Miten tuhotaan perintäyhtiö

Perintäyhtiön tai oikeastaan minkä tahansa rahan kanssa leikkivän firma pelaaminen pois markkinoilta on loppujen lopuksi hyvin yksinkertaista.

- Maksa 1 c kerrallaan
- Älä käytä viitenumeroa, vaan laita asianumero viestikentään
- 1 c viesti - siirto maksaa perintäyhtiölle varmasti enemmän kun 1 c
- Toista toimenpide
- Yllytä kaverisi mukaan

Mikäli jokainen perintäfirmojen epäreilusta menosta kärsinyt alkaa toimimaan näin, niin lopputuloksena on se, että Lowell tai Intrum joutuu ennenpitkää lopettamaan toimintansa, koska rahaa menee liiketoiminnan ylläpitämiseen enemmän mitä siitä tulee.

11

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shfghfdhfh

      Paras keino saada perintöyhtiöt markkinoilta on maksaa laskunsa ajoissa. Toista toimenpide ja yllytä kaverisi mukaan!!

    • os9owkkowkwwkoj7

      Maksimiperintäkulut ovat nykyisin lakisääteisesti hyvin kohtuullisia, mutta:

      ”Velalliselta saa vaatia todelliset perintäkulut, jos perinnästä on sen edellyttämän tavanomaista suuremman työmäärän vuoksi aiheutunut muita kuin 1 momentissa mainittuja tai siinä säädetyt enimmäismäärät ylittäviä kuluja. Velalliselle on tällöin esitettävä erittely vaadituista perintäkuluista ja niiden perusteista sekä ilmoitettava kulujen määrän olevan muutoin sovellettavia enimmäismääriä suurempi. Enimmäismääriä ei kuitenkaan saa ylittää, jos perittävänä on suoraan ulosottokelpoinen saatava.”

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990513#P10aM3

    • Yrittäjä12

      Eräs ravintoloitsija kampin keskuksessa jättänyt maksamatta lasku 6700€. Perintä toimistoa tarvitaan.

    • Koitanopastaa

      Entäs se velallisen epäreilu kohtelu velkojaa kohtaan? Ei ne laskut perintään mene jos ne maksaa.

    • heil88

      "Tuhotaan perintäyhtiö". Ei jeesus sentään, mee nyt kotiis kasvamaan pikkupoju.

      Sä millään sentin maksuilla kaada yhtäkään firmaa. Kovat on uhoomiset, vaikka vanhemmat sun elämisen vielä maksaakin. :D

    • anonyymi_Bl7

      Tämä on aidosti ihan toimiva idea. Viitteetön maksu maksaa "pienille" yrityksille jopa 25 senttiä. Isoilla perintäfirmoilla on varmasti hyvät sopimukset pankkien kanssa, mutta varmasti tuosta pitää 10 senttiä maksaa.

      Mikäli 1000 ihmistä tekisi tämän kuukauden ajan joka päivä, rahaa menisi 300 euroa perintäfirman tilille. Tapahtumia tulisi 30 000 kpl ja kyllähän tuo maksaisi varmaan sen 3000 euroa heille vähintään.

      Konkurssiin näitä ei siis tällä saa, mutta kiusaa voi tehdä.

      Mikäli jokainen maksuhäiriöinen suomalainen siirtäisi 0,01 euroa perintäfirman tilille joka päivä kuukauden ajan, yhtiön tilille tulisi rahaa 150 000 euroa. Tapahtumia olisi 15M kappaletta ja kyllähän se maksaisi yli miljoonan tälle yhtiölle.

    • Voi_hyvänen_aika

      Maksa laskusi ja velkasi ajallaan, niin perintäyhtiöitäkään ei silloin tarvita.

      • Pikavipitpois

        Ja jos olet itsesi laittanut liriin , pitääkö sitä perintäyhtiöitä syyttää.
        Velat pitää maksaa ja useimmat perintäyhtiöt sopivat mielellään maksujärjestelyn jossa maksat vippisi pois pienellä summalla. Esim.30€./kk.


    • AnnomenOyAlektum9

      lowell konkurssissa. tiedote 14.03.2019 Klo 12.22

      • Hyvähyvä

        Eheehe! Voi tätä onnen päivää.


      • Ei.Ihan.niin.hyvä
        Hyvähyvä kirjoitti:

        Eheehe! Voi tätä onnen päivää.

        Kaikki auki olevat velat huutokaupataan eniten tarjoaville.

        Osta omasi pois halvalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      256
      2274
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      20
      1400
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      788
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe