Joka on tarkoitettu siirrettäväksi? Voi käyttää autotalleissa yms tiloissa vaikka pressutalliin .
Liekkö semmoista ?
Siirrettävä ilmalämpöpumppu?
6
95
Vastaukset
- sillaise
Kaikki ne ovat siirrettäviä ennen asennusta.
Kasaamisen jälkeen on vähän vaikea siirrellä, taloa pitäisi siirrellä mukana :D
Tai tekee sitten siirrettävän kappaleen ulkoseinää johon on pultattu ulko- ja sisäyksikkö eri puolille. - näinikkääs
Niih, voihan sen sisäyksikön laittaa ulkoyksikön päälle.
Jesarilla nippuun.
Sit vaan fillarit alle ja menox.
Tietty piiitkä johtoviritys mukaan. - alskdjhf
Löytyy pilvin pimein pyörien päällä olevia ilppejä, lämmittää ja viilentää. Täytyy vain vetää 100-120 millinen letku(2kpl) jostakin ulos.
- alskdjf
Tuossa yksi esimerkki :
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/54190/kfvrc/Electrolux-ChillFlex-Pro-EXP34U338HW-ilmastointilaite - Säteilytohoairrex
Toimiiko nämä oikeasti pakkasilla? Pihalla -16c niin toimiiko ja lämmittää? asteille lämmitys riittää ei tarvetta 15 enempää kunhan on plussan puolella.
- järki_jäässä_erillä
No ei tietenkään. Parilla tyhjällä tynnyrillä vaan oli tarve saattaa tyhmyytensä koko kansan tietoon.
Siirrettävät jäähdytyslaitteet on tarkoitettu jäähdyttämään liki -30 °C sisäilmaa ja ne puhkuvat ulos 5..-10 lämpöistä ilmaa, joten höyrystymislämpötila lie muutaman asteen plussalla.
Ongelma n:o 1 on tietysti se, että tod. näk. alin asetusarvo huonelämpötilalle on 18 tjsp eli talvikelissä tai edes 15 °C sisätilassa laite ei edes käynnisty. Vaikka termostaatin ohittaisi, niin seuraavaksi höyristin menee ihan välittömästi pakkasen puolelle (vaikka sattuisi ulkoilma olemaan just silloin muutaman asteen plussalla) ja suojausautomatiikan pitäisi tällöin kompressori pysäyttää. Eihän näitä, sattuneesta, syystä, ole tarkoitettu kylmissä oloissa käytettäviksi eikä vehkeet osaa hanskata höyristimen jäätymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372310
- 551327
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361266- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39904Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23596Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55575