olla niin, että näitä rakennetaan vain sisäpolitiikan tarpeisiin?
Mitä tapahtuu kun Venäjä hajoaa ja valta vaihtuu Kremlissä?
Putin on valmis iskemään ensimmäiseen natomaahan. Muilla nato mailla 2 vaihtoehto vikistä ja asettaa talouspakotteita taikka kuolla pois.
Veikkaan että panssarit ajaa Viron torille ennen kesäkuuta
Pistä ihmeessä Viron torilla pääsi ulos panssarin suojista, niin takaamme, ettei sinun enää koskaan tarvitse olla ajamassa Kremlin natsien asiaa.
Hyökkäysase toimii pelotteena, vähän samaa mitä se Pohjois-Korean ydinpommi.
Ei kukaan hullu sinne hyökkää kun ne alkaa räiskimään ydinaseilla.
Sitä vaan ihmettelen, että mitähän se Putin kuvittelee noilla haaveilemillaan aseilla tekevänsä ?
Tuottaa pelon tasapainoa, jos joku hyökkää se on ihan sama laukaista Itä-Eurooppa hiilikökkäreiksi seuraavaksi 50 vuodeksi. On ainakin pitkä rauhan ajanjakso kun lännen ja idän välissä 2000 kilometriä pelkkää jättömaata.
Se on melko itsestään selvää. Laittaa jauhot suuhun jenkeille ja natolle.
Täällä palstallakin natonilkit ovat kerta toisensa jälkeen todistelleet, kuinka surkeasti venäläisten sotateknologia on jäljessä naton vastaavasta. Ehkä olisi taas aika kirjoittaa siitä, kuinka sotilaallisesti ylivoimainen nato on Venäjään verrattuna.
Annetaan venäläisten ensin päästä sellaiseen tulokseen. Tähän saakka näyttää aika heikolta teikäläisten kannalta, voitte tietenkin kokeilla uudestaan kuten helmikuussa (300 - 0).
Venäjä ampuu omaan nilkkaan. Pelkästään moskovaan on suunnattu yli 100 kpl ydinohjuksia.
Venäjän touhu on järjetöntä.
Kukaan ei halua hyökätä venäjälle.
Putin on tehnyt venäjästä hullun. Pistäkää Putin vaihtoon.
Eihän noita asita käytetä, ne toimivat pelotteina...ollaan nähty että jenkeissäkin on monia mielipuolia valmiina mihin tahansa.
Niin kauan kun nämä vastuuttomat mielipuolet aseistavat Venäjän naapureita ja ovat itse läsnä lisääntyvässä määrin, Venäjä vastaa kehittämällä mm. uusia aseita.
Venäjällä onnistumiseksi luetaan kun ohjus liikahtaa.
https://www.youtube.com/watch?v=GUeWu1Ar3rw
Pari viikkoa sittenjenkkien tiedustelusatelliitti tussahti lähtötelineessään, mutta siihen se jäi.
Hihhuloiko Venäjän trolli maailman tuholla?
Kirjoitan mielelläni trollille B-mielisairaalalähetteen.
Dasvidanja!
Mites tuonlainen 5-vuotias mitään lähetettä kirjoittaa?
Hyvä että yleensä osaa kirjoittaa...
Laita linkki
Ydinohjuksia ei kannata koskaan käyttää koska se olisi itsemurha. Venäjän uudet ohjukset kiihdyttää vain varustelua .
Ei Venäjä siinä voi voittaa.
Venäjä luultavasti pyrkii pakottamaan amerikkalaiset neuvottelupöytään. Tuloksena voi olla liennytys tai uusi kylmä sota.
Ei ydinaseita tarvitse kutsuksi neuvottelu pyyntöön.
"Venäjä on jo vuosikausia arvostellut Yhdysvaltojen Eurooppaan rakentamaa ohjuskilpeä. Yhdysvallat sanoo ohjuskilven olevan suunnattu Iranin uhkaa vastaan, mutta tätä selitystä Venäjä ei usko."
Ei siihen usko kukaan muukaan. Iranin olemattomia ohjuksia torjutaan ohjuskilvellä, joka on rakennettu Venäjän rajoille.
Tämän takia Venäjän on tehostettava puolustustaan.
Puolustusta koska torjuntajärjestelmä vaikeuttaa hyökkäystä?
Torjuntaohjukset ovat hyökkäysase..... kun rapakon takaa tuotetaan ohjuskalustoa, sille väsätään vastine, sopiiko järkeilyyn?
Jenkit ovat jo nyt ylittäneet aikoja sitten 'kohtuullisuuden' rajat, asia ei nouse kunnolla edes esille koska länsimedia vaikenee.
Trollin mielestä on ihan kohtuullista, että Venäjä niistää 10 000 eurooppalaista hengiltä nyky-Euroopassa, kuten se on tehnyt?
Ilmeneekö Venäjällä kuinka paljon aivoja kaluavaa kuppaa?
Venäjä on sitä mieltä, ettei Eurooppa saa puolustaa itseensä. Vain venäjällä on oikeus asevarusteluun.
Venäjä on vuosikausia raahannut hyökkäyskalustoa, miehistöä natomaiden rajoille ja myös suomen rajoille. Kehitellyt jatkuvasti uusia aseita meidän päämme menoksi.
Putin on tehnyt venäjästä todellisen uhan. Natolla on täysi oikeus puolustaa itseensä.
Pistäkää Putin vaihtoon, niin maailma rauhoittuu.
Jos kaikki jutut, mitä liikkuu, ovat tosia. Krimille on muodostumassa idän ja lännen välille jännite, jollaista ei ole nähty aikaisemmin. Venäjän uudet ohjusjärjestelmät tekevät jännitteestä totaalisemman.
Mikä on kunnia, mikä kunniattomuus?! Kunnia on voittajan kunnia ja häpeä on häviäjän kärsimys. Niin se on aina. Kenellä on voima ja valta päättää, sillä on kunnia ja valta toimia toisia alistaen ja häpäisten mielensä mukaan. Biblia: "...jolla tuulessa valta on..." Totuus sanotaan olevan ensimmäinen uhri. Ja sen on moni saanut kokea niin pienissä piireissä, kuin isoissakin.
Nyt kun viritetään jännitys äärimmilleen Krimillä, varmaa on, ettei Venäjä anna periksi? ...Kuka antaa periksi? Jos kaikkien kunnia on loukkaamaton, eikä kukaan anna periksi, antaudu tai myönny toisen pakkovallan alle, olemmeko umpikujassa? ...Kylmä sota? Vai kylmää kyytiä? Vai tulikuumaa kyytiä ydinasetä myöten?
Olen edelleen sitä mieltä, että neuvotteluihin olisi hyvä pyytää mukaan kirkkojen edustajia, pappeja, munkkeja jne. Olivat he sitten oikeassa tai väärässä, mutta he voivat löytää sovinnon sävelet silloin, kun umpikuja uhkaa. Edellyttäen tietenkin, että kaikki osapuolet kuuntelevat heitä. Se voi avata umpisolmuksi vähin erin eskaloituvaa jännitystä.
Tällä hetkellä on vielä mahdollisuuksia löytää sopuratkaisut. Voi olla, että vuoden kuluttua umpisolmu on jo niin tiukka, että "lankojen aukaisu on todella vaikeaa.
Niin Venäläiset, Ukrainalaiset, Eurooppalaiset, USA:laiset kuin muutkin kansakunnat on säästettävä nöyryytyksiltä ja kärsimyksiltä jos se on mahdollista. Tällä pienellä planeetalla me kaikki olemme riippuvaisia toisistamme ja vain yhdessä toimien voimme saavuttaa rauhan. Kuulostaako naiivilta ja yksinkertaistetulta sanoa noin?!
Ajatelkaa katsovanne silmiin sitä lähimmäistänne, joka itsepäisen turhan kunnian nimissä kokee ylimielisyyden ja häikäilemättömän itsekkyyden kauhut sodan ja sotien iljetysten voittaessa. ...Siinä kolmannessa maailmansodassa ei ole voittajia, on vain häviäjiä. ..Ja suunnatonta kärsimystä kaikille. Siis ihan kaikille,...myös teille ja meille.
Venäläiset työnnetään kohta mereen krimiltä. Sitä ennen Venäjä tuhoaa tapansa mukaan Krimin maan tasalle.
Olet oikeassa monessa mielessä ja faktaa puhut, mutta ongelma pappien suhteen on olemassa....ne ovat politisoituneet....eikä ole ihan uusi asia.
Vatikaani....?
Skenario II.
Länsi päättää näyttää Venäjälle, ettei se voi toimia miten tahtoo ja, että sen on poistuttava Krimiltä ja Itä-Ukrainasta. Venäjä kokee, että on liian nöyryyttävää antaa periksi ja valitsee taistelun. Mikä on lopputulos?
Minä näen; itkua, kauhuja, hävitystä, nälkää...... nauru ja ylimielinen ylpeys ja kopeus haihtuvat savuna ilmaan ja ihmisistä monin paikoin jää vain varjokuva maahan, niinkuin Nagasagissa ja Hiroshimassa toisen maailmansodan loppurutistuksissa. Mutta...
Kerro sinä viisaampana.
Jotkut palstalla haluavat kertoa Venäjän olevan yksin mutta ei se ole.
Kiina antaa Venäjälle tukensa aika monesti jo historiallisen yhteistyönsä takia.
Maailmanpolitiikka ei ole niin yksinkertaista kun voisi luulla.
Afrikan köyhimmässä Zimbabvessa ja Etelä-Amerikan sekasortoisimmassa maassa Venezuelassa on Venäjän politiikan tukijoita.
Tukeeko trolli Venäjän harjoittamaa eurooppalaisten tappamista? Ja millä tavoin se on parempaa kuin Isisin väkivalta?
Venäjä on kuitenkin terroritoimissaan Euroopan ykkönen 10 000 uhrilla.
Ryssänasse uskoo venäjän ihmeihjuksiin????Buuuuaaahaahaaaaaa
Sitä vaan ihmettelen ?
Mitenköhän on Suomessa kun voittamaton ydinpommi Venäjän toimesta iskeytyy maahamme. Sitä vaan että kuinkahan on Bäckmanin ja kumppaneiden turvallisuus järjestetty ? Pitäisköhän veijarit ottaa kiinni ja tutkia taskut että mitähän maailmanlopun lähettimiä sieltä löytyy ?
Vai kävisikö niin mukavasti että sekin porukka saisi maistaa kuinka komiasti atomipommi jysähtää ?
Älä ota niin henkilökohtasesti JOS jysähtää niin voin taata että Bäckmani yksi pienimmistä murheista. Hyvä puoli on se että niin lähtee juntit peräkamarista ja "kukot" Arkkadianmäeltä lähes samaan aikaan.
Mailmanloppua on ennustettu loputtomiin?
Joskus veikkauksen on pakko osuu kohdalleen?
Mutta ei se pahempi tuska ole kerran kirpasee ja sitten...
Mikä tuossa on uutta?
Lännellä oli samaan pystyviä ballistisia ohjuksia jo 50-luvulla?
Onko todella niin, että Venäjä on ballististen aseiden kehittelyssä puoli vuosisataa länttä jäljessä?
Sää puhut samaan aikaan höyryautoista ja Tesloista
Länsi lopetti kehityksen siinä vaiheessa kun USA huomasi yksin pystyvänsä tuhoamaan koko pallon Venäjä jatkoi kehitystä rauhan pommit lähes vaarattomia jos pommitukseen ei vastata (tappavat lähinnä ihmiset ja sorkkaeläimet räjähdyspisteiden ympäriltä)
Eikön+noilla+molemmilla+ollut+päällä+monenlaista+kilpajuoksua.
Toisen+maailmansodan+jälkeen+alkoi+yli+40+vuotta+kestänyt+kylmäsota,+joka+kiihdytti+molempien+asevarustelua,+ja+miehitetyn+avaruuslennon+suunnittelua.
Asavarustelun+saralla+molempien+tavoite+oli+valmistaa+ensimmäisenä+tehokkain+koskaan+laukaistu+ydinpommi.
Jenkit+tuhosivat+suorastaan+paratiisimaisen+kauniin+Bikin+atollin+tekemällä+siitä+ydinkoealueen,+jossa+laukaisivat+yli+20+atomi-+ja+vetypommia.+Alkuperäinen+väestö+ei+ole+voinut+palata+alueelle+vielä+tänäkään+päivänä+korkean+radioaktiivisen+säteilyn+vuoksi.
Neuvostoliitto+tuhosi+myös+omia+alueitaan+ydinkokeillaan,+ja+meinasi+aiheuttaa+pohjoisnavalle+valtaisan+ekokatastrofin+tiputtamalla+sinne+1961+kaikkien+aikojen+tehokkaimman+koskaan+räjäytetyn+vetypommin,+Tsaari-pommin.
Pommi+oli+alunperin+100+megatonninen,+mutta+tehoa+päätettiin+rajoittaa+50+megatonniin+suuren+radioaktiivisen+laskeuman+vuoksi.
Vaikka+pommiin+oli+kiinnitetty+laskuvarjo,+että+lentokone+kerkiää+tarpeeksi+kauas,+niin+silti+32km+etumatkasta+huolimatta+paineaalto+sinkosi+lentokoneen+800m+vapaaseen+pudotukseen.
Pommi+räjähti+4000m+korkeudessa,+tuotti+39+nanosekunnin+ajan+tehon,+joka+vastaa+noin+1%+auringon+tuottamasta+tehosta.+Tulipallo+kohosi+10km+korkeuteen+ja+kosketti+maata.
Räjähdyksen+saattoi+nähdä+paljaalla+silmällä+yli+1000km+päästä,+ja+vaikka+suurin+osa+sen+energiasta+pakeni+avaruuteen,+aiheutti+se+niin+valtaisan+lämpö-+ja+paineaallon,+että+se+kiersi+maapallon+kolmesti.+Kolmannenasteen+palovammoja+saattoi+saada+vielä+100km+päässä.
Mitähän+tuo+alkuperäinen+100+megatonnin+ydinlataus+olisi+aiheuttanut...?
Toivottavasti+vastaavaa+asevarustelukierrettä+ei+enää+ikinä+tulla+näkemään...
NATON ohjukset ylitti jo 30v sitten 50000km/h rajan. Venäläiset ohjukset päässeet vasta 24000km/h. Voi voi teitä ryssiä. Olette pahasti jäljessä kehityksestä.
Kukaan ei edes usko venäläisten 24000km/h ohjuksin.
Venäjä tuhoaa ohjuksillaan ainoastaan oman maansa.
Ja jenkit ko eivät tuhoa?
"Taas kaikki kauniit muistot, mun tulee mielehen. Lumivalkeat pellot, puistot ja juhla Jeesuksen..."
Joulu alkaa olla taas kaunis muisto, paitsi tsunamialueilla ja monien kärsivien kohdalla. Tämä joulu oli minulle hyvä joulu. Pääsin käymään myös joulukirkossa kuulemassa Jumalan sanaa. "Minä ilmoitan teille suuren ilon, ilon koko kansalle. Teille on tänä päivänä syntynyt vapahtaja; Kristus, herra, Daavidin kaupungissa..."
Maailmalla on vielä aikaa valita rauhan Jumalan ja Sodan ja hävityksen Jumalan välillä. Minä olen rauhan Jumalan kannalla.
Jari Sarasvuo esitteli taannoin radio-ohjelmassaan monenlaisia rakkauden lajeja. Mutta e ole vielä reflektoinut vihan lajeista jäsennystä. Viha synnyttää vihaa, kosto kostoa, vääryys vääryyttä, vaino vainoa, sot sotaa, häikäilemättömyys häikäilemättömyyttä, rumuus rumuutta jne. siellä, missä "vääryys saa vallan ja rakkaus monissa kylmenee." Oikean oikeuden tilalle tulee mielivalta, kuten Tapaninpäivänä muistelimme marttyyrien kohtaloista. Mielivalta ja ylimielisyys ovat ehdottomassa ja yksinvaltaisesti johdetuissa järjestelmissä, myös Montesquieun malleissa vallan kolmijaosta tuottaneet vääryyksiä myös meillä. Kun mielikuvat ja vaikutelmat ovat syrjäyttäneet totuuden etsinnän ja velvoitteet ja uhreiksi ovat joutuneet puolustuskyvyttömät kansalaiset.
Usein rauha lähtee hyvästä tahdosta liikkeelle. Kristinusko on tarjonnut ihmisille rauhan ja hyvän omantunnon sanomaa. Usein on kuitenkin käynyt, niinkuin marttyyrien historiasta olemme saaneet tietää ja pyhään Raamattuunkin on kirjoitettu: "Kun me rauhaa julistamme, he sodan nostavat".
Tähän voimme laulaa tai veisata virren, josta löytyy sanat: " ...Kun pahan valta... ...ääni uuden maailman..."
Mutta: "Rauhaa, vain rauhaa, joulun kellot soittaa..." -kertoo tuttu joululaulu.
Täälläkin esitetty neuvotteluja ja sopimista tämän järjettömyyden katkaisemiseksi. Mutta uskooko kukaan Venäjään sopijapuolena. Lukuisat sopimukset eivät ole maalle merkinneet mitään tähänkään mennessä.
Fact check, googlatkaa edes 5 minsaa niin ette puhu ihan täyttä paskaa.
24 000 km/h on todennäköisesti oiikea, nopein miehittämätön LENTOKONEkin saavuttaa 21 000 kilsan tuntivauhdin.
Ja mitä tällaisella tekee? Käytännössähän tuota ei onneksi tulla käyttämään, siksi se on TAKTINEN ase. Käytännön hyötyä tulee siitä, että tuossa koneessa käytettyä tekniikkaa tulee varmasti kaupalliseen käyttöön ennenpitkää. Esim tuon vehkeen liito-ominaisuuksia hyödyntämällä voidaan säästää aivan sairaasti flygarien polttoainetta.
MIYEN ROSWELLIN TEKNOLOGIAA PÄÄTYI VENÄJÄLÄISILLE??????????????!!!!!!!!!!!!!!1111111111111111 KYSYN VAAN!!!!!!!!!!!!!
Tuo on ufojen teknologiaa, ei ihmiset ole ennen pystyneet.
Tulikohan joltain tutkijalta paljastus ettei mitään superhypersonic ohjusta olekkaan?Ainakin moni päässyt tiilenpäitä lukemaan.
https://www.verkkouutiset.fi/venajan-huippuohjuksen-kehittajat-heitettiin-vankilaan/
No niimpä ... maskirovka y bolshoje teatr ... ihan samoin kuin stalinin puhdistusten aikana.
Syytteet ainakin toisen osalta "perustuivat" muutamaan vanhaan ulkomaisille tiedemieskollegoille lähetettyihin s-posteihin ... enne koko projektin alkamista.
Että sellainen naapuri ....
IMHO.
Tai sitten ne ohjustestit meni päin sitä itseään ja putin päätti vaihtaa kehittelijät.
Hienoa kuitenkin että rahaa palaa kiihtyvään tahtiin ja aivan turhaan.
Pitäishän tutkijoiden tietää että valtion aseteknologia on erittäin salaista eikä siitä pidä käydä keskusteluja ystävienkään kanssa. Venäjällä tuntuu noita skripaleita riittävän jotka rahan takia tekevät vaikka mitä ajattelematta että tuhoavat sillä myös perheensä.