Lemmikkejä: Koiria, kissoja ja marsuja vähennettävä

Miten saataisiin lemmikkieläiminä olevien eläinten; koirien, kissojen, marsujen ja kanien määrää pudotettua tuntuvasti ?

Siten perheen hiilijalanjälki ja talousrahat näyttäisivät paremmilta.
1751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Koira on ihmisen paras ystävä ja kehitysmaamuslieille saastainen eläin, joita ne räkii ja pelkää...... eli lisää koiria Helsinkiin, lisää koiria koko Suomeen....

Äänestä
  • Ehdotan päinvastoin koirista, kissoista, kaneista jne... tapporahaa.
    Pari euroa per korvapari.

    Äänestä

Hitto vie !

Mihin ne Alpakat jäivät , samaten ne Miniporsaat ja koko käärmekalusto. Noista muista asumusten ulkopuolella olevista syömiskelpoisista "hyötyeläimistä" ei sovi puhua tässä yhteydessä.

Joku jo vilautti ajokorttia joidenkin maiden mallin muksisesti noille koirille ja muille varottaville elikoille. Olisihan se oivallinen bisnes ensin koulutus 1000 per koulutettava ja sitten 100 viisi vuotta voimassaolevalle kortille. Ja sen lisäksi kortin avuksi pitäisi olla passi korttihan ei kelpaisi henkilöllisyyspaperiksi !!

Äänestä
  • Kyllä, tuossa olisi alkajaisiksi ideaa.
    Aina jättäessään eläimensä vapaana juoksentelemaan tai naapuruston riemuksi ihan väärille tonteille, joutuisi tietenkin kouluttautumaan uudelleen tuolle 1 000 eeron luvalle, muuten lemmikit korvattomina margariinitehtaalle.

    Äänestä

  • KUINKA VAKAVASTI SINÄ UHKAILET ??

    Äänestä

  • SAAKO TÄNNE VIHREÄN puolueen SIVUSTOLLE KIRJOITELLA TODELLAKIN TUOLLAISIA UHKAUKSIA ?

    Äänestä

  • Itehän apina aloitit, ainut haittaeläin olet sinä, kävi totuus noin julmasti. Ite olet lahtaamassa eläimiä. Itse olen eläin rakas ihminen, mutta älä koskaan tule tännekään mainitsemaan mitään eläimiä pitäisi viedä margariini tehtaalle. Se asia kusee hyvin nopeasti omille nilkoille, multa on kerran myrkytetty paras näyttely koira, mutta meidän onneksi saatiin myrkyttäjä kiinni.

    Äänestä

Ensiksi olisi saatava 200 000 sikaa juoksemaan ympäriinsä Hjelsinkiin ja miksei Turkuun ja Tampereelle

Äänestä
  • Lähinnä lähi-itähelsinkiin ne siat juoksentelemaan..... mielummin vielä kärttyisiä villisikoja poikasineen....

    Äänestä

Suomessa taitaa olla jo koiria ja kissoja ENEMMÄN kuin sikoja ! Suuntaus ainakin tähän - miksi ne hyötykarjat VAIN saastuttaa ja "piereskelee"

Äänestä
  • Niin, kyllä tuosta "hyödyttömien" kotieläinten määrästä voitaisiin keskustella. Kissat aiheuttaa myös tuhoa luonnon eläimille - vai pitääkö luonnon eläimetkin poistaa maapallolta.
    Hyötyeläinten jätöksetkin menee hyötykäyttöön - toisin kuin koirien ja kissojen jätökset

    Äänestä

Normaalin juoksulenkkini varrelle sattui eräänä päivänä henkilö, joka ei pystynyt pitämään hihnassa ollutta isoa koiraansa kurissa vaan se puri ja kipeästi. Koiran taluttaja pyyteli vuolaasti anteeksi. Vasta kotiin päästyäni huomasin kuinka pahasti se iso koira oikeasti oli purrut ja vaatteiden läpi. Nykyiset lenkkini yritän välttää kaukaa koiranulkoiluttajien reiteiltä. Se on vaikeaa.

Äänestä
  • Noita sattuu päivittäin. Valitettavasti.

    Äänestä

Tärkeä askel ilmastonmuutokseen ja luonnonsuojeluun olisi ilotulitusrakettien kieltäminen kokonaan. Ne tunnetusti saastuttavat ilmaa ja sotkevat muuta luontoa, ja ennen kaikkea säikyttelevät kaikkia koti- ja villieläimiä. Jos vihreät ja muut puolueet eivät ota tätä asiaa vakavasti keskustaltaessa hiilijalanjäljestä, niin keskustelu ei vakuuta ketään varsinkaan ennen vaaleja.

Äänestä
  • Ihan aikuisten tottako yrität haastaa ?

    Pukuttelu marsseilla vaikka Tampereelako on seuraavassa "riehassa" loppu ? Mitä muuta pitää kieltää ennekuin nuo rähisijät saadaan kaduilta pois ?

    Joukkojenhallinta-autot ja panssaroidut johtoautot ovat jo hankittu. Aseistus on lisätty ja muuta on valmisteltu kulissien takana. Noiden kaikkien rahoitus ja ostokset ovat syntyneet noiden "möykkämarssijoiden" uhan vuoksi ! Monenkohan auton tai muun ajoneuvon "hiilijälki" on tuollaisen marssirivistön aiheuttaman luokkaa ??

    Äänestä

kissat hyväksyn jos eivät ole kulkukissoja,jos kissoja ei olisi kaikenmaailman taudit leviäisivät, mutta koirat jos ei ole metsästykseen käytettävä koira, verolle ja muutkin joutavat kerrostalon lemmikit kanit ym.

Äänestä

Saako koiran päälle ajaa autolla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


haittaeläimet kirjoitti:

Miten saataisiin lemmikkieläiminä olevien eläinten; koirien, kissojen, marsujen ja kanien määrää pudotettua tuntuvasti ?

Siten perheen hiilijalanjälki ja talousrahat näyttäisivät paremmilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu