Seksi ennen vanhaan?

Luumulumi

Millaista se oli? Varttuneempi väki, kertokaa! Oliko suuseksiä olemassa? Mitä eroa oli nykyiseen? Mitä vanhempi olet joka vastaat, sen parempi. :)

22

2732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AnaaliMaija_

      Perseen vetoa on ainakin täytynyt olla koska ei ollut ehkäisyä

      • perseenvetolol

        Kuinka pitkälle se perse on vedetty? 10 metriä? Vai pidemmälle?


    • Eiviävanhus

      Kyllä se kuules tai olla niin..että lapsia siunaantui.Ja sitt piti mennä avioon

    • Jo.olet.aivoton

      Aloittajalle Raamattu on outo kirja. Sodomasta Gomorrasta ei kai ole kuullutkaan. Eikä monesta muusta siellä olleesta kertomuksesta.

      Miten oletat ihmisen eläneen nämä miljoonat vuodet?

    • vanhavaaritäällä

      Kyllä suuseksiä oli jo ainakin 1970-luvulla, jolloin aloittelin seksihommia. Itse asiassa silloinen tyttökaverini sai eka orgasmin kanssani, kun sormetin ja nuolin häntä. Kuusysiäkin harrastimme. Ehkäisynä oli sellainen vaahto, jota syntyi, kun kapseli työnnettiin pilluun. Pannessa se sitten vähän kirveli siittimen päätä. Välillä tosin yhdyimme ilman ehkäisyä, kun oli ns. varmat päivät. Myös kuukautisten aikana panimme, ja sitten lakanat laitettiin pyykkiin. Silloin tuntuma pilluun oli karheampi.

      • vanhavaaritäällä

        Lisäyksenä mainittakoon, että sain myös itse eka orgasmin tyttökaverini kanssa, kun hän nuoli ja imi siitintäni. Nieli kaiken ja kertoi jälkeenpäin, että ihmetteli, kun sitä vain tuli ja tuli.


      • vanhavaaritäällä

        Sinulta jäivät taas päivälääkkeet väliin!


      • vanhus

        Katoppa kun heräsi lauantaina kauha mperseessä


    • Fotopani

      Jossain netin syövereissä oli pornovalokuvia 1800 luvun lopusta.
      Osa oli sellaista että nykyään paljon samanlaista löydy. Kyllä ne taisi kaikki temput ja pervoilut. Ryhmäseksi oli ilmeisen must.

    • Johan52312

      Moi, mitä oikein mietitte?
      Nämä tämän alueen leikit ovat toimineet jo satoja vuosia ja kauemminkin. Oma nuoruuteni oli 60-70-luvun vaihteessa, ehkäisypillerit oli olemassa. Vapaa ajattelu oli vallassa ainakin meillä opiskelijoilla...
      en ole myöhemminkään kokenut mitään sen parempaa. Nussittiin, ja paljon. siinä pääsi kehittymään ja taidot kasvoivat.
      Itse asiassa huomaan, että nykynuoriso on harkitsevampaa. hyvä vai ei?

      • Anonyymi

        On joo varmasti harkitsevia ja kananttaakin sellasten huumepelle porukan ollakkin ettei syntys lisää kusipäisiä lapsia kuten ennen heh!


    • Anonyymi

      Ai ettäkö ei ennen. Höpö höpö. Jos menet lomalla joskus Napoliin, pistäydy Pompeijissa. Siellä on ilotalo. jonka huoneita koristavat maalaukset erilaisista seksiakteista. Oli ihan kaikki mitä nykyisinkin. Muutoinkin Pompeiji tuntuu olleen ihan nykyaikainen kaupunki.

      • Anonyymi

        Piti sanoa samaa. Mikään ei ole uutta auringon alla .


    • Anonyymi

      Eiköhän se ollut ennen pimeässä peiton alla pikaisesti pistäen.

    • Anonyymi

      Tuskin asiat on muuttuneet miksikään! Nykyään vaan asioista puhutaan enempi. Ei tarvitse mennä kovinkaan kauas ajasta kun seksistä ei pystytty tai voitu jutella nimettömänä!

    • Anonyymi

      Olen kokenut 60 luvun lopun 70 luvun ajan nuorena tyttösenä ja tuntuupa nyt, että tuolloin seksi ja siihen suhtautuminen oli paljon vapaampaa ja luonnollisempaa kuin nykyisin ja tietysti jännempääkin.

      Tansseissa käytiin. Tuli eri puolille suuret tanssilavat. Tuli ensin farkkumuoti, sitten minihameet, siis todella minit. Tuli läpinäkyvät puserot. Tanssimaan lähteissä oli kotona vielä rintsikat ja pikkupöksyt jalassa, mutta viimeistään tanssipaikan vessassa ne riisuttiin, ensin posket kuumottaen ja polvet tutisten. Seuraavilla kerroilla jo ihan luonnollisena asiana.

      Olihan se jännää tulla ensikerran haettavaksi nuoret rinnat puseron alla vapaasti keinahdellen ja käytännössä täysin näkyvissä ja katseltavissa.
      Ei poikien katseita, tunnusteluja ja kopelointeja edes osattu pitää minään ahdisteluna. Ihan luonnollistahan se oli. Kyllä pojat myös nopeasti selvittivät oliko pöksyjä jalassa ja helpostihan se selvisi niin lyhyiden helmojen kanssa.

      Jos kainosteli rintsikoiden ja pöksyjen suhteen, niin kyllä jäi seinäruusuksi ja oma kainostelu sai jäädä. Myös ensimmäiset seksikokemukset liittyivät tanssireissuhin. Usein kotimatka sujui jonkun varakkaammaban autolla jonkun pojan sylissä istuen ja selvää oli, että siinä kädet tekivät tutkimusretkiään rinnoilla ja helman alla. Ensimmäinen orgasmikin tuli siinä sylissä sormitettuna.

      Sitten tuli kesällä myös bikinit ja pian myös rannoilla yläläosattomuus. Bikineissä ajeltiin myös rannalle ja kesätyömatkoja. Eikä tuo suuseksikään mitään vierasta tuolloin ollut.

    • Anonyymi

      Karin pilakuva oli hyvä.
      Vuosien viestijuoksu. Teknisessä kehityksessä radan kiertänyt antoi kapulan uudelle vuodelle. Kokemuskehityksessä junnattiin paikallaan.

    • Anonyymi

      Ukki kerto miten hän pani naisia ennen sotia, ukki oli savotalla ja lauantaina käytiin saunassa ja mentiin panemaan naisia kirkolle. Silloin ei ollut kortonkeja maalaispitäjissä paljaalla vedeltiin. Naisille oli usein paskaa persreän ympärillä ja panomies nuoli paskan ennen panoa, sannoivat Venuksen suklaaksi, ei oltu syrjäkylillä nähty suklaata silloin. Ehkäisy hoitui niin että panomies laski latingin käteensä ja heitti ulos. Ei ollut pissa leikkejä siihen aikaan vaan rehellistä panoa pilluu. Nykymiehet lykkivät vaan pyllyyn, ei nymiehet osaa kustakaan vaan pissivät istualtaan kuin tytöt. Ei osaa miehet tehdä töitäkään, siksi niiltä surkastuu Munat ja putoavat pois kustessa

      • Anonyymi

        Huh on sulla ollut isovanhemmat. Ja sen seurauksena olet nyt munaton luuseri. Hähähää mitäs olet.


    • Anonyymi

      Aikoinaan reppureissailtiin ympäri Eurooppaa ja nukuttiin junissa, rannoilla jne. Italiassa varsinkin oli hurjaa kun ihmiset sekoitti päänsä kaikilla aineilla mitä löytyi. Panemaan pääsi yleensä missä vain ja meno oli sen mukaista

    • Anonyymi

      Lauantaina saunan jälkeen kun oli lotto tarkistettu niin pimeässä peiton alla se hirmuinen akti tapahtui kerran viikossa. Akka alla äijä päällä.
      Se kesti keskimäärin minuutin ja lasti laskettiin aina sisään. Joskus siemenet iti mutta useimmiten ei.

      Mitään persepelejä ei tarvittu eikä kaivattu ja niin sen pitäs olla vieläkin!

    • Anonyymi

      Teiniaikoinani -70 luvulla oli paljon erilaisia eroottisia leikkejä ja rakasteltiin useasti. Nykyään on #metoo sepittelyt, linnatuomiot sekä kymppitonnien menetykset.

    Ketjusta on poistettu 50 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe