Onko sitä enää? Mielestäni ei ole ollut vuosiin. Ainoastaan Yle saa kertoa kansalaisille "oikean tavan ajatella" Mikäli ajatteluttapasi tai kommentointisi on "väärää" niin sinut deletoidaan. Ennen oli kaikki paremmin. Olisipa aikakone niin palaisin 80-luvulle.
Sananvapaus Oulussa/Suomessa?
80swasFREE
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa on länsimainen sananvapaus. Asiattomat persumölötykset tuleekin poistaa.
Toki olette huomanneet,että tämä "persufobiaa" poteva nimimerkki päivystää kaikilla suoli24 paikkakunta palstoilla.
Herättääkö ajatuksia...
No enpä ole moista huomannut, mutta sinut kyllä jo tunnistaa. Onko sinulla muuta elämää kuin täällä motkottaminen?
Yllättävää olisi, elleivät puoluetoimiston tuotteita työkseen eri paikkakuntien palstoille roskapostittavat persut huomaisi yhtään mitään.
Hyvä kun persu natseilta tukitaan turpa. Natsi ropakanta ei ole sanan vapautta.
Natseja,siis oikeita, ei ole ollut Suomessa sitten viime sodan.
On meillä sananvapaus. Sinä vain ymmärrät väärin mitä se tarkoittaa. Ei se tarkoita samaa kuin että saisit louskuttaa mitä tahansa sylki suuhun tuo joutumatta sanoistasi vastuuseen. Se olisi anarkiaa, ei sananvapautta.
Tässä sinullekin hyvä muistilista asioista mikä ei ole sananvapautta vaan niistä voit joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen (suluissa lakipykälä, jos viitsit tutustua tarkemmin):
- kunnianloukkaus (RL 24:9)
- yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen (RL 24:8)
- kiihottaminen kansanryhmää vastaan (Rikoslaki 11:10)
- julkinen kehottaminen rikokseen (RL 17:1)
- uskonrauhan rikkominen, 1. tekotapa (ns. "jumalanpilkkapykälä") (RL 17:10)
- väkivaltakuvauksen levittäminen (RL 17:17)
- sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittäminen (RL 17:18)
- sukupuolisiveellisyyttä loukkaava markkinointi (RL 17:20)
- markkinointirikos (RL 30:1)
- virkasalaisuuden rikkominen (RL 40:5)
- yrityssalaisuuden rikkominen (RL 30:5)
Ranskalainen politiikan tutkija ja historioitsija Alexis de Tocqueville (1805 - 1859);
(...) tuli vakuuttuneeksi siitä, että maailmassa on ollut vain harvoja uskontoja, jotka olisivat olleet yhtä hengenvaarallisia ihmisille kuin Muhammedin oppi. Nähdäkseni se on tärkein syy muslimimaiden silminnähtävään rappiotilaan ja vaikka se ei ole niin mieletön kuin vanha polyteismi, ovat sen sosiaaliset ja poliittiset pyrkimykset mielestäni pelottavampia ja siksi näen sen ennemminkin eräänlaisena rappiotilana kuin edistysaskeleena pakanuudesta.
Muhammed väitti tulleensa taivaasta eikä hän laittanut Koraaniin ainoastaan uskonnollisia oppeja, vaan myös poliittisia elämänohjeita, siviili- ja rikosoikeudellisia lakeja ja tieteen teorioita.
Siksi islam ei Tocquevillen mielestä "voi koskaan vallita pitkään sivistyneellä ja demokraattisella aikakaudella".
Muhammed-elämäkerran kirjoittaja, skotlantilainen Sir William Muir (1819 - 1905), oli arabian kielen ja islamin tutkija. Muir toteaa kirjassaan Life of Mahomet: "Moniavioisuus, avioero ja orjuus vievät pohjan moraalilta, myrkyttävät kotielämän ja luovat sekasortoa yhteiskuntaan ja huntu ajaa naissukupuolen pois oikeutetulta paikaltaan ja vaikutusvallastaan maailmassa. ..."Muhammedin miekka ja Koraani ovat sivistyksen, vapauden ja totuuden uppiniskaisimmat viholliset, jotka maailma on koskaan nähnyt".
Ranskalainen kirjailija, esseisti ja historioitsija Louis Bartrand (1866 - 1941) esitti oman näkemyksensä: "Arabit eivät ole koskaan keksineet mitään muuta kuin islamin... he eivät ole kasvattaneet kreikkalaislatinalaisen sivistyksen perintöä millään tavoin".
- kiihottaminen kansanryhmää vastaan (Rikoslaki 11:10)?
Mutta sipilähän sanoi että nuo rikolliset ovat yksilöiä, eikä mikään ryhmä.
Kommarit muuttakoon Pohjois-Koreaan!
Samanlainen sananvapaus sinulla on edelleen kuin silloin 80-luvullakin. Sen kun höpötät, mitä sylki suuhun tuo. Jos syyllistyt esim. kunnianloukkaukseen, olet siitä tietenkin vastuussa. Ihan niin kuin ennenkin. Taidat kuitenkin kuvitella, että sananvapaus tarkoittaisi sitä, että jollakin on velvollisuus julkaista höpinäsi, kun siihen deletointiin viittasit. Tässä uutinen: sananvapaus ei tarkoita, että jollakin olisi velvollisuus julkaista esim. netissä, mitä sinä sanot. Jos haluat höpinäsi nettiin, perusta omat sivut.
Lestoilla on ain ollut vaientamisen kulttuuri.