Perintäyhtiön tai oikeastaan minkä tahansa rahan kanssa leikkivän firma pelaaminen pois markkinoilta on loppujen lopuksi hyvin yksinkertaista.
- Maksa 1 c kerrallaan
- Älä käytä viitenumeroa, vaan laita asianumero viestikentään
- 1 c viesti - siirto maksaa perintäyhtiölle varmasti enemmän kun 1 c
- Toista toimenpide
- Yllytä kaverisi mukaan
Mikäli jokainen perintäfirmojen epäreilusta menosta kärsinyt alkaa toimimaan näin, niin lopputuloksena on se, että Lowell tai Intrum joutuu ennenpitkää lopettamaan toimintansa, koska rahaa menee liiketoiminnan ylläpitämiseen enemmän mitä siitä tulee.
Miten tuhotaan perintäyhtiö
11
287
Vastaukset
- shfghfdhfh
Paras keino saada perintöyhtiöt markkinoilta on maksaa laskunsa ajoissa. Toista toimenpide ja yllytä kaverisi mukaan!!
- os9owkkowkwwkoj7
Maksimiperintäkulut ovat nykyisin lakisääteisesti hyvin kohtuullisia, mutta:
”Velalliselta saa vaatia todelliset perintäkulut, jos perinnästä on sen edellyttämän tavanomaista suuremman työmäärän vuoksi aiheutunut muita kuin 1 momentissa mainittuja tai siinä säädetyt enimmäismäärät ylittäviä kuluja. Velalliselle on tällöin esitettävä erittely vaadituista perintäkuluista ja niiden perusteista sekä ilmoitettava kulujen määrän olevan muutoin sovellettavia enimmäismääriä suurempi. Enimmäismääriä ei kuitenkaan saa ylittää, jos perittävänä on suoraan ulosottokelpoinen saatava.”
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990513#P10aM3 - Yrittäjä12
Eräs ravintoloitsija kampin keskuksessa jättänyt maksamatta lasku 6700€. Perintä toimistoa tarvitaan.
- Koitanopastaa
Entäs se velallisen epäreilu kohtelu velkojaa kohtaan? Ei ne laskut perintään mene jos ne maksaa.
- heil88
"Tuhotaan perintäyhtiö". Ei jeesus sentään, mee nyt kotiis kasvamaan pikkupoju.
Sä millään sentin maksuilla kaada yhtäkään firmaa. Kovat on uhoomiset, vaikka vanhemmat sun elämisen vielä maksaakin. :D - anonyymi_Bl7
Tämä on aidosti ihan toimiva idea. Viitteetön maksu maksaa "pienille" yrityksille jopa 25 senttiä. Isoilla perintäfirmoilla on varmasti hyvät sopimukset pankkien kanssa, mutta varmasti tuosta pitää 10 senttiä maksaa.
Mikäli 1000 ihmistä tekisi tämän kuukauden ajan joka päivä, rahaa menisi 300 euroa perintäfirman tilille. Tapahtumia tulisi 30 000 kpl ja kyllähän tuo maksaisi varmaan sen 3000 euroa heille vähintään.
Konkurssiin näitä ei siis tällä saa, mutta kiusaa voi tehdä.
Mikäli jokainen maksuhäiriöinen suomalainen siirtäisi 0,01 euroa perintäfirman tilille joka päivä kuukauden ajan, yhtiön tilille tulisi rahaa 150 000 euroa. Tapahtumia olisi 15M kappaletta ja kyllähän se maksaisi yli miljoonan tälle yhtiölle. - Voi_hyvänen_aika
Maksa laskusi ja velkasi ajallaan, niin perintäyhtiöitäkään ei silloin tarvita.
- Pikavipitpois
Ja jos olet itsesi laittanut liriin , pitääkö sitä perintäyhtiöitä syyttää.
Velat pitää maksaa ja useimmat perintäyhtiöt sopivat mielellään maksujärjestelyn jossa maksat vippisi pois pienellä summalla. Esim.30€./kk.
- AnnomenOyAlektum9
lowell konkurssissa. tiedote 14.03.2019 Klo 12.22
- Hyvähyvä
Eheehe! Voi tätä onnen päivää.
- Ei.Ihan.niin.hyvä
Hyvähyvä kirjoitti:
Eheehe! Voi tätä onnen päivää.
Kaikki auki olevat velat huutokaupataan eniten tarjoaville.
Osta omasi pois halvalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617
