Kun tämä sivu on omistettu erilaisille sotahulluille ja näiden vastustajille, niin esitetäänpä pieni kysymys, mikä on luonteeltaan avoin, eli millä tahansa tavalla saa vastata.
Mikä on maailman tehokkain sotilaskäyttöön tarkoitettu helikopteri tai lentokone?
Toinen kysymys, eli mitä itse käyttäisitte henkilökohtaisena aseenanne aseellisen konfliktin sattuessa?
Mikä on maailman tehokkain sotilaskäyttöön tarkoitettu helikopteri tai lentokone?
Toinen kysymys, eli mitä itse käyttäisitte henkilökohtaisena aseenanne aseellisen konfliktin sattuessa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lentokoneet ja helikopterit eivät ole yhteismitallisia. Pitääkö vehkeen olla tehokkain ilmataistelussa, rynnäköinnissä, tiedustelussa, joukkojenkuljetuksessa, yhteyskoneena vai ehkä ilmatankkauskoneena?
Entä henkilökohtainen ase? Tarkoitatko, minkä aseen SA-INT luultavasti jakaa, vai sitä, jonka mieluiten ottaisi kaikista maailman aseista? Jos jälikimmäistä, olisiko myös muu joukko varustettu samalla aseella (patruunahuolto).
Tarkoitin sitä, että mikä laite olisi tehokkain varsinaisessa taistelutoiminnassa, eli taisteluhelikopterit ja -lentokoneet.
Henkilökohtaisella aseella tarkoitin mitä tahansa käsiasetta omassa yksilöllisessä käytössä. Kysymykset ovat molemmat mielipidepohjaisia, minkä tähden ne ovat huomattavan teoreettisia.
Tietysti käsiaseen tapuksessa huomaa mysö sen, että se mikä on toimivin sisätiloissa ei välttämättä ole sitä avoimella aavikolla.
Lentolaitteista käsitykseni on hiukan hatara, mutta tässwä luulojani:
- Ilmataistelussa etevin lienee F15:n uusin malli, onkohan se E.
- Rynnäkkökoneena Panavia Tornado lienee ainakin parhaasta päästä.
-Rynnäkköhekoista Apache Longbow lienee edistyksellisin.
Käsiaseista valitsisin it-miehenä Heckler&Kochin uuden PDW:n kaliberissa 4,7mm. Kätevä pitää mukana (eli ei "unohdu" kuorma-autoon) ja tarjoaa tulivoimaa sissejä yms. satunnaiskahakoita varten. Ei kuitenkaan rintamataistelijan ase. Perusjääkärille suosittelisin H&K G36:a optoelektronisella tähtäimellä ja joka ryhmään yksi kranaattilaukaisin aseen alle.
Varsinaisena taistelukopterina ehdottomasti ehkä tehokkain on Kamov Ka-50 ja sen sisarmalli Ka-52. Molemmat ovat kaksiroottorisia koneita, joiden molemmat roottorit ovat vaakatasossa päällekkäin ja pyörivät eri suuntiin, minkä takia se on erittäin liikkuva ja ketterä. Ka-50, eli NATON koodinimellä Hokum on aseistettu 30mm tykillä, Vikhr-ohjuksin, rakettikasetein, pommein ja se on ensimmäinen helikopteri, missä on heittoistuin. Ka-50 Hokum on myös ainutlaatuinen, koska koko kone on tarkoitettu yhden pilotin käyttöön ja sisarmalli Ka-52 on kahden pilotin versio.
Lentokoneista Sukhoi Su-27 Flanker tai jokun muu Venäläisten uusista on erinomainen, sillä kyseinen kone pystyy nousemaan ylös ja jättämään silmukan kesken, eli tekemään kobramaisen manöveerin, minkä takia se on erittäin ketterä.
Rynnäkkökoneista Harrier on ehdotonta kärkeä juuri ketteryytensä takia, myös A-10 Warthog on tehokas käytössä, vaikka en olekaan sotilashävittäjien asiantuntija.
Käsiaseista ottaisin aseekseni Heckler & Kochin G-11 rynnäkkökiväärin, eli sen hylsyttömiä ampuvan, yli 100:n panoksen lippaalla ja kranaatinheittimellä varustetun Hi-Tech aseen. Perussolttu pärjäisi yhä AK-47 -variantilla, sillä kyseinen ase on tunnettu juuri luotettavuudesta. Suohon pudonnut AK toimii.
Minulle kelpaisi kynä ja sen älykäs käyttäminen.
Jouduin itse todistamaan 90-luvun alkupuolella Libanonissa tilannetta, jossa maajussi erehtyi hiiltymään paikalliselle Hezbollah:in edustajalle siinä määrin, että alkoi huitomaan tätä harjanvarrella. Hessulla (Hezbollah-puolueen 'edustaja') vastaavasti oli käsissään rynnäkkökivääri. Lopputuloksen voinette arvata.
Nimimerkille 'writer': niin kauan kun vaan huudellaan hävyttömyyksiä - kynä lienee hyvä ase. Kun sanat loppuvat, on ihminen siitä "fiksu" olio, että se käyttöönsä keinot, joilla yleensä tähdätään toisen ihmisen satuttamiseen. Tuolloin kynällä varustautunut on aika heikoilla...
1. Apache
2.AK-47zu