Vuosi vuodelta tuntuu että nekin ovat vaan enemmän ja enemmän pienen porukan väkisin kyhäämä konsepti ja viimeistään jatkojameilla päästetään yhden jos toisenkin ilo irti.
Tätäkin mietin että olisiko mansikkatyttö kilpailun säännöissäkin päivittämisen varaa. Yleisö valitsee ihannetytön mutta raati (pieni päättäjien sisäpiiri) valitsee voittajan.
Onkohan kukaan muu tullut huomanneeksi että lähes jokaisella voittajalla on jotain suhteita yms peltoja omistuksessa. Ja tämmöistäkin tulin kuulleeksi että jokunen vuosi sitten erään vuoden voittaja kertoi uudelle voittajalle että tämä raati oli heti kättelyssä päättänyt ettei kukaan ulkopaikkakuntalainen tule voittamaan (sääntöjen mukaan ulkopaikkakuntalaisilla on oikeus kilpailuun osallistua). Nämä paikkakunnan hyvä veli -verkostot muutenkin ihmetyttävät ja lähinnä aiheuttavat vaan sääliä.
Tuoreimmalle voittajallekkin raati on naureskellut käsissä esiintyvien arpien perusteella. Jokaisellahan meillä on historiamme, pitäisikö niitä alkaa häpeämään. Ilmeisen moni juntti täällä onkin olevinaan viattomampia kuin luulevatkaan. Toisaalta ei ole ihmekään kun jokainenhan täällä nussii serkkuaan, hyi!
Mansikkakinkerit
2
117
Vastaukset 2
- Paikallaolija
"Toisaalta ei ole ihmekään kun jokainenhan täällä nussii serkkuaan, hyi!" Aika avoin tunnustus, toivottavasti sinulla on useampia serkkuja niin saavat sukulaisesi miettimistä. Toisaalta, onhan sanottu, sen herkumpi mitä serkumpi.
- Exulkopaikkakuntalainen
Oletko yksi niistä ulkopaikkakuntalaisista vai peräti paikkakuntalainen ilman peltoa jonka yleisö oli valinnut voittajaksi ja tuomaristo päätynyt toiseen valintaa.
Rivien välistä voi lukea pettymyksesi. Toisaalta nuo kakai viimeistä lausetta voi sopia tänne paljon kirjoittanneelle "BilDollar-nimimerkille" lienet hänen sisko, sisäsiittoisuuden tuntomerkit sopisi tähän....;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 146842
- 81726
- 56718
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?41601- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527- 26511
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35505