Kerrostalohäirikölle joulukaan ei ole pyhää aikaa. Naapuri metelöi koko jouluaaton. Hirveä ryske ja kirskunta alkoi heti aamusta. Sama ääni tulee kun huonekalukaja vedetään lattia pitkin nostamatta ilmaan. Ruokapöytä tärisi lounasta syödessä,kuin tiejyrä olisi kulkenut ohi. Tv joulurauhanjulistus oli oli alkamassa paukutin ärhäkkäästi . Melu loppui. Lähdin tekemään iltapäivän työvuoron työpaikalle ja sen jälkeen vanhemmille joulun viettoon. Klo 21 tulin kotiin. Pesin hampaat ja menin sänkyyn. En kerennyt olla pitkään sängyssä kun sama meteli alkoi taas. Kello oli 23. Soitin 112. Eivät suostuneet laittamaan poliisia paikalle. Sanoin kyllä hätäkeskukseen että pitäis päästä nukkumaan kun aamulla on herättävä klo 7 töihin. Naapuri rauhoittui hätäkeskukseen soiton jälkeen. Valitus vuokra-asunnon omistajalle on tehty.
Kerrostalon joulu
3
160
Vastaukset
- Joulutöissä
Tämä häiriköivä naapuri on on keksinyt omia sääntöjä. Sunnuntaina ei hänen mukaan saa pestä pyykkiä. Taloyhtiön säännöissä asiaa ei kielletä. Yörauhasääntö löytyy ja maton tamppauksesta löytyy sääntö. Muuten kotitöiden tekoa ei rajoiteta kellonajoilla/päivillä. Minä en alistu keksittyihin sääntöihin.
Aloittajan naapurihan ei ole tehnyt mitään väärää siirrellessään huonekaluja hiljaisuusajan ulkopuolella. Aloittaja itse on sen sijaan tehnyt väärin paukutellessan vastaan, mahtavat muut napurit olla onnissan kun yhden meluajan sijaan niitä onkin kaksi. Mikäli naapurin melu häiritsee mennään soittamaan ovikelloa ja kerrotaan tilanne.
- tuberg
Nykyään ei ole turvallista mennä soittamaan naapurin ovikelloa ,vaikka asia olisi ihan asiasta huomauttamisesta. Voi tulla puukosta tai vastaavasta. Parempi ilmoittaa oman turvallisuuden takia isännöitsijälle. Isännöitsijän tehtävä toimia ko. tehtävässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3245632- 745139
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484206- 523881
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1323253Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami282125